Ikärasismi rehottaa työmarkkinoilla

Olen suomalainen... en kauaa.

Olen hiukan alle viiskymppinen mies pääkaupunkiseudulta. Duunia olen tehnyt ikäni ja viimeiset viistoista vuotta johdon ja esimiestehtävissä, hankkinut aiemmin kaksi yliopistotutkintoa ja pitänyt ammattiosaamista yllä säännöllisellä kouluttautumisella työn ohella.

Olen ollut viimeisen puolitoista vuotta työttömänä ja lähettänyt n. 250 hakemusta sekä koulutusta ja työkokemusta vastaaviin hommiin että laajemmalle muihin vähänkin osaamistaustaa liippaaviin hommiin, määräaikaisiinkin sellaisiin. Viime vuoden elokuuhun saakka pääsin noin joka kymmenestä hakemuksesta haastatteluun, mutta en tullut valituksi. Tämän jälkeen olen ollut haastattelussa VAIN 2 kertaa koko aikana ja edelleen työn haussa.

En päässyt myöskään hommiin työllistämisohjelmalla, jossa puolen vuoden pesti olisi maksanut työnantajalle vain kiinteän 6000 eur ja itse saisin ansiosidonnaista.... ei yhtään paikkaa tarjolla!

En haluaisi uskoa Suomessa olevan ikärasismia, mutta pakko tähän johtopäätelmään on vaan päädyttävä. Tai sitten olen täysin tykyvytön nykyajan työn vaatimuksiin?

Poliitikkojen ratkaisuja Suomalaisten työllisyyden parantamiseksi: eläkeikä ylös, nuorisotakuu (joka ei toimi, eikä velvoita mihinkään), lisää pakolaisia Suomeen töihin (Tarja Cronberg), Kreikkaan, Espanjaan ja Kyprokselle miljardien tuki ym. Voi h...tti!

Vaihdan pettyneenä maisemaa, kiitos ja näkemiin.
501200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Ei ole ikärasismia vaan Suomalaisten tapa pyörittää firmoja. Loispummiyrityksiä koko Suomi täynnä ja systeemi mahdollistaa sen tällä hetkellä paremmin kuin koskaan.

Äänestä

Myös olen tuota mieltä, että on loispummiyrityksiä Suomi täynnä. Ja erilaisia ilmaistyövoiman hyväksikäyttötapoja. Jotenkin epätoivoista, kun tajuaa, että mihinkään ei voi edes valittaa. Kuka tästä kaikesta vastaa? Ei kukaan. Jumala ehkä?
(Vitsi tässä kohtaa.)

Mikään ei toimi ideaalisti, eivätkä työntekijät ole missään parhaita. Huonoja työntekijöitä on palkkalistoilla, syistä, joita ei moni ymmärrä... Tuossa on syy, miksi menee niin huonosti.

Äänestä

Akateeminen työttömyys on Suomessa Espanjan tasolla, mutta siitä ei puhuta mitään julkisuudessa.
Työvoimahallinnon resurssit on suunnattu vain ja ainoastaan alle 30-vuotiaisiin ja kouluttamattomiin. (Ok, toki heitäkin pitää muistaa).

Ihan kestämätöntä yhteiskunnan kannalta: ensin kouluttaudutaan pitkään ja kalliisti, vuosia. Sitten, kun haluaisit maksaa työpanoksellasi ja veroina takaisin, et voi, koska et saa työtä ilman suhteita.

Itse en ole koskaan saanut täysin ammattiani ja koulutustani vastaavaa työpaikkaa, vakituisen työpaikan eduista puhumattakaan. Taskussa akateeminen tutkinto ja opisto(nykyään amk) tutkinto.
Nyt viimeiset 2v enemmän ja vähemmän työttömänä, mihinkään et kelpaa, hakemusten määrää ei jaksa edes laskea, se liikkuu useissa sadoissa.

Ne, kellä tuttavapiirissäni on vielä vakituinen ja hyväpalkkainen työ, ovat kaikki saaneet sen suhteilla.

Äänestä
  • > Ne, kellä tuttavapiirissäni on vielä vakituinen ja
    > hyväpalkkainen työ, ovat kaikki saaneet sen suhteilla.

    Minun suvussa ei ole ketään, joka olisi saanut työnsä Suhteilla ja kaikki jotka olen elämäni aikana tuntenut ovat itse työpaikkansa keinolla millä hyväsä hommanneet ja lähinnä olleet aluksi vain määräaikaisissa työsuhteissa kunnes ovat sitten päässeet vakituiseen työsuhteeseen. Tiedän vain kaiksi kaveria, jotka ovat suhteilla päässeet töihin, koska kumitehtaalle ei oteta töihin ollenkaan jos vanhemmat eivät ole samassa paikassa töissä ja sama hyvin usein koskee myös Paperitehtaita. Yleensä sellaiset, jotka ovat edellämainittuihin päässyt ilman suhteita ovat olleet aluksi monenena kesänä käsätyöntekijänä peräkkäin.

    Niin ja minä itse lähettelen vain hakemuksia sellaisiin paikkoihin joihin uskon pääseväni ja pääseen läheskaikkiin paikkoihin hastatteluun mihin lähetän hakemuksen. Joten väittäsin, että satojen hakemusten lähettäminen vuositasolla on vain ajan hukkaa. Ja sitä paitsi haastatteluhin alkaa päästä aktiivisesti vasta sitten kun sitä työkokemusta alkaa olla ja voin väittää että jos koulutustausta ja työkokemusta ei ole tarpeeksi ei pääse edes ilmaiseksi työharjoitteluun ainakaan jos itse aktiivisesti palkatonta harjoittelua hakee (ehkä sitten TYP:n kautta onnistaa jos sinne joutuu). Mutta arvonsa pitää tietää ja olla tarjoamatta itseään ilmaiseksi.

    Äänestä

Vähän aikaa sitten oli lehdessä useita lukijoiden lähettämiä vastaavia kertomuksia. Ihmetytti melkoisesti, että 50 työntekijät eivät saaneet työtä vaikka oli usea kieli hallussa, 20v. työkokemus, kansainvälistä taustaa ja vaikka mitä. Voiko tuossa sitten olla pelkona työnantajan puolelta, että kohtahan tuon terveys rupeaa kuitenkin reistaamaan tjsp.

Nuorten työttömyyden ymmärrän paremmin, koska he ovat ehkä sinänsä suurempi riski yritykselle, koska heillä ei ole esittää paljoakaa näyttöjä osaamisestaan kokemuksen ollessa vähäinen.

Äänestä

Päteviä ei oteta töihin, koska joutuu maksamaan liikaa palkkaa. Mieluummin firmat ottavat harjoittelijoita, harjoittelijan palkalla tai ilmaiseksi töiihin. Yrityksillä on suurin huoli pystyä maksamaan osinkoja sijoittajille ja palkkoja ja palkkioita pääjohtajille. Firmat eivät ole halukkaita maksamaan osaamisesta ja nekin harvat avoimet paikat menee johtajien sukulaisille tai perhetutuille vaikka heillä ei olisikaan tarvittavaa pätevyyttä kyseiseen työhön. Aikoinaan itsekin hain erään koulutuksen aikana työharjoittelupaikkaa yli 30 paikasta, monestakaan ei edes vastattu, lopulta sain paikan sen koulutuspaikan omista toimitiloista, koska muuten olisin joutunut keskeyttämään harjoittelua vaille valmiin koulutukseni. Itselläni meni aikoinaan erään alan töitä hakiessani niin, että ensin ei ollut koulutusta eikä työkokemusta alalle, enkä saanut siksi töitä. Sitten kävin sen alan koulutuksen ja hain töitä, en päässyt töihin, koska ei ollut työkokemusta. Sitten myöhemmin sattumalta sain sen alan työpaikan ja olinkin muutamia vuosia töissä ennen irtisanomista. Irtisanominen sattui 90-luvun lama-aikaan jolloin sen alan työpaikkoja vähennettiin, joten olisi ollut työkokemusta ja koulutustakin, mutta ei ollut töitä mitä hakea. Nykyään olen liian vanha sen alan töihin ja kun on koulutusta ja työkokemustakin, niin senkään takia ei oteta töihin, koska työnantaja joutuisi maksamaan omasta mielestään liikaa, mieluummin ottavat harjoittelijan palkalla jonkun nuoremman töihin.

Äänestä

Tässä ne nähdään puheet työvoimapulasta ja työttömien matalasta koulutus- ja osaamistasosta ja EU siistiytty työttömyysastekin pelkkää harhaa.

Yksinkertaisesti sanottuna viralliset luvut ja muu informaatio ovat vailla pohjaa.

Äänestä

ylijäämäväestö ja vanhat pierut ei sovi menestyvään kokoomus-landiaan......

Äänestä

Yksi vanhempi työntekijä 58v. sai hyvän pestin toisaalta ja vaihtaa firmaa. Hakeutukaa sellaisiin töihin, joissa nimenomaan tarvitaan kokemusta.

Äänestä
  • naivius kukoista.....

    Äänestä

  • naivi idea.... kirjoitti:

    naivius kukoista.....

    Mitä naiviutta siinä on, jos johonkin tehtävään tarvitaan ja palkataan kokenut työntekijä ja itsestäni se on hieno asia???

    Ehkä hänen asenteensa on positiivinen...

    Äänestä

  • "Hakeutukaa sellaisiin töihin, joissa nimenomaan tarvitaan kokemusta"

    Kokemus maksaa ja iäkkäämmällä henkilöllä on sitä kokemusta. Työnantaja ei kuitenkaan mielellään maksaisi työnhakijan työkokemusta ja osaamista vastaavaa palkkaa, eikä varsinkaan "iäkkäälle", yli 50-v. henkilölle.

    Jos haettavan paikan palkka maksetaan "sopimuksen mukaan", se on joko melko alhainen peruspalkka tai työnantajan ja hakijan keskenään sopima palkka. Usein sekin on alle sen mitä hakijan pätevyys edellyttäisi.

    Hakija turhautuu, kun esim. 20 - 30 vuoden kokemuksen omaavalle ammattimiehelle /-naiselle tarjotaan / maksetaan harjoittelijan tai "hieman kokeneemman" palkkaa. Mutta sitä se on nykysuomessa, että työnantajan ehdoilla mennään. Ehdot vain sattuvat usein olemaan huonot tai jopa erittäin huonot.

    Äänestä

  • Kokemus maksaa kirjoitti:

    "Hakeutukaa sellaisiin töihin, joissa nimenomaan tarvitaan kokemusta"

    Kokemus maksaa ja iäkkäämmällä henkilöllä on sitä kokemusta. Työnantaja ei kuitenkaan mielellään maksaisi työnhakijan työkokemusta ja osaamista vastaavaa palkkaa, eikä varsinkaan "iäkkäälle", yli 50-v. henkilölle.

    Jos haettavan paikan palkka maksetaan "sopimuksen mukaan", se on joko melko alhainen peruspalkka tai työnantajan ja hakijan keskenään sopima palkka. Usein sekin on alle sen mitä hakijan pätevyys edellyttäisi.

    Hakija turhautuu, kun esim. 20 - 30 vuoden kokemuksen omaavalle ammattimiehelle /-naiselle tarjotaan / maksetaan harjoittelijan tai "hieman kokeneemman" palkkaa. Mutta sitä se on nykysuomessa, että työnantajan ehdoilla mennään. Ehdot vain sattuvat usein olemaan huonot tai jopa erittäin huonot.

    Hän valikoitui johtotason tehtäviin, joissa myös maksetaan kokemuksesta.

    Kysehän on juuri tästä eli hakeudutaan tehtäviin, jossa 20-30 vuoden kokemuksella on kysyntää. Miksi hakeutua lattiatason tehtäviin, jos tehtävään voidaan palkata vastavalmistunut...

    Äänestä

Heh Heh,, ei ole plajoa "nelikymppiselllä..." tietoa todellisuudesta. Ei täällä kukaan hyvikseen puistonpenkeillä istu...

Äänestä

Näkemiin.

Äänestä

Kyse ei ole ikärasismista, vaan kokemuksestasi - siis sen puutteesta. Mikäli osaamisesi olisi raudanlujaa, työnantajat tappelisivat keskenään palkkaamisestasi. Ongelma onkin, että se mitä itse pidät kovana osaamisena, ei sitä oikeasti ole työnantajien silmissä. Todennäköisesti joku terävä harjoittelijakin on enemmän ajan tasalla alasi hommista. Osaatko käyttää tietokonetta muuhunkin kuin surffaamiseen? Onko CV:si riittävän houkuttelevan näköinen työnantajan silmissä? Ottaisivatko parhaat kaverisi sinut töihin, jos olisivat yrittäjiä? Näistä kannattaa lähteä liikkeelle.

Äänestä
  • Vai cv vai wc. Apinatko nykyään johtaa? Työkokemusko ei mitään auta kunhan vaan CV hieno?? Taitaa nyky nappula päälliköt ja pikkukihot vaan ikää katsoa. Saa se te keskus perään soitella kun ei työllisty yli 50v. Tätä pask.... Suomi nykyään on.

    Äänestä

Siinä vaiheessa kun statuksesi muuttui työssäkäyvästä työttömäksi, oli pelisi menetetty. Työtä et tule enää saamaan, piste. Työssäkäyvän tärkein muistisääntö on, että kun työttömyys uhkaa... VAIHDA PAIKKAA AJOISSA VIELÄ KUN OLET TÖISSÄ!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Akateemisesta ja hyvin koulutettujen ihmisten työttömyydestä todellakin pitäisi puhua paljon enemmän.
Samoin on käsittämätöntä, että työvoimahallinnon kurssitarjonta on vain ja ainoastaan suunnattu mamu- ja peruskouluasteelle.

Alle 50-vuotiaiden koulutustaso on erittäin hyvä, vain pieni prosentti on niitä "syrjäytyneitä, moniongelmaisia tai alkoholisteja, jne", joiksi kaikki työttömät aina leimataan.

Liian kuuma peruna ministereille ja hallitukselle? Rahaa riittää jakoon Kreikkaan ja muihin EU-konkurssipesiin tai perussuomalaisten hakkairaistyylisiin verorahoilla ryyppäämiseen ja taksilla ajoon, ei todellisiin ongelmiin.

Viimeisen 3v aikana lähes jokaisela työpaikalla on käyty yt-neuvottelut. Eläkkeellä olevat ja pian sinne pääsevät ovat maksaneet pienimmät eläkemaksut, nauttivat suurimmat eläkkeet ja ovat aina saaneet vakituiset työpaikat etuineen. Meille muille jää vain luu käteen ja laskut.

Äänestä
  • Ne kurssit voi kipata sanonko minne!
    Yliopisto- tai amk-koulutetut saakoot vaikka opintoseteleitä avoimeen yliopistoon.

    Äänestä

  • >perussuomalaisten hakkairaistyylisiin verorahoilla ryyppäämiseen

    Kyllä mun puolesta poliitikot puoluekannasta riippumatta saa ryypätä ja ajella taksilla miten haluavat, ne on niin olemattomia summia (ja henkilöiden omaa palkkaa) verrattuna EU:lle ja velkamaille maksettaviin rahamääriin. Ainahan näin ymmärtääkseni on tehty (maassa kuin maassa).

    Akateemiseen työttömyyteen suurin syy on ylikouluttaminen, joka alkoi jo viime vuosituhannen puolella. Silloin siihen olisi pitänyt puuttua. Toinen suuri tekijä oli euroon siirtyminen, jota ei osattu tehdä oikein, vaan pumpattiin palkkoja ja hintoja suuremmiksi. Suuria palkankorotuksia seuraa aina joillekin potkut. Monet markka-ajan työtehtävät ovat muuttuneet ns. sikahintaisiksi euroaikana, mikä on kiihdyttänyt toimintojen ulkoistamista maan ulkopuolelle.

    Valtion ja kuntien ammattien palkat on ihan omassa kastissaan.

    http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/06/20/600-euroa-lisaa-tassa-10-vuoden-palkankorotus/20118663/139

    (Jos akateeminen työttömyys olisi pienempi, eli ei olisi ylikoulutettu, ei-akateeminen työttömyys voisi olla tällä hetkellä suurempikin, näillä sopii jossitella.)

    Paras lääke olisi eurosta eroaminen, jolla palkat saataisiin pikkuhiljaa tippumaan alalla kuin alalla (suhteessa muihin maihin). Tarvitsee vain olla työtön tai tavallista viisaampi että tajuaa tämän. Valtion ja kuntien suuria palkkoja ei saisi korottaa yhtään vaan laskea.

    Äänestä

  • Tippa-Inssi kirjoitti:

    >perussuomalaisten hakkairaistyylisiin verorahoilla ryyppäämiseen

    Kyllä mun puolesta poliitikot puoluekannasta riippumatta saa ryypätä ja ajella taksilla miten haluavat, ne on niin olemattomia summia (ja henkilöiden omaa palkkaa) verrattuna EU:lle ja velkamaille maksettaviin rahamääriin. Ainahan näin ymmärtääkseni on tehty (maassa kuin maassa).

    Akateemiseen työttömyyteen suurin syy on ylikouluttaminen, joka alkoi jo viime vuosituhannen puolella. Silloin siihen olisi pitänyt puuttua. Toinen suuri tekijä oli euroon siirtyminen, jota ei osattu tehdä oikein, vaan pumpattiin palkkoja ja hintoja suuremmiksi. Suuria palkankorotuksia seuraa aina joillekin potkut. Monet markka-ajan työtehtävät ovat muuttuneet ns. sikahintaisiksi euroaikana, mikä on kiihdyttänyt toimintojen ulkoistamista maan ulkopuolelle.

    Valtion ja kuntien ammattien palkat on ihan omassa kastissaan.

    http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/06/20/600-euroa-lisaa-tassa-10-vuoden-palkankorotus/20118663/139

    (Jos akateeminen työttömyys olisi pienempi, eli ei olisi ylikoulutettu, ei-akateeminen työttömyys voisi olla tällä hetkellä suurempikin, näillä sopii jossitella.)

    Paras lääke olisi eurosta eroaminen, jolla palkat saataisiin pikkuhiljaa tippumaan alalla kuin alalla (suhteessa muihin maihin). Tarvitsee vain olla työtön tai tavallista viisaampi että tajuaa tämän. Valtion ja kuntien suuria palkkoja ei saisi korottaa yhtään vaan laskea.

    "Kyllä mun puolesta poliitikot puoluekannasta riippumatta saa ryypätä ja ajella taksilla miten haluavat, ne on niin olemattomia summia (ja henkilöiden omaa palkkaa) verrattuna EU:lle ja velkamaille maksettaviin rahamääriin. Ainahan näin ymmärtääkseni on tehty (maassa kuin maassa)."

    Poliitkkojen ryyppäämisiin, syömisiin ja yhteistyökumppaneille tarjoamisiin kuluu yllättävän paljon rahaa, eli kyseessä ei ole pieni summa. Summaa ei monikaan miellä suureksi, koska siitä ei erikseen ilmoitella missään. Taksimatkatkaan eivät ilmaisia ole ja niihinkin palaa rutkasti rahaa. 200 kansanedustajaa tekee vuoden aikana varsin suuren loven valtion kassaan. Osalla edustajista on tapana ajella muutaman sadan metrin matkoja taksilla, eli täysin turhaa taksiajoa!

    Poliitkkojen palkkakin on suuri, kun ottaa huomioon heidän töidensä hyödylliset tulokset. Niitä ei juurikaan ole. Voidaankin sanoa, että moni edustaja saa palkkansa tyhjästä.

    Ministerien palkka se vasta metka tapaus on: he saavat tuplapalkkaa. Ministeripalkan lisäksi heille maksetaan lähes puolet kansanedustajan palkasta. Palkka nousee kevyesti yli 10 000 euron ja taitaa olla 11 000 - 12 000 euron suuruinen. Siihen vielä lisäksi eri firmoista tulevat hallitus- ym. paikkatulot, niin ei parane ministerinkään valittaa työn raskaudesta, kun palkka on työn tuloksiin nähden ylisuuri.

    Siinä on kohteita, joiden palkka- ym. kuluja karsimalla säästettäisiin reilusti verorahoja. Se vain ei kansanedustajille ja ministereille sovi, ja siksi he valitsivat toisen säästökohteen: valtion matalapalkkaiset työntekijät. Irtisanomalla n. 15 000 henkilöä säästyy rahaa, josta riittää myös eduskunnan omahyväisille porsaille. Työttömiksi joutuvilla ja joutuneilla sekä vähävaraisilla ei ole mitään väliä.

    Äänestä

  • Mätä eduskunta kirjoitti:

    "Kyllä mun puolesta poliitikot puoluekannasta riippumatta saa ryypätä ja ajella taksilla miten haluavat, ne on niin olemattomia summia (ja henkilöiden omaa palkkaa) verrattuna EU:lle ja velkamaille maksettaviin rahamääriin. Ainahan näin ymmärtääkseni on tehty (maassa kuin maassa)."

    Poliitkkojen ryyppäämisiin, syömisiin ja yhteistyökumppaneille tarjoamisiin kuluu yllättävän paljon rahaa, eli kyseessä ei ole pieni summa. Summaa ei monikaan miellä suureksi, koska siitä ei erikseen ilmoitella missään. Taksimatkatkaan eivät ilmaisia ole ja niihinkin palaa rutkasti rahaa. 200 kansanedustajaa tekee vuoden aikana varsin suuren loven valtion kassaan. Osalla edustajista on tapana ajella muutaman sadan metrin matkoja taksilla, eli täysin turhaa taksiajoa!

    Poliitkkojen palkkakin on suuri, kun ottaa huomioon heidän töidensä hyödylliset tulokset. Niitä ei juurikaan ole. Voidaankin sanoa, että moni edustaja saa palkkansa tyhjästä.

    Ministerien palkka se vasta metka tapaus on: he saavat tuplapalkkaa. Ministeripalkan lisäksi heille maksetaan lähes puolet kansanedustajan palkasta. Palkka nousee kevyesti yli 10 000 euron ja taitaa olla 11 000 - 12 000 euron suuruinen. Siihen vielä lisäksi eri firmoista tulevat hallitus- ym. paikkatulot, niin ei parane ministerinkään valittaa työn raskaudesta, kun palkka on työn tuloksiin nähden ylisuuri.

    Siinä on kohteita, joiden palkka- ym. kuluja karsimalla säästettäisiin reilusti verorahoja. Se vain ei kansanedustajille ja ministereille sovi, ja siksi he valitsivat toisen säästökohteen: valtion matalapalkkaiset työntekijät. Irtisanomalla n. 15 000 henkilöä säästyy rahaa, josta riittää myös eduskunnan omahyväisille porsaille. Työttömiksi joutuvilla ja joutuneilla sekä vähävaraisilla ei ole mitään väliä.

    'Eduskunnan omahyväiset porsaat' myös ovat järjestäneet itselleen valtavat eläkkeet jo yhden kauden eduskunnassa oltuaan. Siis jos nuori edustaja ei saa kannatusta toiselle kierrokselle, hän voi jättäytyä meidän kustannuksellamme eläkkeelle! Samalla tehden palkkatyötä muualla! Työttömän viisisatanen riistetään heti pois, jos hän erehtyy tekemään vaikka vain muutaman tunnin töitä, tai rekisteröimään toiminimen, mutta entinen kansanedustaja rasittaa yhteistä taloutta kuolemaansa asti. Toimisimmeko itse rehellisemmin, jos olisimme kansanedustajina? Jos uskomme olevamme parempia, hakeudutaan ehdokkaiksi. Jos vaaliohjelmaamme kuuluu palkkioidemme leikkaaminen, ja todella pyrimme siihen rehellisesti, voimme parantaa Suomea ja samalla tietysti omaa asemaamme. Se, mikä on hyvä koko maalle, on lopulta hyvä jokaiselle kansalaiselle. Se, mikä hyödyttää vain edustajia, ei koskaan ole hyväksi koko kansalle.

    Äänestä

  • Työministerikään ei ole akateeminen, eivätkä työvoimaneuvojatkaan yleensä. Nuoret yritetään pelastaan vanhempien eläkkeen maksajiksi, ja vanhempien eläkkeet jäävät pieniksi, kun heidät pidetään työttöminä. Tässä muutamia realiteetteja siihen ,miksi me vanhemmat emme saa töitä emmekä tukea siinä määrin kuin nuoret!

    Äänestä

Itse olen 50 ja etsinyt työtä jo jonkin aikaa. Taskussa opistotaso yliopisto. Takana n.25v työkokemus. Suomi, englanti ja espanja työkielinä. Ihan oikeasti ei vaan enään kelpaa....... Menen vielä suorittamaan tuo YAMK tutkinnon josko sen kanssa saisi vaikkapa vretaistuki-sedän paikan jostain. Josko joku syrjäytyneiden palvelutalo tarvitsisi kielitaitoista vienti-insinööriä?
Vienti ei vedä joten sinne ei ole enään asiaa ennenkuin globaali talous nytkähtää eteenpäin.

Äänestä
  • Se on 'enää', ei ännää lopussa. Jos suomikaan ei luista, ei ole ihme...

    Äänestä

  • Olen 50 v. ja juuri valmistunut amk-inssi. Taustalla on myös opistotasoinen kaupallinen tutkinto ja yrittäjyysopintoja. Minulla on siis teknis-kaupallis-liiketaloudellinen koulutus, josta insinöörin tutkinto on nyt päivitetty. Lisäksi minulla on 25 vuotta koulutustani vastaavaa, vaativaa työkokemusta.

    Rupesi tässä hirvittämään, kun laitoin parikymmentä hakemusta omasta mielestäni sopiviin paikkoihin. Pelkkää negatiivista vastausta rupesi tulemaan, eikä edes haastattelusta ole ollut mahdollisuuksia päästä.

    Ei hemmetti, onko tilanne tosiaan tämä?

    Olen oppinut vuosien saatossa ennakoimaan asioita ja portti on kyllä auki YAMK-opiskeluun syksyllä. Joka tapauksessa, työtä tässä nyt myöskin tarvitaan.
    Päätoimisen opiskelun vuoksi talouteni on ajautumassa pikku hiljaa ahdinkoon.

    Pitääkö toimiva järki terveessä kropassa oikeasti käyttää pelkkään opiskeluun ja korvata sillä työelämän haasteet sekä olemassa olevan osaamisen soveltaminen?
    Olen aiemmin ymmärtänyt, että opiskelemalla pääsee töihin, mutta nyt tässä taitaa todellakin haiskahtaa ikärasismi.

    Miten muut ikäiseni olette päässeet töihin, kun ei edes tuore koulutus vaikuta olevan vetovoimatekijä työnantajapuolelle?

    Äänestä

  • Teknis-kaupallinen kirjoitti:

    Olen 50 v. ja juuri valmistunut amk-inssi. Taustalla on myös opistotasoinen kaupallinen tutkinto ja yrittäjyysopintoja. Minulla on siis teknis-kaupallis-liiketaloudellinen koulutus, josta insinöörin tutkinto on nyt päivitetty. Lisäksi minulla on 25 vuotta koulutustani vastaavaa, vaativaa työkokemusta.

    Rupesi tässä hirvittämään, kun laitoin parikymmentä hakemusta omasta mielestäni sopiviin paikkoihin. Pelkkää negatiivista vastausta rupesi tulemaan, eikä edes haastattelusta ole ollut mahdollisuuksia päästä.

    Ei hemmetti, onko tilanne tosiaan tämä?

    Olen oppinut vuosien saatossa ennakoimaan asioita ja portti on kyllä auki YAMK-opiskeluun syksyllä. Joka tapauksessa, työtä tässä nyt myöskin tarvitaan.
    Päätoimisen opiskelun vuoksi talouteni on ajautumassa pikku hiljaa ahdinkoon.

    Pitääkö toimiva järki terveessä kropassa oikeasti käyttää pelkkään opiskeluun ja korvata sillä työelämän haasteet sekä olemassa olevan osaamisen soveltaminen?
    Olen aiemmin ymmärtänyt, että opiskelemalla pääsee töihin, mutta nyt tässä taitaa todellakin haiskahtaa ikärasismi.

    Miten muut ikäiseni olette päässeet töihin, kun ei edes tuore koulutus vaikuta olevan vetovoimatekijä työnantajapuolelle?

    Laskeudu nyt maanpinnalle, hyvä mies! Luuletko oikeasti työllistyväsi esim. johonkin suureen konserniin, jotka palkkaavat pelkästään vastavalmistuneita insinöörejä? Vanhalla käppänällä, jollainen 50v mies jo on, ei mitään mahdollisuuksia! Onnea kuitenkin jatkohakuihisi!

    Äänestä

  • Suosiolla luovuttanut kirjoitti:

    Laskeudu nyt maanpinnalle, hyvä mies! Luuletko oikeasti työllistyväsi esim. johonkin suureen konserniin, jotka palkkaavat pelkästään vastavalmistuneita insinöörejä? Vanhalla käppänällä, jollainen 50v mies jo on, ei mitään mahdollisuuksia! Onnea kuitenkin jatkohakuihisi!

    tiedoksi.

    Kiitti provosta, mutta voit kokeilla lajissa kuin lajissa kisaa ja puhu sen jälkeen vasta äijänkäppänästä, jos ilma vielä kulkee.

    Nuoret jäi muuten vielä opiskelemaan vuodeksi, kun olin jo valmistunut kiitettävin arvosanoin.

    Ota untuvikko oppia elämääsi kokeneemmasta, myös työelämässä.

    Äänestä

  • Suosiolla luovuttanut kirjoitti:

    Laskeudu nyt maanpinnalle, hyvä mies! Luuletko oikeasti työllistyväsi esim. johonkin suureen konserniin, jotka palkkaavat pelkästään vastavalmistuneita insinöörejä? Vanhalla käppänällä, jollainen 50v mies jo on, ei mitään mahdollisuuksia! Onnea kuitenkin jatkohakuihisi!

    Kuvitteletko tosissaan, että olen pyrkimässä johonkin suureen konserniin kilpailemaan vastavalmistuneiden kanssa tällä kokemuksella? Heh!

    Millä kokemuksellasi leimaat viiskymppisen vanhaksi käppänäksi? Onkos sinulla sellainen esimies?

    Äänestä

  • Teknis-kaupallinen kirjoitti:

    Olen 50 v. ja juuri valmistunut amk-inssi. Taustalla on myös opistotasoinen kaupallinen tutkinto ja yrittäjyysopintoja. Minulla on siis teknis-kaupallis-liiketaloudellinen koulutus, josta insinöörin tutkinto on nyt päivitetty. Lisäksi minulla on 25 vuotta koulutustani vastaavaa, vaativaa työkokemusta.

    Rupesi tässä hirvittämään, kun laitoin parikymmentä hakemusta omasta mielestäni sopiviin paikkoihin. Pelkkää negatiivista vastausta rupesi tulemaan, eikä edes haastattelusta ole ollut mahdollisuuksia päästä.

    Ei hemmetti, onko tilanne tosiaan tämä?

    Olen oppinut vuosien saatossa ennakoimaan asioita ja portti on kyllä auki YAMK-opiskeluun syksyllä. Joka tapauksessa, työtä tässä nyt myöskin tarvitaan.
    Päätoimisen opiskelun vuoksi talouteni on ajautumassa pikku hiljaa ahdinkoon.

    Pitääkö toimiva järki terveessä kropassa oikeasti käyttää pelkkään opiskeluun ja korvata sillä työelämän haasteet sekä olemassa olevan osaamisen soveltaminen?
    Olen aiemmin ymmärtänyt, että opiskelemalla pääsee töihin, mutta nyt tässä taitaa todellakin haiskahtaa ikärasismi.

    Miten muut ikäiseni olette päässeet töihin, kun ei edes tuore koulutus vaikuta olevan vetovoimatekijä työnantajapuolelle?

    Kyllä tilanne on tämä.

    Jo pari vuotta sitten julkaistiin tutkimus, jonka mukaan 50 vuotiaan on selvästi vaikeampi työllistyä kuin nuoremman.
    Ja joillakin aloilla se vaikeus alkoi jo 45 ikävuoden kohdalla.

    Ikärasismin taustalla on työnantajien pelko työkyvyttömyydestä, jonka riski on iäkkäämmillä tietenkin suurempi. Työnantaja kun joutuu ne työkyvyttömyyseläkkeet sitten maksamaan?

    Heinäluoma (SDP) on kuulemma tässä asiassa yrittänyt muutosta. Jotain hyvää sekin sais kerrankin aikaan.

    Äänestä

  • 1+1 kirjoitti:

    Kyllä tilanne on tämä.

    Jo pari vuotta sitten julkaistiin tutkimus, jonka mukaan 50 vuotiaan on selvästi vaikeampi työllistyä kuin nuoremman.
    Ja joillakin aloilla se vaikeus alkoi jo 45 ikävuoden kohdalla.

    Ikärasismin taustalla on työnantajien pelko työkyvyttömyydestä, jonka riski on iäkkäämmillä tietenkin suurempi. Työnantaja kun joutuu ne työkyvyttömyyseläkkeet sitten maksamaan?

    Heinäluoma (SDP) on kuulemma tässä asiassa yrittänyt muutosta. Jotain hyvää sekin sais kerrankin aikaan.

    Mielestäni tämä nykyinen tilanne tuntuu täysin epäloogiselta, jopa työnantajanäkökulmasta katsottuna.

    Työnantajat käsittääkseni tarvitsevat kokemusta omaavaa ja koulutettua työvoimaa, joka pysyy työsuhteessa pitkään. Tähän tarpeeseen vastaa useinkin noin viisikymppisten työvoima, koska heillä on perhe kasvatettu, asunto hankittu, velat maksettu ja muut elämänkokeilut jo ohitettu. Stabiili elämäntilanne ja intohimo työhön ovat tällöin suurelle osalle riittäviä tekijöitä onnellisuuteen.

    Ainoa asia tosiaan on tuo terveyskysymys, muttei läheskään kaikki viisikymppiset ole mitenkään hyytyneitä tai oppimishaluttomia. En ainakaan suostu tuohon uskomaan, koska itsekin olen viime vuosina toimillani toisin todistanut.

    Enemmän terveysasioissa huolettaa nykynuorison mielenterveys ja sen mukana tulevat ongelmat. Mielestäni nämä liittyvät joidenkin yksilöiden asennoitumiseen yhteiskuntaa kohtaan ja lyhytnäköisyyteen. En yleistä.

    Nuorille toki sallittakoon harhailu työelämässä, koska ovat usein vielä etsimässä omaa polkua niin perhensuunnittelussa kuin työelämässäkin.

    Palatakseni tähän viisikymppisten työllistymisongelmaan, niin en todellakaan käsitä Suomeen juurtunutta ikärasismiajattelua. Pelkäävätkö työnantajat, että joutuvat maksumiehiksi, vaikka työikää on vähintäänkin 15 vuotta jäljellä?

    Vakaassa harkinnassani on hakeutua töihin ulkomaille, jossa kokemusta ja osaamista arvostetaan.

    Adjö.

    Äänestä

Tiesittekö muuten, että sinut kirjataan työvoimahallinnossa "työsskäyväksi työttömäksi = ei työttömäksi", jos teet vaikkapa satunnasita keikkaa vähintään 4t/vkossa.

Oikeasti siis työttömyysluvut ovat vähintään 2x sen, mitä tilastot valehtelevat! Päälle vielä ne, jotka eivät tee koulutustaan vastaavaa tai eivät elä palkkarahoillaa, saavat vain vähän osa-aikatyöstä tunteja.

Todellinen työttömyys siis on lähempänä 25%.

Liian kuuma peruna työministeriölle?

Äänestä
  • Kuuma peruna se myös on työministerille, jolla ei näytä olevan lainkaan eväitä työttömyyden hillitsemiseksi. Kovasti se puhuu ja joku häntä ehkä uskoo, mutta todellisuudessa hänen panoksensa työttömyyden vähentämiseksi on ollut hyvin vaisu.

    Pitää toki ymmärtää, ettei yksi mies työttömiä pelasta, mutta kyllä moni erehtyi luulemaan, että liiton ammattilaisella olisi ollut edes joitain konsteja taskussaan. Taitaa tästäkin pestistä tulla samanlainen puhe-ekskursio eli selittämisen huviretki kuin kahdella aiemmallakin työministerillä eli Sinnemäellä ja Cronbergilla.

    Äänestä

  • Ihalaisen eväät kirjoitti:

    Kuuma peruna se myös on työministerille, jolla ei näytä olevan lainkaan eväitä työttömyyden hillitsemiseksi. Kovasti se puhuu ja joku häntä ehkä uskoo, mutta todellisuudessa hänen panoksensa työttömyyden vähentämiseksi on ollut hyvin vaisu.

    Pitää toki ymmärtää, ettei yksi mies työttömiä pelasta, mutta kyllä moni erehtyi luulemaan, että liiton ammattilaisella olisi ollut edes joitain konsteja taskussaan. Taitaa tästäkin pestistä tulla samanlainen puhe-ekskursio eli selittämisen huviretki kuin kahdella aiemmallakin työministerillä eli Sinnemäellä ja Cronbergilla.

    se cronberg ja sinnemäki oli aitoja pellejä - vihreää naivismia suurimmillaan....

    Äänestä

Late on vanha neukkujen nuolu-liturgian lausuja YYA-ajoilta.

Äänestä

Kyllä on tapahtunut selvä suuntaus parempaan; pyritään ikärasismista eroon.

Tosin kiertoteitse: työpaikkailmoituksessa sanotaan että haetaan "Junior" sitä ja tätä. Noin vihjaistaan senioreille, että älkää edes hakeko, niin säästätte kaikkien aikaa eikä tarvitse käyttää sitä ikärasismia.

Äänestä

Vanhat vie imagon, kokoomusnuori ei voi sietää vanhaa ja vanhalle pissalle tuoksuvaa.
On sääli että monet dynaamiset yrtykset pilataan vanhoilla pieruilla .

Äänestä
  • tosi asia vaan on se, että nuoret ei ole tarpeeksi pitkäjänteisiä tekemään laadukasta jälkeä viikkoa pitempään - ilman seniorien ohjausta tai speksejä.

    Äänestä

  • ikä=X kirjoitti:

    tosi asia vaan on se, että nuoret ei ole tarpeeksi pitkäjänteisiä tekemään laadukasta jälkeä viikkoa pitempään - ilman seniorien ohjausta tai speksejä.

    Kuulepa kehityksen jarru mitä ikä=X äsken sanoi. Koska sä oot nyt rikas,
    kaunis ja rohkea, olet varmaan kehityksen napa. - Nykyään ei sitouduta
    mihinkään, ollaan vaikka lääkäreitä, ruvetaan keikkalääkäriksi, tehdään
    töitä kun huvittaa. - Kyllä Arvoisa nimimerkki Sinäkin 30 vuoden päästä
    voit olla kehityksen jarru. Mutta kun sä nyt keräät jo nuorena paljon osinkotuloja
    ja saat hyvät perinnöt, niin mitäpä väliä työnteolla... - Varmaan oletkin jo
    lomailemassa ja muistathan laadukkaat harrastukset, esim tietenkin golf, tennis
    sukellusmatkat maailman ääriin jne jne. - Olen ihan oikeasti jo 75-vuotias
    naiseläjä ja onneksi eläkkeellä, etteivät kaltaisesi nuoret itsekeskeiset pomot
    komentele, jos otit itseesi, so what? - No, suutun ensin ja sitten olen pahoil-
    lani ja pyydän anteeksi, jos sotkin Sinun arvomaailmaasi.

    Äänestä

Hei,
Minulla on hyvin samantapainen tausta ja tilanne.
Minullakin on koulutusta ja kielitaitoa sekä työkokemusta vaikka muille jakaa,
mutta näyttää ainakin siltä että 52 vuoden ikä on huono asia työmarkkinoilla.
Kuten aikaisemmin kirjoitin, niin olisi helkkarin ikävä menettää kaikki se pieni mitä on työllä ja velalla saanut kasaan.

Anteeksi että valitan, mutta kai tää jotenkin keventää yksinäisen sydäntä ;)

Äänestä

minun työpaikassani on keski-ikä yli 47v. ja meitä on kuitenkin yli 220kpl. Mitäs siihen sanotte.

Äänestä

Mä olen jatkotutkinnon suorittanut yliopistossa, lisäksi on kolme ammatillista perustutkintoa, opettajankoulutus ja amk-tutkinto palvelualalta. Viimeisen 20 vuoden aikana olen ollut ainoastaan vajaat kolme vuotta palkallisissa pätkätöissä, vaikka olen hakenut varmaan parinkymmenen vuoden aikana noin sata hakemusta vuodessa eli 8-10 hakemusta kuussa tai soitellut, silti minun kohdallani ikä- ja ulkonäkörasismin kohteeksi jouduin jo 35 vuotiaana, kun on ylipainoa jonkin verran aineenvaihduntasairauden takia. Muuten olisi työhaluja ja työtehoa ja osaamista, mutta sitä ei haluta ottaa käyttöön, liekö jonkin hämäräeliitin käsky joltain taholta, kun sain niitä pätkätöitä, niin tuntemattomia häirintäsoittoja tuli vähän väliä ja nytkin tänä kesänä pääsin haastatteluun asti, mutta seuraavalla viikolla tuli jälleen se häirintäsoitto, eli jonkin byroon nimetön viesti, että minua ei lasketa töihin. YK:n ihmisoikeuksissa on kirjoitettu oikeudesta kohtuukorvaukselliseen työhön, mutta minulta se on viety syystä, jota en tiedä. Eläkkeellekään en pääse. Yhteiskunta on kouluttanut minua varmaan jo 1,5 miljoonalla eurolla ja tässä sitä vaan työmarkkinatuella kituuttelen ja rukoilen, että saisin kuolla ennen eläkeikää, koska tuleva eläke on alle 500 euroa/kk. Eli monien koulutettujen asema on kurjempi Suomessa kuin itäblokin tai kolmansien maiden elintasopakolaisilla, jotka tulevat tänne nauttimaan korkeasta sosiaaliturvastamme yrittämättä mitään!

Äänestä

Hain kesäkuussa valtiolta erästä paikkaa. Sihteeriharjoittelija ilmoitti: hakemaanne paikkaa on hakenut 350 hakijaa. Ilmoittelemme heinäkuun alussa, ketkä valitaan haastatteluun... Kiitoksia mielenkiinnosta. Ilmoitus tuli kaksi kertaa. Onko mahdollista, että tällaisia hakijalukuja tempaistaan ihan hatusta, jotta ei edes toivoisi pääsevänsä tähän paikkaan..., varmaan on joku tuttu siellä jo tiskin alla odottamassa valintaa?

Äänestä

Olen kärsinyt työttömyydestä vähintäänkin 1995 alkaen. Silloin luulin syyksi sen, kun ei ollut tutkintoa. Sittemmin sain tutkinnot. Kanditutkinnon saatuani hain töitä, mutta vain kolmasosasta hakemuksiin tuli edes minkäänlaista vastausta. Joissakin haastatteluissa kävin, mutta mihinkään ei valittu. En ollut motivoitunut saamaan itsestäni koulutetumpaa, mutta lopulta tutkinnonuudistuksen kynnyksellä valmistuin maisteriksi. Sen jälkeen pääsääntöisesti työhakemukset eivät ole johtaneet edes haastatteluun.

Välillä olen ollut työvoimapoliittiesessa koulutuksessa (Ecam consulting on täyttä huijausta!) ja ns. työnhakukurssilla, mistä ei ole pahemmin mitään hyötyä. Olen ollut myös ammatillisessa kuntoutuksessa, missä pääasiassa tein ilmaista työtä (Kauppakamarille, jolla silläkään ei muka ole varaa kaikille maksaa työnteosta). Kahdessa työpaikassa olen nyt ollut kummassakin noin vuoden työnantajan saadessa palkkatukea. Näiden töiden välissä oli vuosi työttömyyttä, mistä puoli vuotta tein ns. TEV-työtä lyhyellä tuntimäärällä ollakseni jämähtämättä kotisohvaan.

Nyt taas työttömyys on mitä todennäköisimmin edessä vuoden vaihteen jälkeen. Olen lähettänyt joitakin hakemuksia, joista nyt on sentään tullut kiitos sähköpostiin ja ilmoitus siitä, että jotkut toiset on kutsuttu haastatteluun. - Olen todella väsynyt tähän 'rumbaan'. Haluan luovuttaa. Olen nyt 53-vuotias. Kanditutkinnon saadessani olin 45-vuotias. - Tässä maassa ei minusta ole lainkaan hyötyä olla koulutettu ja kielitaitoinen - ei ainakaan yli 45-vuotiaana.

Äänestä

Yli 30v on jo vanha-pieru.
- ei voi mitään.
- se paras työikä tuhlataan opiskellessa.
- vanhoille, opiskelleille, mitään osaamattomille laitostuneille ei juuri ole käyttöä.
- paras työikä on jo tuhlattu turhaan opiskeluun..

Äänestä
  • Tarttis tosiaan tehrä jotakin ... jotain muutakin kuin yksilökohtainen iän kätkeminen työnhakuprosessin aikana niin pitkälle kuin mahdollista.
    Kuka tekis ja mitä tekis? Nyt on työnantajan markkinat. Mutta eikö julkinen sektori, isot toimijat ja esimerkiksi järjestöt voisi näyttää esimerkkiä?

    Äänestä

Olisiko aika perustaa yhdistys, joka toisi näitä asioita julkisuuteen. Itse olen jo 5 vuotta kuullut työhaastatteluissa, että "haemme hieman nuorempaa" tähän tehtävään.

Eräs työnantaja Turun Isoheikkilästä totesi minulle eräässä työhaastattelussa, meidän molempien pitäisi viedä nurkan taakse. Tarkoittikohan hän ehkä kuselle, vai miksi muuten.

Poliitikot suu vaahdossa puhuvat selkäseminaarista, hallitusta rakennemuutok-sesta ym. , mutta ei sanaakaan mitä pitäisi tehdä asian korjaamiseksi. Eräskin puolue väittää, että vastustaa ikärasismia. Ja juuri heidän "viiteryhmänsä" ovat SUOMEN pahimpia ikärasisteja. Mitä mieltä olette, kommentoikaa !!!

Äänestä

Miksi te kaikki puhutte joistain tutkintojen suorittamisesta?

Miksi ette ala yrittäjiksi?

46 v Vaimoni perusti pari vuotta sitten yhden naisen siivousfirman ja duunia riittää eikä kukaan kysy ikää. Nyt palkkasi pari siivoojaa lisää. Eli on itse työn antaja.

Itse 48v mies perustin viisi vuotta sitten yhden miehen autokorjaamon. Ja duunia riittää. Toki työtunnit ovat noin 12-15 h päivä, eikä niitä voi mitenkään laskuttaa asiakkailta.

Äänestä

Eräänlaista ikärasismia on myös se, että alle 30 vuotiaalla kirjavaa monialaista pätkätyöhistoriaa pidetään hyvänä juttuna (monipuolinen kokemus jne), kun taas yli 30 vuotiaalla tuo kirjava pätkätyöhistoria on huono juttu, "et oo näköjään pysyny missään..."!

Mitä hittoa?! Aikuistuin just 90-luvun laman synkimpinä vuosina ja olen sopeutunut tuolloin yleistyneisiin pätkätöihin, eli olen 3-6kk paikassa X ja kun määräaikaisuus päättyy, etsin uuden paikan, olen uudessa paikassa jälleen vaikkapa 6-8kk ja määräaikaisuuden päätyttyä taas uuden paikan hakuun.... tätä olen tehnyt 20 vuotta.

Miksi tässä iässä tuo kirjava pätkätyöhistoria ei enää olekaan monipuolista kokemusta ja osoitusta työhalukkuudesta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hätätila voimaan kirjoitti:

Olen suomalainen... en kauaa.

Olen hiukan alle viiskymppinen mies pääkaupunkiseudulta. Duunia olen tehnyt ikäni ja viimeiset viistoista vuotta johdon ja esimiestehtävissä, hankkinut aiemmin kaksi yliopistotutkintoa ja pitänyt ammattiosaamista yllä säännöllisellä kouluttautumisella työn ohella.

Olen ollut viimeisen puolitoista vuotta työttömänä ja lähettänyt n. 250 hakemusta sekä koulutusta ja työkokemusta vastaaviin hommiin että laajemmalle muihin vähänkin osaamistaustaa liippaaviin hommiin, määräaikaisiinkin sellaisiin. Viime vuoden elokuuhun saakka pääsin noin joka kymmenestä hakemuksesta haastatteluun, mutta en tullut valituksi. Tämän jälkeen olen ollut haastattelussa VAIN 2 kertaa koko aikana ja edelleen työn haussa.

En päässyt myöskään hommiin työllistämisohjelmalla, jossa puolen vuoden pesti olisi maksanut työnantajalle vain kiinteän 6000 eur ja itse saisin ansiosidonnaista.... ei yhtään paikkaa tarjolla!

En haluaisi uskoa Suomessa olevan ikärasismia, mutta pakko tähän johtopäätelmään on vaan päädyttävä. Tai sitten olen täysin tykyvytön nykyajan työn vaatimuksiin?

Poliitikkojen ratkaisuja Suomalaisten työllisyyden parantamiseksi: eläkeikä ylös, nuorisotakuu (joka ei toimi, eikä velvoita mihinkään), lisää pakolaisia Suomeen töihin (Tarja Cronberg), Kreikkaan, Espanjaan ja Kyprokselle miljardien tuki ym. Voi h...tti!

Vaihdan pettyneenä maisemaa, kiitos ja näkemiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu