Kuinka paljon teiltä on poistettu rasvaa yhdellä kerralla? Haluaisin mennä reisien ja pakaroiden rasvaimuun...ja haluaisin tietää kuinka suurta muutosta uskaltaa toivoa....Kiitos Sinulle joka vastaat!
Rasvaimussa käyneet!
tiina
61451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Herran Jumala kui se on ihanaa. Perse on kaventunut ainakin 1,2 millimetriä Lompakko kylläkin vähän enemmän. Jos jää henkiin.
Rasvaimu ei ole laihduttamisen vaihtoehto. Suomessa rasvaimu on vielä suhteellisen harvinainen plastiikkakirurginen toimenpide verrattuna esimerkiksi Yhdysvaltoihin. Rasvaimua varten potilaan yleiskunnon on oltava hyvä eikä hänellä saa olla vakavia sairauksia. Rasvaimu ei estä normaalin ikääntymisen mukanaan tuomia muutoksia. Rasvaimu on kirurginen operaatio, jolla muotoillaan vartaloa poistamalla ihonalaista rasvakudosta. Ihon alle viedään pienen viillon kautta metalliputki, ja toistuvalla liikuttelulla rikotaan rasvakudos. Rasva poistetaan tyhjiössä metalliputken kautta.
Kuten kaikkeen kirurgiaan, niin myös rasvaimuun sisältyy paljon riskejä ja ongelmia. Taitavinkaan kirurgi ei voi niitä aina kokonaan estää. Symmetrisiä alueita imettäessä täydellisen symmetrian saavuttaminen on vaikeaa. Suurta tarkkuutta vaatii myös saavuttaa leikkausalueen tasaisuus ja sulautuminen ympäristöön. Rasvaimun jälkeen iho "lepattaa" irtonaisena, jolloin alueelle muodostuu ontelo. Onteloilla on taipumus täyttyä kudosnesteellä, jolloin tuloksena voi olla kiusallinen ja pitkäaikainen nesteontelo (seroma) imetyllä alueella. Lisäksi syntyneeseen onteloon vuotaa jonkin verran verta. Haavatulehduksetkin ovat mahdollisia. Myös Suomessa on kuollut ihmisiä rasvaimusta aiheutuneiden komplikaatioiden seurauksena.
Toimenpiteen jälkeen paikat, joista rasvaa on imetty, ovat turvoksissa, ja mustelmia esiintyy yleisesti. Myös rasvan imuaukon arpeutumisessa saattaa esiintyä ongelmia. Arven paraneminen ja ihon liimautuminen alla olevaan kudokseen kestää useita kuukausia. Jotta iho palautuisi rasvaimun jäljiltä toivotulla tavalla, ihon tulee olla tarpeeksi kimmoisaa, muuten sileän ihon sijaan tuleekin ryppyjä. Pahimmassa tapauksessa iho jää rasvaimun jälkeen roikkumaan tyhjänä säkkinä imetyn kohdan ylle.
Tehtiin Huhtikuun alussa vatsan alueelle,siis n.5kk sitten.Aika kipee n.viikon,mutta kauheen näköinen(kuin kuolleen sian ruho)pidemmän aikaa nyt ihan ok.olen todella tyytyväinen ja vielä menossa vatsankiristykseen.ikää on jo 56 mutta kyllä se silti kannatti.
Itse kävin kylkien rasvaimussa. Olen normaalipainoinen. En huomannut mitään eroa alkutilanteeseen verrattuna. En suosittele normaalipainoisille.
Hei, kävin imussa ja samalla kertaa lähti reisistä ratsastushousu-ulokkeet, reisistä muutenkin paljon, polvien syrjistä, vatsasta vähän, pakaroista vähän ja allit käsivarsista.
Yhteensä noin pari litraa. Tuloksen näkee vasta noin puolen vuoden päästä, kun kudosten turvotus katoaa. Itse olen hyvin tyytyväinen, muuten norm.painoisena esim. farkut eivät menneet reisistä jalkaan, nyt käytin Leviksiä.
Olin hirveän kipeä noin viikon, sinimustat mustelmat noin kuukauden. Sitten pientä tunnottomuutta pari kuukautta ja tämän jälkeen normaali tunto. Suosittelen.
Myös Suomessa tehdään turhia koko loppuelämän pilaavia leikkauksia. En varmaankaan ole ainoa tämän tuskan läpikäynyt nainen. Tuska ei mene ohi, koska voin koko ajan nähdä peilistä kauhean ja nolon tuloksen. Siitä ei kehtaa puhua kenellekään. Oli turhamaista lähteä rasvaimuun. Jospa voisin edes rahalla palauttaa entisen ulkonäköni. Mutta tulos on lopullinen. Iho riippuu tyhjänä ja rypistyy ennen aikojaan.