lasteni isä( 40v) kuoli äkillisest lomalla ulkomailla ja siellä sitten tehtiin ruumiinavaus muut siihen kuuluvat tutkimukset. Nyt sitten jotta ruumis saataisiin suomeen, pitäisi maksa lasku 5000e, Koska ainoa hänen aikuinen lähiomainen on hänen 20 v, tytär, niin laskut on lähetetty hänelle. Mulla yksinhuoltajana ei sellista summaa ole ja tytöllä vieläkin vähemmän. Osaisiko joku neuvoa, että mistä instanssista voitaisiin kysellä neuvoja laskun maksamiseksi , jottei se kasvaisi ihan valtavaksi tai mitä tapahtuu jos emme maksakaan......toki sellainen ei käy päihinsä, koska täytyyhän hänen päästä lepämään kotimaahan.
tulipa kammottavan pitkä selitys, mutta kun olemme ihan sekaisin vieläkin järkyttävävsta uudisesta.
Kiitos etukäteen,
kun kuole ulkomailla
12
2107
Vastaukset
- 1+1
Hei!
Osanottoni.
Kai lastesi isällä oli matkavakuutus? Pitäisi ottaa selville mitä se sitten kattaa ja mitä ei.- järki hukassa
siinäpä se asia onkin, kun ei minkäänlaisia vakuutuksia ei ole (ainakaan tiedossa), niin sen takia lasku hänen nö. aikuiselle lpselle tulikin.... siinäpä sitten selvittelemistä kaiken surun keskellä,
- au-juttu tämäkin
Tuota eikös tämä isä sitten olekaan aviomiehesi?
- ikävä tilanne
Ei kai omaiset ole oikeutettuja maksamaan jos vainaja on vataton. Eikö yhteikunta korvaa tuollaisessa tilnteessa? Voisiko kysyä joltain kaupungin oikeusavustajalta. Onko niitä sellaisia viskaaleja enää olemassa?
- Äly hoi - älä jätä
Järkevintä olisi tuhkata vainaja siellä paikan päällä ja tuoda tuhkat kotimaahan matkatavaroitten joukossa. Silloin ei tarvita mitään järkyttävän hintaisia erikoiskuljetuksia.
Tapaus on oikein tyypillinen esimerkki pintaihmisten kaikk i- minull e- nyt - heti - ilman - kuluja ja seurauksista - viis - ajattelusta.
Jos kerran on varaa matkustaa, niin täytyy olla varaa ja ymmärrystä ottaa matkavakuutus, joka kattaa myös mahd. kuolemantapauksen kulut.
Itselleni ei tulisi mieleenkään matkustaa ulkomaille ILMAN tällaista matkavakuutusta. - osan ottoni
Voi kamalaa! Tavallaan ihmiselle ihan kunniakas lähtö menehtyä äkillisesti lomamatkallaan, mutta omaisille erittäinkin raskas kestettävä.
Jos vainajalta jäi sen verran rahaa tai rahaksi muutettavaa, niin silloin sieltä saatte kulut hoidettua. Toivottavasti niin on?
Kysymyksesi asettelusta ilmenee, että et ole enää naimisissa lastesi isän kanssa, joten hänen lapsensa joutuvat maksamaan, jos heidän isänsä jälkeen jääneet varat tai omaisuus ei syntyneitä kustannuksia kata.
Voimia ja lohtua Teille kaikille kestää syntynyt valitettava asiaintila! - Äly hoi
Ikävä tapaus - osanottoni läheisille. Työnantaja on lakisääteisesti vakuuttanut työntekijänsä sairastumisen ja kuolemantapauksen varalta. Jos lastesi isä oli työssä, kannattaa ottaa yhteys hänen työnantajansa henkilöstöpäällikköön tai palkkalaskentaan ja selvittää asia.
Ehdotus siellä ulkomailla tuhkaamisesta on järkevä ajatus ja säästää paljon kuluja. Arkun kuljettaminen vaatii erikoislennon ja se on kallista. Tuhkat voi tuoda vaikka pussissa tai purkissa lentokoneen ruumassa muitten matkatavaroitten joukossa. Tuhkan luoovutustodistus pitää tietysti olla mukana, sellaisen ainakin Suomessa saa ihan pyytämättä.- järki hukassa
Kiitokset kaikille vastaajille. Asia on tosiaan niin, että kaikki maksettava tuli sitten 20,v. tytölleni, koska ainoa lähiomainen. Tosiaankin vainaja tuhkataan ulkomailla, koska ruumis oli jo todella huonossa kunnossa.
Olemme nyt saaneet asian järjestettyä, mutta kun kysyttiin neuvoa eri taholta viranomaisilta, saatiin vastaukseksi, että voi, voi ---toivottavasti otitte opiksi, että vakuutus on tärkeä.
Oni todellakin tärkeä, että miettii elämää etukäteen ihan kaiken varalta, jottei sitten surun keskellä tarvitsee huolehtia mistään ylimääräisestä.
- palstaa seuraava
Otetaan opiksi. Kuinka monet letkauttavat, että en huolehdi kuolemiseeni liittyvistä asioista ja eivät ajattlele jälkeenjääviä. Itselleni oli yllätys teitona, että omaiset joutuvat maksamaan varattoman vainajan kulut. Eihän velkojakaan maksele omaiset kuoleman sattuessa. Hyvä pitää vakuutukset ja arkkuraha tilillä, että omillaan kuopaan pääsee.
Voimia teille ja ennen kaikkea tyttärellenne. - JKOP
VAIN NIIN
- näin se on
ei varmaan joudu omaiset maksamaan, jos kuollut on varaton, eri juttu on kuolinpesässä varoja..silloin omaiset ei peri sitä summaa..
- Yhrääjä
Kyllä ne omaiset vaan joutuu maksamaan vainajan kuljetuksen ulkomailta, jos haluavat vainajan haudattavaksi Suomeen. Ihan vaikka kuolinpesä olis varaton. Toinen vaihtoehto on sinne ulkomaille hautaus, jos ei halua maksaa.
Nämä asiat sekoitetaan vaarallisen usein.
VELAT ei periydy, eli vainajan itsensä tekemät laskut ja velat, niitä ei tarvi omaisten maksaa jos pesässä ei ole varoja.
Mutta kun puhutaan hautaukseen liittyvistä asioista, kyllä se niin lukee laissa että tilaaja maksaa, jos pesä ei pysty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po383280Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162595Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242564Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441816- 251536
- 1211301
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791248Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901229Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241146Arvasin että sen profiilin takana on sinä
Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉131110