Huonot lähtökohdat

Miten saada töitä kun lähtökohdat on tällaiset?:

Ammatti graafinen suunnittelija
Työkokemusta yhteensä 4kk
20 vuotias
Nainen

Olen hakenut töitä nyt valmistumiseni jälkeen vuoden. Kauppoihin kassalle, blokkaajaksi ja muihin vastaavanlaisiin hommiin joihin ei yleensä vaadita koulutusta. Ei vaan tärppää.
4221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Milla tavoin oot hakenu? Kannattaa aina suoraan soittaa ja kysyä töitä ja sitten vasta laittaa kirjallinen hakemus cv, jos on vaan soittomahdollisuus. Soittaessa kannattaa esittää selvästi kiinnostuminen työstä.

Jos hakee oman alan töihin niin kannattas olla netissä (tai sähköpostin liitteenä) lisäksi portfolio esim. koulutöistä mitä on tehny.

Siivoojaksi ja puhelinmyyntifirmoihin pääsee yleensä aina, eri asia on onko palkka ja muut työolosuhteet hyvät.

Äänestä

Kuten edellä mainittiin portfolio on kaiken A ja O, ilman hyvää sellaista voi työpaikan saamisen (omalta alalta) pitkälti unohtaa.

Äänestä

Kysyppä työkkaristä. Itse pääsin aikoinaan vastavalmistuneiden tuella töihin, muuten olisi ollut vaikeaa, vaikka oli alan kokemusta. Siitä se ura aukeaa. Yleensä vuoden työttömänä olleella on oikeus saada työllistämispaikka mistä saa palkkaa. En tiedä miten nyt. Tsemppiä.

Äänestä

Mä en ymmärrä miksi ihmiset antavat työttömälle aina ne samat neuvot. Jos jää työttömäksi pakkohan olla työkkäriin yhteydessä.

Olen sua 3 vuotta vanhempi ja taistellut 2 vuotta. Nykyään ei vaa saa töitä vaikka olisi kuinka hyvä tyyppi. Suhteilla vaa saa.

Suomessa alkaa olee niin järkyttävän vakava tilanne, olen vain realistinen ja vihaan sitä kuinka ihmiset yrittävät aina laastarilla korjaa mätähaavan. Sitten ku räjähtää niin räjähtää kunnolla. 10-20 vuoden päästä näkee seuramukset. Sitten kyllä voivotellaan kuinka olisi pitänyt ottaa nuoret töihin silloin 2000 luvulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyätö kirjoitti:

Miten saada töitä kun lähtökohdat on tällaiset?:

Ammatti graafinen suunnittelija
Työkokemusta yhteensä 4kk
20 vuotias
Nainen

Olen hakenut töitä nyt valmistumiseni jälkeen vuoden. Kauppoihin kassalle, blokkaajaksi ja muihin vastaavanlaisiin hommiin joihin ei yleensä vaadita koulutusta. Ei vaan tärppää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu