negatiivisen palautteen antaminen esim. ensitreffeillä ei kannata?
Miksi
Mankelimimmi
1069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Rehellinen täytyy pyrkiä olemaan, eikä alkaa veivaamaan, kääntämään ja vääntelehtimään ja yrittää jotain, kun toinen kuitenkin huomaa mitä mieltä se susta on.
Sanoo suoraan vaan, että et ole mun tyyppiä, ehkä löydät jonkun muun.
Miten työpaikalla voisi sanoa kohteliaasti negatiivisen palautteen? Ei varmasti mitenkään. Sen antaminen parantaa työilmapiiriä välittömästi. Jos annat huonoa palautetta saat sitä itse.
Niin se pätee treffeilläkin. Ei kannata kuin luikerrella pakoon ja yrittää välttää ko. tyyppiä jatkossa.
"Et ole mun tyyppiäni" on hyödytön vastaus koska se ei anna torjutulle mitään todellista ongelmaa mitä voisi yrittää työstää. Ainakin minä kuulisin ihan mielelläni että mistä se nyt sitten oikein kiikasti.
"Et ole mun tyyppiäni" on melko lailla sama asia kuin "Tämä arpa ei voita". Se että valitsit väärän arvan ei yhtään auta valitsemaan seuraavaa arpaa paremmin. Ne kun ovat ulospäin kaikki saman näköisiä (=ei perusteluja). Ja toisin kuin arparenkaassa, vaikka ostaisit renkaan jokaisen arvan, se ei takaa mitään voittoa.
Miksi pitäisi antaa? Jos on aihetta, niin perusteltua palautetta voi aina antaa, mutta voi myös miettiä, jos tapaa tyypin ensimmäisen ja viimeisen kerran, niin pitääkö alkaa loukkaamaan jos ei ole syytä? Pakoon luikertelu on typeriä naisten kikkoja, jossa lupaillaan jatkosta, mutta sitten ei vastata puheluihin. Sano suoraan, äläkä luikertele.
Ongelma siinä, ettei sano asioita suoraan on siinä, että toinen jää roikkumaan, eikä hänestä pääse eroon.
Olen muissa yhteyksissä pyrkinyt joskus välttämään jotakuta ihmistä enkä ole viitsinyt sanoa suoraan, etten halua mitään yhteisiä projekteja, ja toinen vain jatkaa yhteisten projektien suunnittelua.
Ehkä negatiivisenkin palautteen voisi antaa rakentavana kritiikkinä? Joku ihminen voisi siitä hyötyäkin, jos osaa ottaa sen vastaan. Ja vaikkei henkilö haluaisikaan muuttua, olisipa molemmille perusteltua miksei ole syytä jatkaa. Toinenhan voi etsiä juuri sellaista ihmistä, joka hyväksyy tuon negatiivisen piirteen, jolloin syytä jatkaa ei ole kummallekkaan.
Ennenkaikkea, vaikka toisessa olisi piirre, jota ei hyväksy. Joku toinen voi sen hyväksyä. Piirrettä ei siis kannata aina haukkua maanrakoon vaikkei siitä pitäisi. Antaa toisen pitää arvokkuutensa ja valita itse haluaako muutosta, vai etsiä sellaista joka piirteen hyväksyy.
Miksi pitää antaa negatiivista palautetta, miksei voi sanoa jostain jotain positiivista? Ai niin, suomalaisella tyylillä mennään.
Mitä iloa siitä positiivisesta palauteesta on kun ei se kuitenkaan auta pariutumisessa? Kun hylky tulee, niin hylky tulee.
Sitäpaitsi kyllähän sitä "positiivista palautetta" nimenomaan tulee: "olet tosi hyvä tyyppi ja löydät jonain päivänä ihanan sulle sopivan tyttöystävän".
Yeah, right...
Miksi suotta loukata toista, ellei ole pakko, esimerkiksi mikäli toinen ryhtyy teemuilemaan, siis jankuttamaan. Kohtelias kiitos mukavasta tapaamisesta ja hyvien jatkojen toivotus.
Kannattaa muuten sopia ensitreffit arkipäivälle (tai miten työvuorot sijoittuvatkin), työpäivää syyttämällä pääsee näpsäkästi livahtamaan kuolettavan tylsästä tilaisuudesta.
Se että jättää toisen tyhjän päälle kertomatta yhtään mikä meni vikaan on mitä suurinta henkistä julmuutta. Voisit auttaa, mutta et halua.
Eli pamauttaa toiselle, että olet saatanan tylsä, nenäsi kesii ja maiskutat syödessäsi? Esimerkiksi....