Hei vaan, ollaan mieheni kanssa seurusteltu useampi vuosi ja ostimme yhteis tuumin meille koiran noin vuosi sitten. Aluksi kaikki meni ok, kunnes aloin saamaan hengen ahdistusta öisin ja kamalia aivastus kohtauksia. Kävin sitten lääkärissä ja minulla todettiin koira-allergia. Kerroin tästä heti miehelleni ja hän käski minua heti hankkimaan allergiapillerit, jotta koira voisi jatkossakin nukkua sängyssämme.
Olin alusta lähtien sitä vastaan että koiraa edes otetaan sänkyyn. Nyt mieheni ottaa sen koiran aina salaa sänkyyn heti kun lähden töihin/kauppaan.
Nyt allergiani on tuntunut vain pahenevan ja pelkään saavani kohta astman. Ehdotin miehelleni, josko myisimme koiran pois. Sain häneltä tosi tylyn vastauksen: "Kuvitteletko sä tosiaan, että mä arvostan sua enemmän kuin tätä koiraa? mä mieluummin eroan kuin luovun tästä koirasta" (!!!!!!) Siis mitä helvettiä!? Kertoi vielä että ihan sama kenenkä kanssa hän seurustelisi niin koira menee aina kaikkien naisten edelle.
Olen pettynyt mieheeni.
mies laittaa koiran edelleni!
11
403
Vastaukset
- miesvm1967
Provo.
- Oi joi
Kuullostaa aika tutulta. Koira se valloittaa meidänkin sängyn, vaikka yrittäisin todistella kaikki tästä johtuvat huonot puolet. Se saa juosta ulkoa tultuaankin suoraan sängylle likaisin tassuin, tiputella juoksuaikana yms. Koira hyppii sänkyyn yöt läpeensä, välillä pois ja välillä isännän kainaloon. Aamuisin vikisee ja pakottaa nousemaan ja päästämään ulos ennen kukonlaulua. Yöt ovat todella rauhattomia ja heräilen jatkuvasti. Olen myös saanut vastauksen kumpi lähtee. Halauksetkin tahtovat kallistua sen puolelle, julki ja salaa. Tuntuu, että se on tärkeämpi kuin yksikään lähellä oleva ihminen tällä hetkellä.
Provohan tämä.
- Ei ole hyviä ihmisiä
Yksikään ihmissuhde ei koiraa voita, se on nähty. Ja niin sen kuuluu ollakin.
Koira on ihmisen paras ystävä, ja melkein kaikki muu on vain pinnallista tuubaa.- mek
Koiran ja puolison ero on siinä että' sen puolison kanssa harratetaan seksi ja koiran ei. meilläkin kakais kissaa ja kun niistä aika jättää niin ollaan puolison kanssa samaa mieltä ettei meille tule enää ikinä kotieläimia kun en halua mitään murheenkryynejä mistä pitää huolehti ja aina hirvee homma hankkia hoitopaikka kun haluttaan matkustella ja eikä huolehti josta in kotieläimistä.
- mek
Koiran puitäisi lähteä heti kun allerkia todetaan ettei siiät tule kroonista tautia koska se nainen on plajon tarkeämpi kuin joku rakki että silleen. Jotkut ovat ottaneet lapsilleen koiran viakka oli allergisia lapsia ja koirasta älyttiin luopuva vasta sitten kun yksi lapsista meinasi tukehtua allergia kohtaukseen. Sinulla on aika tyhmä mies koska eihän kotieläomet vopi mennä ihmisen edelle kun se on vain koira,
- lifemocker
aika jännä että naisille se lemmikki menee kumppanin edelle ;)
- Niin..
Kannattaisiko uskoa kerran toinen sanoo että koira on tärkeämpi kuin sä.
Et voi pakottaa ketään rakastamaan sua enemmän kuin koiraansa.
Meillä on niin että koira on tärkeämpi kuin mies, mutta miehelle minä olen tärkeämpi kuin koira. Jos tosipaikka tulisi, niin valitsisin miehen, mutta tää vaatii että suhde oikeasti toimii , ja se tosipaikka ei ole mikään allergia vaan allergiaan otetaan lääkkeet tai asutaan erillään. en ihan kenentahansa takia ala koirasta luopumaan. mutta eipä mies sitä vaadikaan, asummekin erillämme koska haluan asua mieluummin kahdestaan koirani kanssa ja tavata miestä muutama krt viikossa. Jätä sinäkin miehesi rauhaan, äläkä ole siellä enää kerran et saa henkeä. Muuta omillesi ja anna miehen ja koiran olla.- iin,..
Ja syy ei ole siinä, että olen huono ihminen kun "laitan koiran edelle"..
syy on se, että tiedän että mikäli luovun ensin koirasa ja sitten tulee ero, tai vaikka jäisimme yhteen, niin en voisi elää itseni kanssa että olen luopunut koirasta.
Tää on vain fakta ja en pystyisi enää rakastamaan miestäni surisin niin paljon sitä koiraa, että se olisi jo häneltä pois joka tapauksessa.
- KetunVitkale
Jos akka haukkuu etuovella ja koira takaovella kumman päästät sisään??? Koiran tietenkin sillä se lopettaa heti haukkumisen!!!
Vastaus lienee sinullekin sitten selvä sen kummempia perustelematta. Siis sinulla on allergia ja siitä huolimatta miehesi ottaa koiran jopa sänkyyn? Karvoja, hiekkaa ja hilsettä/eläinpölyä siinä paikassa missä olet 6-9h vuorokaudessa?
Eipä taida sun pisteet olla kovin korkealla miehen arvoasteikossa, jos koira on tärkeämpi kuin sinä ja terveytesi. Nou hätä - ukkohan antaa sulle ratkaisun "mä mieluummin eroan kuin luovun tästä koirasta" SIINÄ SE. Jätä molemmat karvanaamat auvoiseen yhdessäoloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2955505- 715069
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484176- 513850
- 433504
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893133Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv733016- 422197
- 492138
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088