Diane Nova ja turvotus/lihominen

Onko kokemusta? Kun olin viime vuonna 8 kk ilman Diane Novaa, laihduin 6 kg ja turvotus ja selluliitti lähti. Iho vain meni huonoon kuntoon, ja päätin aloittaa pillereiden käytön uudestaan. Nyt iho on taas huomattavasti parempana, mutta turvotusta ja kiloja taas alkanut tulla. Täytynee siis kai valita kumman otan, aknen vai turvotuksen ja painonnousun...
42853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla Diane Nova ei nostanut painoa. Toimi tosi hyvin, ihokin parani. Aika harvoilla e-pillerit oikeasti nostavat painoa. Yleensä syynä on elämäntapojen muutos, vaikka vähäinenkin. Mun talvipaino on pari kiloa enemmän kuin kesäpaino. Talvella nälättää enemmän kuin kesällä, vaikka talvella liikunkin enemmän :-).

Oletko kokeillut muita e-pillereitä? Mulla vaihdettiin kevyempiin jo iänkin vuoksi, eikä akne ole tullut takaisin.

Äänestä
  • Olen käyttänyt Cypretylia (Diane Nova) nyt n.5 vuotta... pari kk aloittamisen jälkeen seborrea ihotautini alkoi hieman helpottamaan, se mihin pillerit olin saanutkin, mutta iho yhä tänä päivänäkin vielä melko rasvainen. En voi olla 100 % varma johtuiko juuri lääkkeestä, mutta olen koko käytön aikana lihonnut 20-25 kiloa, olen koko ajan turvonnut, en nuku hyvin, vatsa temppuilee, ja mikä pahinta niin pepussa, pakaroissa ja reisissä TÖRKEÄSTI selluliittia, ei ennen lääkettä ollu yhtään. Olen lukenut kymmenien muiden käyttäjien samankaltaisia oirekertomuksia, etenkin sellusta, joten siksi epäilen että lääke on pistäny kehoni täysin sekaisin. Elän nimittäin tänä päivänä kymmenen kertaa terveellisemmin kuin 5 v sitten, urheilen ja syön hyvin, vältän sokrua ja pahoja rasvoja, jasiltikin keho pahemman näköinen mitä silloin, olen kuitenkin vasta 28 v. Nyt tekisi kovasti mieli lopettaa Cypre ja katsoa alkaako muutos takaisin parempaan, mutta tiedän kokeilleena että iho räjähtää viikon sisään lopetuksesta. Mutta jos pitää valita finnisen/rasvasen ihon ja sellun/lihavuuden väliltä, valitsen kyllä edukseni paskan ihon. Josko siihen vielä löytyis joku ei- hormonaalinen lääke, kehoni varmaan oli jo alkujaan turhan estrogeeni tuottava...

    Äänestä

  • ei hormooneille kirjoitti:

    Olen käyttänyt Cypretylia (Diane Nova) nyt n.5 vuotta... pari kk aloittamisen jälkeen seborrea ihotautini alkoi hieman helpottamaan, se mihin pillerit olin saanutkin, mutta iho yhä tänä päivänäkin vielä melko rasvainen. En voi olla 100 % varma johtuiko juuri lääkkeestä, mutta olen koko käytön aikana lihonnut 20-25 kiloa, olen koko ajan turvonnut, en nuku hyvin, vatsa temppuilee, ja mikä pahinta niin pepussa, pakaroissa ja reisissä TÖRKEÄSTI selluliittia, ei ennen lääkettä ollu yhtään. Olen lukenut kymmenien muiden käyttäjien samankaltaisia oirekertomuksia, etenkin sellusta, joten siksi epäilen että lääke on pistäny kehoni täysin sekaisin. Elän nimittäin tänä päivänä kymmenen kertaa terveellisemmin kuin 5 v sitten, urheilen ja syön hyvin, vältän sokrua ja pahoja rasvoja, jasiltikin keho pahemman näköinen mitä silloin, olen kuitenkin vasta 28 v. Nyt tekisi kovasti mieli lopettaa Cypre ja katsoa alkaako muutos takaisin parempaan, mutta tiedän kokeilleena että iho räjähtää viikon sisään lopetuksesta. Mutta jos pitää valita finnisen/rasvasen ihon ja sellun/lihavuuden väliltä, valitsen kyllä edukseni paskan ihon. Josko siihen vielä löytyis joku ei- hormonaalinen lääke, kehoni varmaan oli jo alkujaan turhan estrogeeni tuottava...

    Mulla ihan päin vastoin... Aloin laihtua ja selluliitti katosi Cypretylin ansiosta.
    Oikeasti kuulemma e-pillerit ei edes lihota. Se on psykosomaattista, että ajattelee nyt kaiken johtuvan pillereistä. Ruokahalua ne nostaa, mutta sitten pitää vaan pitää tiukat rutiinit.
    Älkää nyt pillerien syyksi laittako!

    Äänestä

  • Rohtonella kirjoitti:

    Mulla ihan päin vastoin... Aloin laihtua ja selluliitti katosi Cypretylin ansiosta.
    Oikeasti kuulemma e-pillerit ei edes lihota. Se on psykosomaattista, että ajattelee nyt kaiken johtuvan pillereistä. Ruokahalua ne nostaa, mutta sitten pitää vaan pitää tiukat rutiinit.
    Älkää nyt pillerien syyksi laittako!

    Kuulepas, kaikkien keho on omanlaisensa.

    Hormonit ovat monimutkaisin juttu ihmiskehossa, ne säätelevät kaikkea toimintaa.
    Lääketiedekään ei vielä tunne kaikkia hormoneihin liittyviä mekanismeja.
    Eri ihmisten kesken ovat erilaiset lähtötasot hormonimäärissä, kun mikä tahansa hormonilääkitys aloitetaan.

    DianeNova/Cypretyl ovat ehkäisyvalmisteita, joita käytetään myöskin mm. aknen hoitoon, mutta myös liiallisen testosteronin erityksen tasoittamiseen(esim POCS).

    Luultavasti niillä ihmisillä, joilla DianeNova/Cypretyl toimivat hyvin -siis eivät aiheuta painonnousua, akne parempi jne- on lääkityksen aloittaessa korkeammat testosteroniarvot verrattuna niihin, joita ko. lääkkeet turvottavat.

    Se mikä on toiminut sinulla, ei välttämättä toimi jollakin muulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aknea aikuisiällä kirjoitti:

Onko kokemusta? Kun olin viime vuonna 8 kk ilman Diane Novaa, laihduin 6 kg ja turvotus ja selluliitti lähti. Iho vain meni huonoon kuntoon, ja päätin aloittaa pillereiden käytön uudestaan. Nyt iho on taas huomattavasti parempana, mutta turvotusta ja kiloja taas alkanut tulla. Täytynee siis kai valita kumman otan, aknen vai turvotuksen ja painonnousun...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu