vaimo ilmoittaa silloin tällöin että pitäisikö lähteä eri teille

rannekoru2

Kertokaahan naiset minkä takia muijani ilmoittaa noin kahen kuukauden välein että pitäisikö lähteä eri teille kun ei tää suhde toimi kunnolla. Yleensä silloin kun jostain on erimielisyyksiä. Varmaan viisi vuotta sitä jo jankuttanut
Silloin esimerkiksi kun olen kavereitten kans lähös huvitteleen

26

1476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinenoottaa

      Takuulla hällä jo toinen kuvioissa. Siksi helppo erota,kun toinen jo odottamassa.

    • mek

      Hän yrittää kahlita sinua ettei sinulla olisi mitään muuta elämää kuin hän ja varmaan kotona opittu malli omalta äidiltään.

    • lifemocker

      sano sille että "antaa vetää sitten"

    • oppeliini1

      Nainen on valmis eroon. Auttaisi jos sinä vastaisit myontävästi ja tekisitte asialle jotain.

      Tuollaista "eroon" ja "ei eroon" jankutusta on hyvin rasittavaa kuulla. Joko sitä ollaan ja pysytään yhdessä tai ei.

    • kyyninen mieshenkilö

      Itse kuuntelin 2 kertaa tuota ollaan ystäviä -juttua. Toisella kertaa pistin avioeron käyntiin. Tällä hetkellä olen henkisesti ns. kuutamolla, mutta koen kuitenkin tehneeni oikein.

      Jos toinen ehdottelee tuollaista kertoo se siitä, että hän on tavallaan jo päätöksensä tehnyt, ja se on vain ajan kysymys, että lopputulos tapahtuu.

    • Älä luota

      Tuolla tavalla puhuva nainen ottaa eron ennen pitkää. Ei arvosta sinua yhtään, vaan on kanssasi käytännön syistä. Älä vain erehdy menemään naimisiin ilman avioehtoa tai laittamaan lasta alulle. Yhteinen (sinun maksama) asunto ja vauvakuume voivat olla naiselle syitä pysyä sinun kanssasi. Kun nainen ei enää tarvitse sinua, hän muistaa vanhat valituksensa ja ottaa eron. Hän uskoo rakastavansa, sillä niin täytyy olla, koska hän on aito ja rehellinen ihminen. Hän vakuuttaa itsensä, että sinä olet teistä se, joka ei osaa rakastaa ja haluaa eron. Todisteena tästä on, ettet tee häntä onnelliseksi.

    • damn2

      Nojoo, aika paska juttu, nainen ei itekkää tiiä mitä haluaa ja yrittää saada sut ärsyyntymään, ja kiintymään siihen entistä enemmän, mut tolla tavalla karkottaa sut vaan pois luotaan. Haluu vissii vaa testata sua koko ajan et haluutko olla sen kans, mut en mä ainakaan haluais...

    • 4frdsgvsdefgvs

      Akkas yrittää "kouluttaa" sua. Haluaa pistää sut tossun alle ja meinaa, että erolla uhkaaminen on oikea tapa saada sut taipumaan tahtoonsa. Lapsellista touhua. Kokeiles piruuttas sanoa, että no erotaan vaan, niin siitäpä vasta "riemu repeää"... Saat kuulla, miten v-mäinen olet etkä selvästikään rakasta akkaas yhtään jne jne...

    • 67nin779879

      Ja taas näitä "akkaa/ukkoa pellolle" kommentteja, kyllästyttää. Kattokaas hyvät ihmiset nyt vähän pidemmälle, kaikilla on syynsä toimia kuten toimivat. Ne on vain kaivettava esiin ja selvitettävä. Osapuolten on KUMMANKIN katsottava peiliin ja päätettävä puhaltavatko yhteen hiileen.

      • lifemocker

        ei niitä voi kukaan muu ulkopuolinen tietää!

        nainen haluaa suhteesta pois, mutta ei oikein uskalla lähteä kun sitten joutuisi olemaan yksin. nyt sitten uhkailee sen aikaa, ennenkuin saa uuden miehen löydettyä


      • 6u54j5
        lifemocker kirjoitti:

        ei niitä voi kukaan muu ulkopuolinen tietää!

        nainen haluaa suhteesta pois, mutta ei oikein uskalla lähteä kun sitten joutuisi olemaan yksin. nyt sitten uhkailee sen aikaa, ennenkuin saa uuden miehen löydettyä

        Niin tuo on sun spekulaatio, mutta voi olla erittäin kaukana totuudesta. Turha täällä kenenkään spekuloida, ko. pari tietää tilanteensa ite paremmin. Ap vois vaikka esittää kysymyksensä omalle naisellensa eikä heittää sitä kaikkien spekuloitavaksi ja ronkittavaksi tänne. Täältä kysyessähän vastaus on aina tilanteesta riippumatta sama: "heitä se pellolle".


      • lifemocker
        6u54j5 kirjoitti:

        Niin tuo on sun spekulaatio, mutta voi olla erittäin kaukana totuudesta. Turha täällä kenenkään spekuloida, ko. pari tietää tilanteensa ite paremmin. Ap vois vaikka esittää kysymyksensä omalle naisellensa eikä heittää sitä kaikkien spekuloitavaksi ja ronkittavaksi tänne. Täältä kysyessähän vastaus on aina tilanteesta riippumatta sama: "heitä se pellolle".

        jep partnerin kanssahan sitä pitäisi keskustella, mutta en mä ainakaan näe ainuttakaan syytä miksi uhkailla erolla toista, jos tämän kanssa haluaa olla!


    • Jätä.,

      Kavereiden kanssa huvittelu vähemmälle.

      • lifemocker

        parisuhde ei pois sulje omaa elämää kummaltakaan


    • kiukuttelee

      Ääh, oikeasti tuollaiset tyypit ovat hirveän epävarmoja ja uhkailevat toista erolla, kun tuntevat itsensä jäävän vaille huomiota. Haluavat, että toinen kerta toisensa jälkeen säikähtää erolla pelottelusta ja tuntevat sitten itsensä taas halutuiksi ja arvokkaiksi.

      Keinona tuo on ala-arvoinen. Sano ystävällisesti, että sinä otat erouhkaukset vakavasti, jos sellaisia vielä tulee. Nainen tahtoo huomiota, voi olla ettei epävarma ihminen saa sitä koskaan oikein tarpeeksi.

      Mä itse en siedä erolla uhkailua. Yhden uhkailijan kanssa oon seurustellut, ja siitä (ja muusta) kiukuttelusta johtuen koko hommasta meni lopulta maku.

    • Naaainen

      Yksi ihan todellinen vaihtoehto mitä joku jo sivusikin, on se että nainen on vain hirvittävän epävarma ja pelkää kuollakseen jätetyksi (hylätyksi) tulemista. Toisaalta hän haluaa vahvistusta sille että tosiaan haluat olla hänen kanssaan ja toisaalta taas sille ettei ihmisiin voi luottaa ja hänet hylätään aina ennemmin tai myöhemmin. Jos joskus haluaisitkin erota ja vastaisit hänen uhkaukseensa myöntävästi, niin nainen voisi kestää asian (hylkäämisen) ajattelemalla että "tioesin koko ajan että näin käy ennemmin tai myöhemmin, ei kukaan minua oikeasti halua". Vähän sekavasti ilmaistu, mutta toivottavasti tästä jotain tolkkua saa. Itse olin ennen tuollainen erotaan sitten -nainen ja totuus oli etten todellakaan halunnut erota vaan puheet johtuivat juurikin tuosta "se jättää mut kuitenkin ennemmin tai myöhemmin, parempi varautua ettei ihan rikki mene" -ajatuksesta. Päätin kuitenkin lopettaa tämän haitallisen jauhamisen ja ehkä viimeisen parin vuoden aikana tuo lause on lipsahtanut minulta vain kerran ja sekin silloin kun oli aiivan kauhea riita käynnissä. Jos et oikeasti halua erota ja on pienikin mahdollisuus että nainen on tätä kuvailemaani tyyppiä niin älä missään tapauksessa mene sanomaan että erotaan vaan.

    • rintaääni

      Vaimolla ei ole tunneyhteyttä sinuun, tunneyhteys on kadonnut suhteesta. Riitelyt ei ehkä ole käsitelty loppuun tai tunteita ei saa näyttää tai niistä puhua. Vaimolla on ehkä paha olla suhteessa ja hän ei tunne oloansa turvalliseksi ts ei näe, että suhde jatkuu kuukauden, parin, vuoden, kahden kuluttua. Ehkä tunnut hänelle vieraalta. Ne asiat, mitä vaimo suhteessa arvostaa eivät toteudu. Vaimo oikeasti miettii eroa vaihtoehtona. Minusta tuo on avunhuuto sille, että vaimo haluaisi asioiden olevan paremmin, mutta ne eivät ole.

      Mahdollista on myös, että vaimosi on hairahtanut itse reissuillansa ja pelkää sinun toimivan samoin. Tämä vaihtoehto on aika yleinen, mutta kertoo myös sen, että hairahtajan suhteessa on tunnepuolella jotain vialla.

    • Ymmärrys

      Miksi olet parisuhteessa, jos haluat elää "villiä" poikamiehen elämää?

    • vieras_1

      Niinku joku täällä jo kirjoittikin, et kannattaa jutella rauhallisena hetkenä sun avovaimon kanssa mitä hän miettii ja kannattaa myös jaksaa kuunnella mitä hänellä on sanottavanaan. Kirjoitit et avovaimo alkaa puhelemaan erosta silloin kun riitelette yms niin voipi olla että hän kokee et te riitelette liian usein ja hän miettii et kannattaisko erota. Mut vaikee sitä on täältä puolen ruutuu arvailla.

    • iitintiltu3

      Älä nyt SINÄKIN sitten sano että ero tuli yllätysenä. Vaimosi on nyt varoittanut, älä täällä kysele, vaan kysy vaimoltasi mitä voitte yhdessä tehdä suhteen korjaamiseksi.

    • mietipä nyt

      Mieti, mitä itse olet tehnyt ennen jankutusta, sillä tuskin se tyhjästä on alkanut? Huvitteletko vain kavereiden kanssa, mutta et vaimon? Vai oletko itse ollut jatkuvasti vaihtamassa vaimoasi nuorempaan?

    • dippalis

      Tähän voi olla takana perisuomalainen syy. Nainen viihtyy miehen kanssa kun mies on selvinpäin.

      Kun mies juo ja rellestää(esim. sammuu, vikittelee muita, häipyy teilleen, oksentelee, herättää yöllä, muuttuu aggressiiviseksi, kusee sänkyynsä ym. ym.) niin eipä ihmekään että meillä naisilla herää halu erota moisesta.

      Mutta mikäpä siinä, kyllähän kaikilla on oikeus omaan elämään. Toiselle se tarkoittaa em. kännäystä, toiselle vaikkapa kalastusta tai lions club-kerhoilua. Olis kuitenkin hyvä ettei se "oma elämä" loukkaa suhteen toista osapuolta.

      • Niinpäniin

        Edelliseen ei mitään lisättävää!


    • Spine88

      Jaa minä käytin tuota samaa taktiikkaa, koska olin lopen kyllästynyt miehen pelaamiseen päivät pitkät (4 vuoden suhde kaikkinensa, josta viimeiset 2 vuotta kriisissä) ja myös omaan saamattomuuteeni eron suhteen. Tosin tuo uhkailu kesti meillä vain puoli vuotta, jonka päätteeksi sitten en enää kysellyt vaan ilmoitin, että miehen kannattaa muuttaa takaisin äidin helmoihin, koska en jaksa katsella enää tuollaista toimintaa aikamieheltä. Kaikista hauskinta oli, ettei mies meinannut suostua lähtemään vaan vitkutteli kamojen pakkaamista yms viikko tolkulla, jonka jälkeen jouduin ärähtämään, että nyt kamat kantoon! Olisin halunnut ns. siistin eron, muttei se tullut kysymykseen, koska mies ei kerrasta ymmärtänyt; eikä alun vihjailuista. Mutta oma vikani, kun en heti pamauttanut, että haluan eron. Mies tuntui kuitenkin olevan jollain tasolla riippuvainen ripustautuja, koska lähetteli vielä vuoden jälkeen "Taidan rakastaa sua yhä" -viestejä, joihin en tosiaan vastannut mitään - olisinhan saanut hänestä taas riippakiven jalkaani. Parempi kun jatkaa pelailujaan muiden naisten (jos tuota kukaan katsoo edes) tai ainakin siellä äidin helmoissa. :DDDDD

      • Minulla naisena

        on kokemusta miehestä, joka säännöllisin väliajoin pohti, että jatkaako vai ei. Ei ollut riitatilanteita. Äärimmäisen stressaavana koin sen. Tosi raskasta pohtia eroa miltei koko ajan, tai ainakin jännittää milloin taas alkaa erokeskustelu.


      • puoliton
        Minulla naisena kirjoitti:

        on kokemusta miehestä, joka säännöllisin väliajoin pohti, että jatkaako vai ei. Ei ollut riitatilanteita. Äärimmäisen stressaavana koin sen. Tosi raskasta pohtia eroa miltei koko ajan, tai ainakin jännittää milloin taas alkaa erokeskustelu.

        Mullakin tollainen mies, joka pohtii välillä, pitäisikö erota. Ilman riitoja, yhtäkkiä saattaa sanoa. Olen ottanut hänen puheensa vakavasti, itkenyt ja puhunut miehelle. Ei ole enää niin ehdotellut, en tiedä mikä on muuttunut. Ainakin syynä ollut kuulemma se, ettei tiedä rakastanko häntä. Itse epäilen kyllä että on pettänyt ja siksi ollut epävarma ja miettinyt eroa. No, toivottavasti tämä on nyt takana. Tosin, tämän keskustelun perusteella voisi arvella, että joskus tulee todella jättämään mut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe