Haluaisn olla vuorotteluvapaalla korkeintaan 3 kuukautta. Onko työntekijällä mahdollista keskeyttää vuorotteluvapaa, jos työnantaja tähän suostuu? Työnantaja haluaa pitää työllistetyn koko vuoden?
Vuorotteluvapaan kerkeyttäminen
4
212
Vastaukset
- Sopimalla....
Vuorotteluvapaan voi keskeyttää vain sopimalla siitä työnantajan kanssa.
Mutta vuorotteluvapaa sijaisen työsuhde kyllä jatkuu koko sen alkuperäisen vapaan ajan. El työnantaja ei voi irtisanoa häntä sillä perusteella, että sinä palaat töihin. Tämän takia ainakin pienissä yrityksissä työnantaja ei suostu keskeytykseen.
http://www.hallinto.oulu.fi/yhallint/henkil_st_palvelut/www/private/vuorotteluvapaa.htm - Henkilöstösihteeri
Vuorotteluvapaa voi olla minimissään 90 päivää eli 3 kk:n jakso kyllä onnistuu.
- vuorovapaalla ollut
Erittäin sekava kysely??? Kokeilen vastata kuitenkin.
Kun vuorotteluvapaasta sovitaan, niin sopimukseen tulee se kuukausimäärä mitä on halunnut vapaata esim. 3kk. joka on samalla minimi. Vuoden vapaata siis ei ole pakko hakea!
Mikäli teet sopimuksen esim. vuodeksi ja haluatkin purkaa sopimuksen aiemmin ja palata entiseen työhösi on asian päätös ainoastaan työnantajalla!
Työnantajaa velvoittaa kuitenkin se, että sijaista ei saa sanoa irti, vaan on alkuperäisen sopimuksen ajan työsuhteessa!..
Mikäli vuorovapaalla olevan sijainen haluaa irtisanoutua sopimuksesta se ei katkaise vapaata, vaan työnantajan on haettava uusi työtön tilalle!
Sopimukset tehdään kolmen osapuolen kanssa, joten on hyvä olla varma mitä sopimus sisältää, jotta ei tulisi ikäviä seuraamuksia sopimuksen osapuolille!- oik.trad.
Katsokaa lisätietoja tem.fi sivulta, kohta työ, työsuhdeasiat.
mm.90 pvn kesto ja työnantajan suostumus vapaaseen ovat ehdottomia edellytyksiä, muita mm tietyn pituinen työhistoria (15v ikäisestä tehty työ lasketaan) ja ns vuoden katkoton työssäolo ennen vapaata. Esimerkiksi te-toimistoille tehty soveltamisohje löytyy sieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1741514Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561225puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131201- 511101
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931064- 61972
- 51742
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252727Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel33720- 37702