Se on oma maailmansa, jossa tietynlaiset miehet ja naiset menestyvät. Miksi ihmeessä ette yritä tehdä vaikutusta omalla vahvuusalueellanne, missä se sitten ikinä onkaan?
Miksi etsitte seuraa baareista
jos ette koskaan saa
19266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vahvuusalueillani ei tapaa naisia. Muuten kyllä ihan pätevä ajatus, tosin hieman se häiritsee että pitäisi olla jotenkin erityisen vahva ja hyvä jossain herättääkseen kiinnostuksen.
Millä muulla kiinnostus herätettäisiin?
Minun kiinnostukseni naista kohtaan ei ole ainakaan mitenkään riipuvainen siitä kuinka hyvä hän on jossain. Se mikä vaikuttaa on naisen ulkonäkö, olemus, käytös, mistä puhuu ja miten puhuu jne...
Naiset ovat luultavasti suorituskeskeisempiä eli miehen pätevyys jossain asiassa parantaa hänen statustaan ja sen myötä lisää kiinnostavuutta.
Miehen pätevyys jossain jonninjoutavassa, kuten esimerkiksi nörttiharrastuksissa ei paranna hänen statustaan kenenkään muun silmissä kuin niiden muiden nörttien, joita nainen halveksuu ryhmänä, ja niin ollen se statuskin kääntyy naisen silmissä "ääliöiden kuninkaaksi" minkä jälkeen ei tarvi paljoa ihmetellä miksei nainen kiinnostu.
Hyvä keskustelijakin on hyvä jossakin!
Tuo on niin totta. Helsingin yökerhoja kun katsoo, niin joka kerta tuntuu, että jossain on päästetty tehtaan ovet auki, jossa kloonataan ihmisiä. Ovat pukeutuneet ja laittautuneet ja käyttäytyvätkin kaikki samalla tavalla.
En etsi seuraa baareista, muuten kyllä. Uskoakseni nainen ei olisi kovin naisellinen, mikäli hakisin häntä omilta vahvuusalueilta, joten siihen se tökkäisi.
Omat vahvuusalueet? Jos baarista ei millään saa kaunista naista, niin on satavarmaa ettei muuallakaan kauniit naiset juokse perässä vaikka mitä tekisi. Suosittu mies löytää seuraa mistä vaan, epäsuosittu ei oikeen mistään muuta kuin harvoin ja tuurilla. Ongelmat ovat 99%:sti jossain ihan muualla kuin iskupaikassa.
Omituinen vastaus, joka tuntuu järjenvastaiselta. Onhan jo baareissakin eroa - rokkaria pidetään urpona juppimestassa, ja puku päällä-jupille nauretaan juurevassa taiteilijapubissa.
Suosittu voi löytää seuraa ainakin melkein mistä vaan, mutta tässä puhutaankin nyt heistä jotka eivät ole erityisen suosittuja. Epäsuosittu voi olla suosittu jossain muualla, jossain missä on hyvä. Harva on sellainen jolla ei ole mitään vahvuuksia.
Thai-vaimot ja etelän miehet ovat yksi käytännön esimerkki tästä tilanteesta.
Baareissa on eroa, mutta jos mies on naisten suosiossa, niin kyllä hän silloin saa hänelle ei-ominaisesta paikastakin naista kohtalaisella prosentilla. Eri tyylisetkin naiset hakevat kaikki kuitenkin suurelta osin samoja asioita miehestä: itsevarmuutta, hyviä sosiaalisia taitoja, vakavaraisuutta, miehekkyyttä, tyylitajua, henkistä vahvuutta ja vakautta, seksuaalista itsevarmuutta, hauskuutta jne. Jos noi asiat on reilassa, niin paikalla ei ole väliä.
Jos mieheltä puuttuu suurin osa noista ominaisuuksista, niin on ihan sama onko hän väärässä paikassa vai siellä missä on ns. elementissään. Lähes jokainen hyvännäköinen nainen näkee hänet silti "vain kaverina". Periaatteessa naisia ei kiinnosta osaatko jonglöörata, ohjelmoida tietokoneella tai pystytkö luettelemaan kaikki Suomen listaykköseksi nousseet heavy metal -levyt. Jotta miehen osaamisella olisi muutakin kuin marginaalista vaikutusta, jolla saadaan ehkä yksi nainen vuodessa kovan yrityksen jälkeen, tulisi osaamisen olla todella korkealla yhteiskunnan hierarkiassa. Olet näyttelijä, laulaja, jääkiekkoilija tms. Jos olet jotain edellämainituista, et tarvitse suomi24:n pariutumisvinkkejä.
Olennaista olisi siis kehittää noi ekassa kappaleessa mainitsemani ominaisuudet sellaiseen pisteeseen, että paikka muuttuu aika merkityksettömäksi. Muuten käyttää aikaansa ihan vääriin asioihin ja antaa itselleen vääriä toiveita naistensaannista.
Thai-vaimot ja etelän miehet ovat esimerkki siitä, miten muuhun yhteiskuntaan nähden todella varakas mies saa aina kaunista naisseuraa vaikka olisi muuten miten epäviehättävä kaveri. Thaimaassa on suomalaiset kaljamahat, Venäjällä oligarkit, Suomessa vaikkapa Kimi Räikkönen, Jenkeissä vaikka sun ketä.
Jokainen voi aina olla aivan väärässä seurassa, mutta epäkiinnostava eli mitättömän näköinen mies on epäsuosittu kaikkialla minne meneekin. He, eli me, eli ätmit olemme juuri niitä joilla ei ole mitään vahvuuksia minkä takia ätmejä olemmekin.
Meillä ei ole naisiin vetoavaa ulkonäköä.
Meillä ei ole naisiin vetoavaa karismaa.
Meillä ei ole sosiaalista tilannetajua sen vertaa, että osaisimme toimia oikeassa tilanteessa oikein.
"Jos baarista ei millään saa kaunista naista"
No en ole kaunista hakemassakaan, vaan siedettävän näköistä jolla on pääkopassa muutakin kuin höttöä ja ulkoja opeteltuja mantroja/ennakkoasenteita.
Mutta kauan saan etsiä, enkä usko että hakemaani baareista löydän oikein mitenkään. Ennemmin jostain kokonaan alkottomasta paikasta uskon aarteeni löytyvän, jos on löytyäkseen.
Ei mulla ole mitään vahvuusaluetta.
Olet täysin oikeasa mutta en keksi mitään vaihtoehtoista paikkaa jossa olisi edes teoreettiset mahdollisuudet tavata naisia.
Yliopistossa taitaa olla kaksi naista yhtä miestä kohden.
Yliopistonaiset käyvät vapaa-aikanaan baareissa. Ei ne kriteerit siitä mihinkään vaihdu.
Toiset käyvät, toiset eivät. Iske ennen kuin menevät baariin?
Jos vahvuus on perse penkissä telkun tuijottaminen niin ei tasan auta.