Sattui tämmöinen seikka töissä.
Tulin vapaapäivänäni töihin. Katsoin vain työvuorolistaa, että henkilö oli sairaslomalla ja tulin sitä tuuraamaan. Esimiehen mielestä tuurajalle ei ollut tarvetta. Joten sanoi, ettei maksa päivästäni mitään. Eli olin luvatta töissä. Onko näin, että työpäivä mitätöidään noin vain ?
Yrityksellä ei ole mitään selvää säveltä, että esimiehelle pitää ilmoittaa milloin on aina töissä. Ei ainakaan ennen ole ollut, mutta yhtäkkiä käytäntö on tämä. Pitäisikö tästä olla mustaa valkoisella, vai jos menen johonkin valittamaan asiasta niin hyödyttääkö, vai saanko itse vain satikutia lisää ?=
Luvatta töissä ?
7
519
Vastaukset
- Turha valittaa...
Ei työnantajalla ole velvollisuutta palkkaa maksaa, jos tulet vapaapäivänäsi töihin.
Valittaminen on hyödytöntä. Olisit lähtenyt heti kotiin, kun huomasit erehdyksesi.- ex-luottis
Kun tulet vapaapäivänäsi työhön, kyseessä on ylityö, joka on korvattava sulle joko vapaana tai rahana. Ylityötä puolestaan tehdään vain esimiehen / työnjohdon pyynnöstä eli et voi itsenäisesti päättää noin vain tekeväsi ylityötä. Pomosi on siis oikeassa eli jos sinua ei ole nimenomaisesti pyydetty ylityöhön, palkkaa ei ole pakko maksaa.
- Jermutöissä
Miksi minä en voi katsoa työvuorolistaa ja jos huomaan, että joku on sairaslomalla, niin tulen tuuraamaan häntä. Kyllä minulle kulluu maksaa palkka, kun olen kerran töihin tullut, ei kai sitä tarvita pomon lupaa tulla töihin?
Ei hän se pomo voi määrätä minun asioita, kun määrään itse omat asiani.
Onhan minilla oikeus tulla töihin, jos näen, etää joku on pois duunista.
Te olette nyt ihan väärässä, ootteko vajakkeja, onhan minulla ja minulla oikeus tulla ylitöihin silloin kun minua huvittaa. Katson vain pomoni puolesta työvuorolistaa ja tulen töihin kun näen että joku on saikulla. Ei tässä ole pomolla mitään virkaa, kun minä ja minä menen töihin kun minua huvittaa.- Oot jermu vajaa!
Normaali älyllä varustettu työntekijä ei katso työvuorolistaa ja tule töihin, kun joku on saikulla. Pomo päättää työvuorot, ylityöt ja muutkin työkuviot, et sinä arvon jermu.
Se, että hypit pomosi silmille tulemalla töihin silloin, kun sinulla ei ole omaa vuoroa, niin ei paranna sinun mahdollisuuksia jatkaa kyseisessä firmassa. Potkut tulee, jos tekee työnsä vastoin ohjeita. - kyrpä-
Haista paska Jermutöissä hyvästä provosta en paremmin sano
- wejgirogjer
Entä jos olisi sattunut työtapaturma sulle päivänä jolloin sinun ei olisi edes kuulunut olla työpaikalla, olisikohan kukaan korvannut mitään... päinvastoin työnantaja olisi saattanut vaatia korvauksia sulta kun tulit työpaikalle tunaroimaan silloin kun ei kuulunut tulla.
Liekö vakuutusehdoissa pykälä että vapaapäivinä työtapaturmavakuutukset eivät ole voimassa tms.? - Hehheh!
Logiikkasi perusteella työtönkin voi siis mennä töihin jos hänen mielestään jokin firma on työntekijää vailla.
Sä et voi yksipuolisesti päättä milloin olet töissä ja milloin et. Jos joku on "saikulla" niin se ei tarkoita sitä, että hänen tilalleen automaattisesti tarvitaan joku.
Ota asioista selvää ennen kuin munaat itsesi ja alat vaatimaan jotain sellaista mikä ei sulle kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722719Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252468Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422161Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132006Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101492- 1671353
- 521032
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16788Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99781