Yläproteesin mallinnus

Maalaistollo

Minulle tehdään osaproteeseja, ja mallintaminen on tehty alas, mutta ylös ei ole onnistunut, koska yökkään heti, kun pohja painetaan kitalakeen. Ensimmäinen malli on siis tehty, mutta tarkempi muoto puuttuu vielä. Miten mallintaminen onnistuisi parhaiten?

Lisäksi mieleen nousee kysymys, pystynkö pitämään proteesia, jos mallintaminen on jo melkein mahdotonta?

2

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MPee

      Yökkääjien kohdalla helpointa on tehdä proteesi mahdollisimman vähillä jäljennöksillä. Monesti ensimmäiselle mallille tehdään vahakaavio, jolla purenta rekisteröidään. Rekisteröinnin jälkeen samalle kaaviolle asetellaan hampaat, ja lopputulosta sovitetaan suuhun, jotta nähdään ovatko hampaat soveliaat ja purenta kohdallaan. Ottaisin hyväksytystä asettelusta pohjausjäljennöksen ja tämän jäljennöksen alginaatilla ulos suusta, jolloin saadaan myös pinnehampaat. Pohjausjäljennöksen osuus taas huolehtii siitä, että saadaan viimeisin tieto suun muodosta.

      Yökkääminen on hankalaa. Lääkäri ei taatusti halua kiusata sinua tahallaan, mutta pakkohan jäljennös on ottaa, jotta saadaan istuva proteesi. Monella helpottaa, jos jäljennös otetaan makuuasennon sijasta istualtaan ja jopa niin, että pää on etukumarassa. Tällöin nieluun valuu mahdollisimman vähän jäljennösainetta ja sylki pääsee valumaan sekin pois. Eli astia alle. Monella juuri lisääntynyt syljentuotanto ja nielun lähelle työntyvä jäljennösaine ovat jäljennöksenoton yhteydessä se yökkäyttävä asia. Ei auta kuin kestää. Olen kuullut myös ilokaasun käytöstä jäljennösvaiheessa: se lamaa joillakin yökkäysrefleksiä.

      Yökkääjien proteesi pyritään tekemään takaa mahdollisimman lyhyeksi, ei kuitenkaan pysyvyyden kustannuksella. Eli laboratorion lähetteeseen kannattaa laittaa maininta yökkäyksestä.

      Totut varmasti pitämään proteesia, kunhan se on muotoiltu mahdollisimman pieneksi. Ensimmäinen viikko voi olla hyvinkin hankala, mutta sisukkaalla harjoittelulla päästään tulokseen. :o) Ja joka tapauksessa proteesi ei ole niin suuri, kuin jäljennöslusikka ja siitä pursuava jäljennösaine antavat olettaa. Proteesi ei ulotu niin kauas kohti nielua.

      • Maalaistollo

        Tuo tajunnan jonkinasteinen lamauttaminen kävi minullakin mielessä. Pystyasentoa ei ole vielä kokeiltu, tuo etukumara kuulostaa kyllä helpoimmalta. Vihjaisin ottavani pari konjakkia seuraavalla yrityksellä, ja taidan sen tehdäkin, voi olla ovessa muuten liian korkea kynnys.

        Kaipa sitä kaikkeen tottuu, vähitellen, kunhan motivaatio on tarpeeksi korkealla. Jäljennöslusikkaa lyhennettiin jo pari-kolme milliä, mutta se ei tuntunut paljon auttavan. Proteesi on lääkärini mukaan viitisen milliä pienempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      125
      4771
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      5
      3402
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      128
      3210
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      27
      2649
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      76
      2385
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1779
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1404
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      117
      1265
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      9
      1233
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1148
    Aihe