Ruotsinkieliset pääsee jonon ohi lääkäriin.

Rasismia pahimmillaa

4

240

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3048670

      Juu kuulin ruotsinkieliseltä ystävältäni, että hän kanssa jättää monet jutut väliin ruotsinkielisyydestä, kun ei halua näihin talkoisiin osallistua, Eli ei vie rahojaan vääriin paikkoihin. jossain palkataan kuulemma työhaussakin se ruotsinkielinen, vaikka pätevämpi olisi ollut suomenkielinen. Ystävä piti pitkän luennon tuohtuneena.

      Mä oon aatellu mennä niin pitkälle,et en vie rahojani liikkeeseen jossa ei oo suomenkielinen nimi tai tuotteissa ei lue selvällä suomenkielellä selosteita. Käyttäkööt tuotteet niissä maissa minkä kielellä tuoteselosteensa painaakin. Niiden rahtaaminen tänne on ympäristörikos. Ihmisten keuhkot ei kohta enää riitä, kun kaikenlaista ympäristömyrkkyä pitää ilmatilaan moottoriajoneuvoilla tupsutella. Joku mielipuoli pistää syyn tupakanpolttajille, mut kyl pakokaasut sentäs enemmän ilmatilaa pilaa. Ja aiheuttaa sairauksia.

    • ........

      Kunhan ruotsinkieliset on sorrettu syrjään, keneen viha seuraavaksi kohdistetaan? Suomessahan on vaikka minkälaisia murteita, esim. Tampereella puhutaan todella ärsyttävästi.

      Saamelaisiltahan on maat jo viety ja saameksi on ihan turha mennä kyselemään mitään palveluita.

      • onryssääsomaliarätti

        rajanyli lappaa jatkuvasti vihattavia,joten eivät tule loppumaan,vaikka suomenhurrit kitketäänkin sukupuuttoon.


    • rkp down

      Onpa TÖRKEÄ juttu. Ja sitten nuo järjestävät mielenosoituksia vihapuheita vastaan. Mahdoton yhtälö.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2658
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1078
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      740
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      728
    Aihe