Olen seurustellut n viikon erään tytön kanssa, ja jokaisen tapaamisen jälkeen tykkään aina enemmän hänestä ja haluan kokoajan vain olla hänen lähellään. En edes ajattele muita naispuolisia henkilöitä hänen takiaan. Olen vasta 16v ja viikon ollut seurustelusuhteessa hänen kanssaan, mutta tiedän hänestä jo todella paljon asioita. Voinko sano että rakastan häntä?
milloin rakastaa?
vaan16
5125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinä rakastat sitten, kun olet elänyt sen naisen kanssa 5 vuotta saman katon alla ja voit edelleen todeta nuo mainitsemasi asiat.
Tuo viikon flingi on vielä ihastumista, rakkaus tulee kuvioon sitten kun arki astuu suhteeseenne. Jos rakkautta on ja se on molemminpuolista, saatte jutun toimimaan vaikka 50 vuotta jos niin haluatte.
Elä sekoita rakkautta ja ihastusta. Ihastus on alussa kun et pysty muuta ajattelemaan kuin häntä ja kaikki on ihanaa ja ikävä on aina hirmuinen ja hymy on aina herkässä.
Rakkaus on se tunne, kun tuota yllä tapahtuva on laantunut ja muuttunut arjeksi ja tavalliseksi elämäksi yhdessä. Et ehkä huomaa sitä, se ei paljoa itsestään ilmoittele, mutta sitten kun joudut tilanteeseen jossa joudut yhtäkkiä muistamaan mitä elämä oli ENNEN häntä, joudut törmäyskurssille sen äärimmäisen kivuliaan tunteen kanssa jota kutsutaan rakkaudeksi.
Rakkautta ei pitäisi koskaan vannoa sillon kun on iloinen ja tyytyväinen, vaan silloin kun tajuaa, että toinen on itsesi jatke, ja niin olennainen osa elämääsi, että hänet menettäessäsi menettäisit täysin elämäsi suunnan, tarkoituksen ja pohjan.
Ajattelepa asiaa näin; Ihastuminen on voimakas roihu, se palaa kirkkaana ja kuumana ja nopeasti. Se sokaisee sinut kaikelta muulta ja on nopeasti ohitse.
Rakkaus on enemmänkin kuin kynttilä. Se lepattaa hiljaa, huomiota herättämättömästi. Sen olemassa oloa ei välttämättä edes huomaa ennen kuin vasta kun se on menetetty, tai se saattaa sammua ennenpitkää jos sitä ei hoivaa tuulelta ja tuiskeelta. Hoidettuna ja suojattuna, se palaa hitaasti ja pitkään, rauhassa, hiljaisesti.
Ihastuminen tuntuu rakkaudelta, mutta rakkaus ei tunnu lainkaan ihastumiselta. Rakkaus on enemmänkin tosi raadollinen tunne, eikä niinkään ihastuttavan söpö ja lämmin ja hellyyttävä kuin telkusta näkee. Rakkaus on enemmänkin pelko ja ymmärrys siitä, että tämä ihminen merkitsee sinulle niin paljon, ettet voi ajatella elämääsi ilman häntä. Kun ajattelet hänen menettämistään, se sattuu rinnassasi, kun ajattelet vanhuutta ja yksinäisyyttä hänen kuoltuaan se itkettää, kun ajattelet, miten hän voisi joskus hylätä sinut ja löytää turvan toisen sylistä, se vihastuttaa ja pelottaa. Se on rakkautta.
Ihastus on vain söpistelyä ja hymyjä mikä tuntuu kivalta alussa.
Tulipas pitkä sepustus... no vastatakseni kysymykseesi, sano rakastavasi tyttöä sitten, kun olet varma että hän on se, jonka vierellä voisit kokea koko elämän mitan eläkeikään asti, jonka kanssa astelisit alttarille kyynel silmin, jonka kanssa voisit perustaa perheen ja jakaa yhteisen kodin. Älä sano sitä velvollisuuden tunnosta, kun tyttö sanoo sen söpistelläkseen. Se turruttaa koko sanan merkityksen ja maistuu valheelta suussa.
Oli pitkä, mutta noin se juuri menee. Vasta kriisin yhteydessä paljastuu rakastatko todella, vai oliko kyseessä ihastus. Liian kevyesti ei siis kannata tuota rakastaa sanaa käyttää, vaikka tytöt söpistelläkseen sen liian herkästi sanovatkin ja sitten pettyvät, kun toinen ei oikein söpistele takaisin. Erityisesti tekstaritasolla tytöt helposti söpistelevät mitä sattuu....
17 9 WAU kiitos! Tämä oli hienoa lukea. Halleluja!
Myöhäisen yön höpinöitä sydänsuruja kärsineeltä ja ne vieläkin elävästi muistavalta nuorelta mieheltä, mutta kiva jos miellytti.