Hyljätty lapsi

Olen ollut perheessäni se lapsi jota hyljeksittiin.Vartuttua siihen ikään,että ymmärin jo asiota ja kuinka minua kohdeltiin muutin pois kotoa saatuani työpaikan. En ole käynyt kotonani sen jälkeen,kun läksin sielä pois 50 vuotta sitten.En ole käynyt vanhempieni hautajaisissa enkä siskojen ja veljien juhlissa enkä tiedä missä he etes asuvat.Olen ollut siitä tosi katkera etten ollut yhtähyvä lapsi vanhemmillen,kun siskot ja veljet.
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aivan turhaan olet katkera historiasta josta kukaan ei välitä holkkäsen polyä! Aivan turhaan käytät energiaasi vetämään tuota raskasta kivirekeä. Vain jätä se jo.

Kun kivireki tunkee ajatuksiisi, aivan rauhallisesti myonnät itsellesi että olet vetänyt sitä jo tarpeeksi kauan, nyt riittää. Jätä se kauas taaksesi, itsesi mennessä eteenpäin. Taakse jäänyt on jo historiaa, sitä ei voi muuttaa, mutta sinun ei tarvitse elää sitä joka paivä uudelleen ja uudelleen. Se on jo mennyttä.

Sinä olet aivan millilleen yhtä hyvä ihminen kuin kaikki muutkin, ilmeisesti parempikin. Nyt on sinun aikasi nauttia hyvistä tunteista, positiivisista ajatuksista ja eteenpäin katsomisesta.
Nauti täysin siemauksin elämästäsi, huomioi kauneus ympärilläsi, keskittäydy siihen! ( Sinä näet, kuulet, sinulla on toimivat kadet, tai ainakin osa niista - pystythän toimimaan tietokoneella! jne jne..) Keskittäydy oikein todella kaikkeen hyvään jota sinulla on!!
Mitä enemmän alat huomioida hyvyyttä ja kauneutta, sitä enemmä sinä loydät sitä lisää.
Vähän niinkuin nälkä joka kasvaa syodessä!

Äänestä
  • Oppeliinilta hieno vastaus - taas kerran!

    Äänestä

Sinä siis hylkäsit sisaruksesi ihan itse, joten turha ruikuttaa. He yrittivät kutsua juhliin yms

Katkera vanhapiika, joka olisi halunnut olla prinsassea

Äänestä

"Katkera vanhapiika, joka olisi halunnut olla prinsassea" Opettele tottus kirjottamaan ja sitten sellainen tottus, että hyvä ihminen ei lyö lyötyä. Tottakai jokaisella tytöllä on oikeus odottaa perheessään prinsessan kohtelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei suku riesana kirjoitti:

Olen ollut perheessäni se lapsi jota hyljeksittiin.Vartuttua siihen ikään,että ymmärin jo asiota ja kuinka minua kohdeltiin muutin pois kotoa saatuani työpaikan. En ole käynyt kotonani sen jälkeen,kun läksin sielä pois 50 vuotta sitten.En ole käynyt vanhempieni hautajaisissa enkä siskojen ja veljien juhlissa enkä tiedä missä he etes asuvat.Olen ollut siitä tosi katkera etten ollut yhtähyvä lapsi vanhemmillen,kun siskot ja veljet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu