Ei taida enää olla myynnissä tätä vanhaa kunnon klassikkoa. Muutaman venäläisillä kilvillä varustetun laatikko Ladan olen bongannut. Nykyisin kopioitu ruma muotoilu on italialaista alkuperää. Fiatia yrittävät matkia.
Laatikko Lada
11
405
Vastaukset
- Asjan tuntia
Niin, perinteinen laatikko-Ladahan oli täysin neukkujen omaa muotoilua alusta loppuun.
- asaatunteva
Eipäs olutkaan, miksi pitää tänne valheita tuputtaa?
Kuten jokainen asiantuntija tietää, alkuperäinen Lada oli lisenssivalmiste italialaisesta Fiat 124:stä. Italialaiset jopa rakensivat tehtaan ja Togliattin kaupungin Volgan varrelle, aiemmin tässäkin ketjussa on kirjoitettu kosolti oikeaa tietoa, että sinne vain lukemaan!
Aloittajalle tiedoksi, tietääkseni tätä ei ole enää valmistuksessa, mutta monet muutkin kuin Lada-kerholaiset noilla vielä ajavat Suomessakin. Jos tuollaisen haluat, ei ole mitenkään mahdotonta löytää.- Asjan tuntia
No shit, Sherlock? No, sarkasmi on liian vaikea laji eräille.
- Autokauppias evp.
Jostain "sateliittimaasta" voisi löytyä hyvinkin hyväkuntoisia Ladoja vielä ja eipä ole pitkä aika, kun bongasin Venäjälle menevän rekan, jonka kyydissä oli "uusia" kantti-Ladoja nelilamppuisine kromimaskeineen. Ilmeisesti joku oli keksinyt jostain vanhaa varastoa (?) myymättömiä Ladoja ja vei niitä Venäjälle, ainakin täysin käyttämättömiltä näyttivät siinä autonkuljetusrekassa, kun katsoi niiden alustoja.
- kanttiladan
Autokauppias evp. kirjoitti:
Jostain "sateliittimaasta" voisi löytyä hyvinkin hyväkuntoisia Ladoja vielä ja eipä ole pitkä aika, kun bongasin Venäjälle menevän rekan, jonka kyydissä oli "uusia" kantti-Ladoja nelilamppuisine kromimaskeineen. Ilmeisesti joku oli keksinyt jostain vanhaa varastoa (?) myymättömiä Ladoja ja vei niitä Venäjälle, ainakin täysin käyttämättömiltä näyttivät siinä autonkuljetusrekassa, kun katsoi niiden alustoja.
valmistus on päättynyt vasta 2012, joten melko uusia niitä on.
- Autokauppias evp.
kanttiladan kirjoitti:
valmistus on päättynyt vasta 2012, joten melko uusia niitä on.
Siis nämä bongaamani Ladat oli menossa takaisin Venäjälle ja vanhoja 2103 korimallin kromimaskeilla olevia Ladoja olivat (joita meillä myytiin 1980-luvn alussa malli merkinnöillä 1300S ja 1500S) . Tekivätkö niitäkin vielä v. 2012?
- ladafanista
isoveljel on -88 lada ja on kantikas
- sarana55
Nettiautossa näkyy olevan myynnissä useita vähän ajettuja.
- MOSKVITSH
Lada Niva on paras maastoauto. Vähän aikaa sitten näis uudemman version ja komea oli. Land Rovereilla pääsee Suomessa vain kuivaa peltoa (salaojitettua) pitkin.
- .............
Kyllä perinteisellä Land Roverilla pääsee sinne minne Nivallakin. Tarkoitan tällä siis niitä oikeita Land Rovereita joita 1980-luvulle asti valmistettiin, en nykyisiä leluja.
- hyvä .
Lada on hyvä auto ja paljon parempi kuin itäblokin skoda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380