Päädyin vasten tahtoani vuokrafirman kirjoille. Vastasin mol.fi:ssä olleeseen ilmoitukseen esimiehen tehtävistä tunnetussa yrityksessä. Ilmoituksessa annettiin ymmärtää, että hakija työllistyy suoraan yrityksen palvelukseen, siis ettei siinä olisi henkilöstövuokrausfirmaa välissä, vaan että he vain rekrytoivat.
Sovimme työn aloituksesta, ja työsopimusta ei voitu tehdä ennen ensimmäistä työpäivää koska rekrytoijan tulostin ei toiminut. Oltuani reilun viikon töissä, olikin yllätys kun postista tipahti vuokrafirman työsopimus. Eli ei mennyt ihan kuten elokuvissa... No ajattelin, että ookoo, ei se mitään, olinhan jo irtisanoutunut hyvästä vakituisesta edellisestä duunipaikastani. Sitten alkoi kaikki nämä jännät hommat. Palkat maksetaan jos maksetaan, niissä on aina virheitä. JP-päivä ei seurata. Lomapäiviä ei seurata eikä niiden määrää ole palkkakuitissa. Lomarahat maksetaan väärin. Lisät maksetaan väärin tai ei ollenkaan. Työsopimus on todella hämärä, eikä ollenkaan sellainen kuin ravintola-alalla yleensä. Kuukausipalkka, mutta "tarvittaessa työhön kutsuttava". Tasoittumisjärjestelmä käytössä, mutta tunteja ei seuraa kukaan.
Ylitöitä ei voi pitää vapaana, eikä niitä makseta. Eikä tunteja tosiaan seuraa kukaan muu kuin minä itse, joten siinähän ollaan sitten.
Onko kenelläkään vinkkejä, kenen puoleen kääntyä? En kuulu liittoon vaan kassaan.
Oma kokemukseni vuokratyöstä, ei niin kiva tarina RAVINTOLA-ALA
3
566
Vastaukset
- Vuokratyö=kusetusta
http://ariwigelius.fi/
Tällä kaverilla oli mielestäni aika laaja tietämys ja vastasipa hän aikoinaan joihinkin vuokratyön ongelmiin nimenomaan tällä foorumilla. - ari_wigelius
Hei,
Olin jo mielelläni auttamassa, mutta viimeinen lauseesi vei kyllä hieman haluja.. http://ariwigelius.fi/2013/04/07/ytk-heikentamassa-tyontekijan-asemaa-tyomarkkinoilla/ - Kuulumalla YTK:n osoitat ette arvosta ammattiliittoaktiivien työtä. Miksi näin? Kirjoitit sen kuitenkin rehellisesti tekstiin, kiitos siitä.
Esittämäsi ongelma on harmillinen ja vakava. Ammattiliitto voisi olla tässä monin tavoin avuksi ja esittämäsi ongelmat pystyttäisiin varmasti korjaamaan. Kuulumalla oman alasi ammattiliittoon saat tukea silloin kuin sitä kipeimmin tarvitset. Olet ilmeisen fiksu ihminen, kun olet huomannut monet ongelmat ja pyydät niihin apua, hienoa! Liian moni vaikenee ja tekee liian pitkään alistettuna vaikka mitä.
Epävirallisesti ja mitenkään sitoutuneena asiaan:
Suullinen sopimus on yhtä pätevä kuin kirjallinen, jos sovit suullisesti työnantajan kanssa työskentelystäsi yhtiössä vakituisesti suoraan, niin silloin se menee niin.(riitatilanteessa tämä pitää kuitenkin näyttää toteen) Lomarahat ja ylityötunneista kertyneet korvaukset voidaan vaatia jälkeen päin liiton toimesta.(mikäli ne on sinulla ylhäällä, koska yrittäjä tuskin niitä tietoja on helposti luovuttamassa) Ylitöistä voi aina kieltäytyä, vaikka niistä saisi korvauksenkin, mutta jos niistä ei saa korvausta, niitä ei kannata tehdä.
Toivon kuitenkin ongelmasi selviävän ja että kaikki elämässäsi muutenkin menisi hyvin. En tiedä lähetitkö itse linkin minulle sähköpostiin, mutta voin vastata sitä kautta tarkemmin ja ohjata sinut oikeiden henkilöiden luo.
----------------------------------------
Ystävällisin terveisin
Ari Wigelius
0408319007
[email protected] - helpomp todistaa
ja tuntilistoista kopiot ittelle kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222341Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052251- 522207
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381512- 301426
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361392- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201126- 261116