Koulunpäättäjäisiksi jouduin

pstamaan kukkia.
Yksi ruusu maksoi hlvimmillaan 6 e eli 36 markkaa....

Markka aikana yksi ruusu samanalainen maksoi korkeimmillaan 10 markkaa

Ylioppilasruusun sai markka aikana 25 markalla, nyt samainen ruusu maksaa 12-15 euroa eli 75- 100 markkaa!!!

Ajatelkaa kukkaset maksaa satoja mrkkoja.

Tuusukimppu oli 15 e eli 100 markkaa. Markka aikana kimpun sai 10 markalla...

Sanoinkin kukkakaupassa, että kuka hullu ostelee näitä kukkia tähän hintaan!!!!!!!!!! yyjä sanoi että jokaisen oma valinta ostaako vai ei, juupa, eihän se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa.
15582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Halvaksi on päässyt...

Äänestä

Kukkakauppiaspa sen viisauden sanoi - niistä kannattaa pyytää niin paljon kuin niistä maksetaan. Lahjasta jolla halutaan ilmaista arvostusta, maksetaan mielellään paljon. Itseasiassa niistä mielummin maksetaan paljon kuin vähän

Äänestä

Et nyt näe metsää puilta.

Äänestä
  • Kannattaa myydä, kun joku haluaa ostaa.

    Mutta kannattaako ostaa, kun joku haluaa myydä ?

    <
    >
    <
    >
    Raha ratkaisee.

    Äänestä

Markka-aika on mennyt yli 10 vuotta sitten, ei sitä voi enää verrata inflaation takia. 5 vuotta sittenkin varmaan maksoi ruusut vähemmän.
Ruusut on kalliita ko. aikana koska on niin paljon kysyntää.
Toimii kuten huutokauppa = se maksaa kuka haluaa.
Miksi on pakko ostaa ruusu, mikset ostanut neilikkaa joka maksaa ehkäpä 2,50€ tai krysanteemin oksaa 3€:lla?

Äänestä

mulla taas kesäkukat pihalle maksoi mk-aikana n. 200mk.... nyt samasta määrästä kukkia joutuu maksamaan 300e.... enpä ikimaailmassa olisi 1800mk maksanut kesäkukista silloin ennen.

Äänestä
  • pariin amppeliin 1€ / kpl. Minusta se oli kohtuuhintaista poikamiehen taloudessa. Sitäpaitsi niitä on mukava katsella ja kastella.

    Äänestä

  • Ostin petunioita kirjoitti:

    pariin amppeliin 1€ / kpl. Minusta se oli kohtuuhintaista poikamiehen taloudessa. Sitäpaitsi niitä on mukava katsella ja kastella.

    niitä 1e/kpl ne on ne munkin ostamat.... määrä on vain hiukka suurempi, tulee näyttävää kun laittaa monta samaan suureen astiaan.

    Äänestä

Tunge ne markkas sinne mihin ei aurinko paista,niillä kun ei tee enää mitään.
Mitä hyötyä on vertailusta;leipä maksaa nykyään sen verran mitä maksaa ja se maksetaan euroilla tai sitten jätetään ostamatta.
Pirkka-ruusukimpun saa alle vitosella ;)

Äänestä

Juurihan oli uutisissa, että viimeinenkin kotimainen ruusuntuottaja lopettaa Suomesta. Jatkossa ruusuja tuodaan Suomeen Hollannista, Afrikasta ja jopa Väli-Amerikasta. Kun laskee ruusunkasvattajan saaman voiton, kuljetuksen Suomeen saakka ja kaupan ottaman katteen (jolla pitää siis maksaa tilavuokra, palkat, sähköt, siivoukset, kassakoneen vuokrat jne), niin lähinnä on ihme, että yhden ruusun saa 6 eurolla.

Joko ostat ruusuja tai sitten et osta. Voit myös viedä tuliaiseksi muutakin kukkaa kuin ruusua. Itse aina ajattelen niin, että jos esim. ylioppilasjuhlissa tarjotaan ruokaa ja kakkua, niin onhan se perhekin joutunut aika lailla sijoittamaan juhlien järjestämiseen. Lisäksi on kiva nähdä tuttuja, joten kyllä siitä ilosta voi vähän maksaa, kun en niitä juhlia nyt joka vuosi ole kuitenkaan.

Äänestä

rentun ruusun, tai vaan tyytynyt antamaan rentulle....

Äänestä

K-kaupasta ostin 10 ruusun kimpun, maksoi noin 5 euroa. Pakkoko on jotain kukkakaupan ylihinnoiteltuja ruusuja käydä ostamassa?
Tyhmästä päästä kärsii lompakko!

Äänestä

Kummilapsi täytti 4 vuotta ja annoin hänelle rahaa. Senkin ikäselle on lahjarahan arvo noussu.
Ennen 20 markkaa oli vuon ikäselle suuri raha, nyt se on 50 e eli 300 markkaa!!!!!!!!!!! Siis aivan älytöntä.

Jos annat lapselle 20 markkaa nyt, eli 3e 23 senttii, olisi se aivan älytöntä sekin. Kuka kehtaa.

Nykysin on pakko antaa satasia... jos annat 100 e on se 600 markkaa eikä 100 markkaa.

Äänestä

Ei markkoihin voi enää nykyään verrata. Rahan arvo on pudonnut niin paljon.

Lottovoitot olivat markka-aikana miljoonia markkoja ja nyt ovat miljoonia euroja.

Äänestä

Kyllä kehtaa antaa lahjaksi rahaa vaikka piniäkin määriä. Itse annoin ylioppilaalle tänävuonna 15 e, eli sata markkaa, minkä olen aina lahjaksi ananut aina juhlissa. 100 markkaa on se määrä jonka voin lahjottaa valmistuneille. Lapsille se on 50 markkaa synttäreinä eli 7 euroa.

Hää lahjaksi annan 150 markkaa eli 25 euroa. On älytöntä nostaa lahjarahat taivaisiin. Keräyksiin en anna mitään koskaan. En edes verenluovutuksissa käy jos niistä ei makseta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KAUHEETA KISKONTAA kirjoitti:

pstamaan kukkia.
Yksi ruusu maksoi hlvimmillaan 6 e eli 36 markkaa....

Markka aikana yksi ruusu samanalainen maksoi korkeimmillaan 10 markkaa

Ylioppilasruusun sai markka aikana 25 markalla, nyt samainen ruusu maksaa 12-15 euroa eli 75- 100 markkaa!!!

Ajatelkaa kukkaset maksaa satoja mrkkoja.

Tuusukimppu oli 15 e eli 100 markkaa. Markka aikana kimpun sai 10 markalla...

Sanoinkin kukkakaupassa, että kuka hullu ostelee näitä kukkia tähän hintaan!!!!!!!!!! yyjä sanoi että jokaisen oma valinta ostaako vai ei, juupa, eihän se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu