Jalan ylimääräiset luut

Heippa! Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää, että kärsivätkö muut ylimääräisistä luista jaloissa? Minulta löytyy ainakin kaksi näkyvää molemmista jaloista: jalkapöydältä ja sisäsyrjästä. Ovat semmoiset ulkonevat patit. Minulla on luut ovat alkaneet kipuilemaan mielestäni tämän kevään aikana enemmän kuin normaalisti. Joskus herään aamulla ja huomaan, että jalat ovat kipeät yön jäljiltä. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Kärsin muutenkin huonoista ja omalaatuisista jaloistani mm. virheasento löytyy ja huomattavasti eri kokoisetkin jalat ovat vielä kaiken lisäksi..
75292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä ortopedi on tuumannut jaloistasi? Tottahan olet ortopedin hoidossa jos jalkasi on jotenkin epämuotoiset.

Äänestä
  • En ole koskaan käynyt ortopedillä koska en ole kokenut sitä tarvittavaksi. Jalkakipuja on esiintynyt suhteellisen harvoin ennen tätä ja niihin harvoihinkin kipuiluihin on tottunut. Nyt kipuilu on sen sijaan lisääntynyt ja alkanut hieman häiritsemään. Myös leikkaamisen pelko on pitänyt minut poissa lääkäristä..

    Äänestä

Käy lääkärillä.

Ei mihinkään leikkaukseen ole pakko mennä, jos edes ehdottavat moista.

Äänestä

Tarkoitatkohan sinä vaivaisenluita? Ukkovarpaan 'tyvessä' ulkoneva luu-uloke. Olet tainnut kulkea huonoissa, liian pienissä ja puristavissa kengissä.

Lääkäriä parempi vaihtoehto voisi olla hyvä ja ammattitaitoinen jalkaterapeutti, joka osaa kertoa jalkasi vaivat ja kehottaa niitten perusteella sitten lääkärille. Lääkärit, varsinkin terkkarisellaiset, vain harvoin tietävät ja ymmärtävät jalkaongelmista jotain.

Jalkaterapeutti osaa myös neuvoa, millä ja miten virheasennot korjataan. Niihin kannattaa kiinnittää erityistä huomiota, koska ne vaikuttavat ihan kaikkeen muuhun kropassasi.

Äänestä
  • En tarkoita vaivasenluita, niitä minulla ei ole. Ehkäpäs minä tästä rohkaistun ja käyn lääkärin tai muun jaloista jotakin ymmärtävän luona. En tiedä ovatko luut sukuvika kenties koska isoäidilläni on kuulemma ollut samanlaiset luut ja ne on leikattu aikoinaan pois.

    Äänestä

Minulla on alkanut vaivaamaan myös jalassa ylimääräinen ulospäin suuntautuva luunystyrä, joka on ison varpaan tyvestä ylöspäin noin 8 cm, 5 cm ennen sitä isoa lumppu luuta mikä sitten lieneekään. Vaiva on tullut uusista hiihto kengistä ja on tosi kipeä jopa kosketukselle, kun olen hiihtänyt jonkun aikaa. Vasemmassa jalassa ei ole yhtä isoa nystyrää, kun oikeassa. Mikä mahtaa olla vaivan aiheuttaja.

Äänestä

Kyllä kärsin, mulla on telaluun vieressä, osittain siinä kiinni oleva ylimääräinen luu. Tämä ollaan siis poistamassa, kun kyseinen luu hankaa telaluuta ja aiheuttaa täten kipua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


18v tyttö.. kirjoitti:

Heippa! Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää, että kärsivätkö muut ylimääräisistä luista jaloissa? Minulta löytyy ainakin kaksi näkyvää molemmista jaloista: jalkapöydältä ja sisäsyrjästä. Ovat semmoiset ulkonevat patit. Minulla on luut ovat alkaneet kipuilemaan mielestäni tämän kevään aikana enemmän kuin normaalisti. Joskus herään aamulla ja huomaan, että jalat ovat kipeät yön jäljiltä. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Kärsin muutenkin huonoista ja omalaatuisista jaloistani mm. virheasento löytyy ja huomattavasti eri kokoisetkin jalat ovat vielä kaiken lisäksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu