nyt se on päätetty

rrr

Tavlella lähtee Thaimaalainen vaimo hakuun, ei jaksa enää etsiä sopivaa tyttöystävää näistä suomalaisista sinkkunaisista, jotka tuntuvat nykyään kaikki elävän jossain pilvilinnoissa.

20

4037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sooz82

      Aika moni mun kavereista on naimisissa/seurustelee indonesialaisten naisten kanssa.Ne naiset on niin mukavia ja kauniita.Heillä on ihan erilaiset päämäärät ja arvot kuin suomalaisilla naisilla.

    • mimmi

      toivottavasti teitä kohdellaan paremmin kuin minua ja miestäni täällä suomessa..

    • kissa

      hienoa, että olet tehnyt tärkeän päätösen. muistathan kuitenkin, että elämä "sekarotuisessa" suhteessa täällä suomessa voi olla vaikeaa. etenkin, jos sinulla on thaimaalaisen näköinen vaimo, voitte joutua kohtaamaan ikävää rasismia. tiedäthän, kuinka vahvassa on stereotypia markanvaimoista...

      on hienoa, jos olet valmis elämään järjestetyssä avioliitossa, joka on tunnettu lähinnä kollektiivisissa kulttuureissa. kun nait naisen esim. thaimaasta, voit joutua naimaan myös hänen sukunsa. etenkin, jos tahdot pitää vaimosi tyytyväsenä. suhteet omaan maahan on hyvin tärkeä säilyttää, jotta vaimosi pystyy elämään tasapainoista elämää täällä kaukana (ellette päätä asua vaimon kotimaassa).

      monikulttuuriset suhteet usein päättyvät eroon. jotta teille ei näin kävisi, varmistathan, että osaat olla joustava, osaat kunnioittaa vaimoasi, pitää häntä tasa-arvoisena kumppanina ja auttaa häntä sopeutumaan suomeen (lisää koulutusta, hyvä työpaikka, kielen oppiminen, sosiaalinen elämä jne.). usein myös monikulttuuriset suhteet, joissa suomalainen mies juo, päättyy eroon.

      kun perheenne kasvaa eli saatte lapsia, olisi hyvä, jos äiti puhuisi omaa kiltään lapsille: vain näin äiti pystyy jakamaan syvimmätkin tunteensa vauvan kanssa ja lapsi oppii kielen kautta ilmaisemaan ja tulkitsemaan tunteitaan. ainakin helsingissä tuntuu olevan niin, että mm. thaimaalaiset naiset puhuvat lapsilleen huonoa suomea, mikä on käsittämätöntä ja naurettavan kuuloista.

      ja se tärkein: varmista, että sovitte yvin yhteen, ennen kuin menette naimisiin! tutustukaa, keskustelkaa (onhan teillä yhteinen kieli?!), kertokaa toisillenne mitä suhteelta haluatte jne. tämä voi kuulostaa oudolta, mutta näin niitä avoiliittoja siellä päin solmitaan.

      • Igor Koshkin

        jatkossa, myös kerro vaimolle valita virkailijat miehet tai ruotsinkieliset (suomenruotsalaiset) naishenkilöt, jokaisessa paikassa se menee ym. koulua, työtä varten.

        suomalaiset naiset voi olla vaimolle suorastaan pirullinen, kateellinen ja katkera. muuten nämä vahingollisia seurauksia ilmenee jossain vaihessa.


    • Henna

      Onnea yritykselle, raportoi myöhemmin miten kävi.

      Mun tuttavapiirissä on monta onnellista monikulttuurista perhettä, mutta onnellisuuden saavuttaminen vaatii molemmilta osapuolilta joustamista ja kompromissientekokykyä, ihan samalla tavalla tai jopa suuremmassakin määrin kuin yksikulttuurisissa ihmissuhteissa. Jotenkin kuitenkin tuntuu helpottavan joustamista se, että monikulttuurisissa suhteissa ihmiset jo edeltäkäsin olettavat joustamista tarvittavan, toisin kuin yksikultttuurisissa suhteissa.

      Suomalaisen yhteiselämän helpottamista näyttää myös edistävän se, että toisesta kulttuurista tulevalle ihmiselle kertoo rehellisesti, miten vaikeaa suomalaisiin ihmisiin tutustuminen voi olla ja millaista rasismia voi joutua kohtaamaan.

    • suomipoika

      työskentelee pitkiä jaksoja Indonesiassa. Hänelle tarjotaan aina heti pestin alkuvaiheessa nuori, kaunis nainen, joka käytännöllisesti katsoen palvelee häntä sokeasti kaikkina vuorokauden aikoina. Tulee polvillaan pöydän ääreen, missä kaverini istuu. Tuntuu kuulemma pahalta, mutta siihenkin tottuu. Nainen on pieni, siro ja seksikäs. Pillu on tietenkin myös pieni ja nainen nauttii suunnattomasti, kun isokokoinen kaverini työntää ison kullinsa häneen. Tilanne on kuulemma uskomattoman epätodellinen verrattuna suomalaisiin panoihin. Täältä saa etsimällä etsiä noin piukkoja pilluja, horoja ovat lähes kaikki itään verrattuna. No tämä on vain kaveriltani kuultua, mutta meillä ei ole ollut tapana toisillemme valehdella.

      • kkh

        että jaoit tuntemuksesi kanssamme :)


    • Kaukomies

      Ajattelin vaan kysyä, että miksi olet päätynyt juuri thaimaalaiseen, kaikista maailman ja aasian naisista?

      Tänne päätyvillä thaimaalaisilla naisilla on usein aika heikko kielitaito ja koulutus, joka vaikeuttaa heidän sopeutumistaan ja työnsaantiaan täällä. Se taas aiheuttaa paineita parisuhteeseen ja avioliittoon. Toki myös thaimaassa on koulutettuja ja kielitaitoisia naisia, mutta he eivät sitten olekaan enää niitä ns. helppoja nakkeja joita voi sieltä noin vaan hakea.

      Ehkä kannattaisi miettiä myös muita vaihtoehtoja aasiassa, kuten vaikkapa Hong kongia, Taiwania, Filippiinejä, Indonesiaa? Niissäkin on hyviä ja kauniita naisia, joilta englanti sujuu usein paremmin. Esim. kaikki Hong Kongilaiset ja filippiiniläiset puhuvat englantia.

    • koko

      onhan meille kaikille se oikea......................................





      ..................ja vasenkin käsi suotu:)

    • Viksu

      parisuhteet thaimaalaisnaisen ja suomalaismiehen välillä päätyvät usein eroon. Filippiinonaisten ja suomalaismiesten väliset liitot ovat paljon kestävämpiä keskimäärin.

      Syitä voi olla muitakin, mutta pääasiallisina syinä pidän kulttuuritaustoja. Filippiiniläiset kasvavat eurooppalaisemmassa kulttuurissa (ainakin kristityt filippiinot). Heille kulttuurishokki Suomeen saapuessa on pienempi kuin thai-naisille.

      Toinen syy on mahdollisesti se, että niin monet thai-naiset, jotka avioituvat suomalaisen kanssa, ovat harjoittaneet prostituutiota kotimaassaan. Siitä voi seurata parisuhteeseen ongelmia.

      • Kaukomies

        Kielitaito on varmaan myös yksi syy, miksi filippiiniläisten ja suomalaisten liitot kestävät paremmin. Filippiineillähän toinen virallinen kieli on Englanti, josta syystä lähes kaikki puhuvat sitä hyvin. Thaimaalaiset puhuvat aika heikosti englantia.

        varmasti liitoa rasittaa melkoisesti, jos ei pysty kommunikoimaan kunnolla puolisonsa kanssa, vai mitä?

        Toinen ero on siinä, että Filippiiniläiset ovat hartaita katolisia ja thaimaalaiset yleensä budhalaisia. Filippiineillä avioero ei ole edes mahdollinen, joten siksikään eroaminen ei kuulu filippiiniläiseen kulttuuriin. Filippiiniläiset naiset ovat myös uskonnollisista ja kulttuurillisista syistä hyvin uskollisia kumppanilleen. Thaimaalaisten sukupuolimoraali on paljon löyhempi ja eroaminen on sallittua ja kohtuullisen yleistä.

        Jos minun itse pitäisi valita noiden kahden maan väliltä niin ottaisin ilman muuta filippiiniläisen vaimon. Ongelma vain on siinä, että aika harva on käynyt filippiineillä tai tuntee maata, Thaimaa taas on suosittu turistimatkojen kohde.


      • suomipoika
        Kaukomies kirjoitti:

        Kielitaito on varmaan myös yksi syy, miksi filippiiniläisten ja suomalaisten liitot kestävät paremmin. Filippiineillähän toinen virallinen kieli on Englanti, josta syystä lähes kaikki puhuvat sitä hyvin. Thaimaalaiset puhuvat aika heikosti englantia.

        varmasti liitoa rasittaa melkoisesti, jos ei pysty kommunikoimaan kunnolla puolisonsa kanssa, vai mitä?

        Toinen ero on siinä, että Filippiiniläiset ovat hartaita katolisia ja thaimaalaiset yleensä budhalaisia. Filippiineillä avioero ei ole edes mahdollinen, joten siksikään eroaminen ei kuulu filippiiniläiseen kulttuuriin. Filippiiniläiset naiset ovat myös uskonnollisista ja kulttuurillisista syistä hyvin uskollisia kumppanilleen. Thaimaalaisten sukupuolimoraali on paljon löyhempi ja eroaminen on sallittua ja kohtuullisen yleistä.

        Jos minun itse pitäisi valita noiden kahden maan väliltä niin ottaisin ilman muuta filippiiniläisen vaimon. Ongelma vain on siinä, että aika harva on käynyt filippiineillä tai tuntee maata, Thaimaa taas on suosittu turistimatkojen kohde.

        on aivan yhteisökohtaista. Kaverilleni antavat isukit tyttönsä puolen vuoden ajaksi jalkavaimon tehtävään, eikä tunnu missään. Meidän moraalimme ei ole läheskään sama, käytännöllisperusteinen, kuten esim. Indonesiassa.


    • Sinkkunainen

      Onnea yritykselle..kovinkaan vaikeaa se ei varmasti tule olemaan..sillä tarjoat typyille suoraan pääsylipun pois "helvetistä"...kyllä siinä suomipojan itsetunto nousee kun on eukkoa vaikka muille jakaa..eikö:).Mitä sillä väliä vaikka muutama sata äijää sitä on painanut ennen sua..eikö oo kiva kun muijas on kokenu...onhan se sulle antoisampaa..Ja mitä sitä verikokeista sun muista,kerranhan se hiv ja hepatiitti kirpasee.Ja eihän se haittaa vaikka käyt suomessa hoitelemassa papereita kuntoon,muija hankkii ruokarahat silläaikaa jonkun karvasen sakemannin kainalossa ja kun sen lopulta tänne saat saattaa olla että törmäät useampaan heppuun joka on eukkoas käynny painamassa....Good luck!

      • Erkki

        No Suomesta löytyy onneksi yli 25- vuotiaita vapaita naisia, jotka eivät ole "kokeneita". Ei sen puoleen, että ympäriinsä häärineen miehen tulisi naida neitsyt, mutta kummasti tähän aiheeseen tulee aina jonkun naisen kommentti "niitä on panneet toiset miehet". Tiedoksi, että erittäin pieni osa aasialaisista on huoria, mutta tietenkin jonkin rantakohteen baarissa heiluvista naisista suuri osa on. On itsestä kiinni mihin osaan paikallisia haluaa tutustua. Ja lisää stereotypioita: ei pelkoa sakemannista, jos partneri on aikuinen ja nainen...


      • No voi sun

        On tainut sinkulta jäädä katsomatta askettäin televisiossa esitetty dokumentti baaritytöistä thaimaassa. Suomalaiset naiset, jotka tekivät ko. ohjelman YLLÄTTYIVÄT todella.


      • Panu
        No voi sun kirjoitti:

        On tainut sinkulta jäädä katsomatta askettäin televisiossa esitetty dokumentti baaritytöistä thaimaassa. Suomalaiset naiset, jotka tekivät ko. ohjelman YLLÄTTYIVÄT todella.

        Kerro ihmeessä lisää!


      • No voi sun
        Panu kirjoitti:

        Kerro ihmeessä lisää!

        Olivat 2 kpl suomalaisia naisia vuoden ajan haastatelleet thaimaalaisia "huoria"/"tanssityttöjä" ja todenneet heidän suurimmalta osin tekevän ko. hommia vapaaehtoisesti. Ja vielä viihtyneet työssään. Kokeile kysyä yleltä.


      • täh?
        No voi sun kirjoitti:

        Olivat 2 kpl suomalaisia naisia vuoden ajan haastatelleet thaimaalaisia "huoria"/"tanssityttöjä" ja todenneet heidän suurimmalta osin tekevän ko. hommia vapaaehtoisesti. Ja vielä viihtyneet työssään. Kokeile kysyä yleltä.

        Onko tässä nyt kysymys niistä kahdesta naisesta, äiti ja tytär, jotka n. vuoden asuivat Thaimaassa ja n. kuukauden haastattelivat näitä tanssityttöjä? Hesarissa oli muutama päivä iso juttu tästä ö-luokan "tutkimuksesta". Kun äidiltä kysyttiin, että haluisiko hän tyttärensä tanssivan näissä klubeissa, hän vastasi: "mutta sehän on siellä täysin eri asia!"


    • Maria

      Ei siinä mitään, onnea matkaan ja toivottavasti löydät sen oikean! Mutta muista ettei thaimaalainen nainen saa olla mikään suomalaisen korvike... Eli onnea matkaan! :)

    • Viisas ratkaisu

      mies tehnyt. Onnea päätöksessäsi.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3878
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      351
      3011
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      11
      1915
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      781
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      769
    Aihe