Anteeksi kuullostan tyhmältä, mutta olen vasta aloittanut meikkaamisen:D
Olen käyttänyt ennen vain ripsiväriä mutta nyt haluaisin käyttää myös kajalia ja luomiväriä. Tuli tällänen kysymys mieleen, että missä järjestyksessä nää tuotteet kannattaa naamaan laittaa?
Eli siis luomiväri, ripsiväri ja kajali.
Olen käyttänyt ennen vain ripsiväriä mutta nyt haluaisin käyttää myös kajalia ja luomiväriä. Tuli tällänen kysymys mieleen, että missä järjestyksessä nää tuotteet kannattaa naamaan laittaa?
Eli siis luomiväri, ripsiväri ja kajali.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huoh, ensinnäkin pitäisi tietää, mitä tarkoitat kajaalilla. Sitä käytetään yleisnimityksenä rajaukselle, mutta sillä on tarkempikin merkitys. Seuraavaksi pitäisi tietää, millaista rajausta käytät ja missä. Yleisjärjestys lienee luomiväri, rajaus ja ripsiväri, mutta kaksi ensimmäistä voivat vaihdella tarkoituksen ja tyylin mukaan.
Tarkoitan sitä kynää
Niin, mutta millaista? "Oikeaa" kajaalia, joka on tarkoitettu sisärajauksiin vai meikkikynää, jolla rajataan silmät. On tosin sellaisiakin, jotka sopivat molempiin, mutta niissäkin on erilaisia. Yleensä kynärajaus kannattaa kiinnittää luomivärillä, varsinkin jos kynä on pehmeämpää laatua, kovemmat eivät sitä niin tarvitse. Pehmeällä voi halutessaan pohjustaa luomen, mutta tuskin kannattaa sillä aloittaa. Heikompilaatuinen kynä puolestaan ei aina tunnu tarttuvan puuterimaisen luomivärin päälle, joten käytän sitä joskus ennen. Usein meikkaajat lisäävät niitä vuorotellen. Oikeastaan ei ole mitään sääntöjä, jokainen tekee kuten parhaaksi näkee.