KESÄTYÖSETELIN LAITTOMUUS?

9+7

Kesätyösetelillä saa paikkakunnallani 280€ kahden viikon töistä, 6h päivässä työskentelyä. Laskin, että tuntipalkka olisi 4-5 euron paikkeilla. Onko tämä edes laillinen palkka?

4

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikaisen

      Kesätyöseteli on tuki työnanajalle, joka palkkaa nuoren kesätyöntekijän kesätyösetelin ehtojen mukaan.

      Kesätyöntekijälle on maksettava alan työehtosopimuksen mukaista palkkaa.

      Lue lisää esim. tuosta http://www.ouka.fi/oulu/tyo-ja-elinkeinot/kesatyo
      Muissakin kunnissa on vastaavat ehdot.

    • muutan ulkomaille.

      Parempi se on kotona olla ja vanhempien rahoilla maata, kuin tehdä töitä pienellä palkalla.

      Onko kukaan nuori koskaan laskenut paljonko aikuiselle jää käteen tunnissa, kaikkien laskujen (vuokrat, sähköt, ruoka jne) jälkeen?

      Onnea ja menestystä nuorelle sukupolvelle...

    • jjhhoo

      Ole realistinen. Olet alle 18- vuotias, päätoimenasi on (oletettavasti) opiskelu ja sinulta puuttuu sekä pätevyys että vuosien työkokemus työtehtävääsi. Mielestäni palkka on täysin oikea ikäisellesi. Ei ensimmäisistä työpaikoista kannata odottaa mitään valtavaa tiliä. Muista myös että monet nuoret, joille työ olisi kelvannut, jäivät tänä(kin) kesänä töitä vaille.

    • yksi ja toinen

      Edellinen kirjoittaja on täysin oikeassa. Ole kiitollinen, että sulla on töitä ja CV:n täytettä. Voin sanoa, että sadat ihmiset ottaisivat nuo ehdot mielellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe