Onko sinulla aihetta

olla ylpeä sukujuuristasi?

Tuletko maanomistajasuvusta tms.

Eikö ole hienoa olla hyvän suvun jälkeläinen? :) Vaikka suku olisi sittemmin köyhtynyt, tiedät mistä tulet ja miten syvällä juuresi ovat. :)
1366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Naidessani vaimoni Kumi-te:n en omistanuta maata kukkapurkillistakaan
vaan kokoomuksen hyvät veljet järjestivät vipuvelkarahaa ja nyt rikastun vaivaiskotien omistuksella

He-hee!;-)

Äänestä
  • .

    "Mutta onko vaara olemassa että tulee kumipäisiä lapsia??????"

    Har!

    .

    Äänestä

Olen Von sukua.

Äänestä

Tietenkin olen tietoinen juuristani. Ei sitä ylpeyttä saa rahalla?
Veikkaan, etttei ne vanhat juurakot nykyisillä vastuillakaan tee minusta köyhää.

Savon mullissa ne juuret on, kivisissä pelloissa.

Äänestä

Olen sukua Kolumbuksen ja Hernan Cotesin konkistadoreille ja Zaragossalaisen Salvador Dalin surrealistiseen kansaan, jotka eoavata hullusta vain sillä, etteivät ole hulluja (vrt. dazu).......itse koin oikean rakkauden puoliazteekki-intiaanihuoran kanssa

Azteekit kuolivat sukupuuttoon qonquistadorien estelystä huolimatta alkupeäisen hippiaatteeseen....söivät madonlakkisukuisten hallusisogeenisieniin......
joita Suomessakin löytyy liki 20 lajiketta ja hallussapitokin laissa jo kielletty....

Qonquistadorit toivat natiiveille intiaaneille paljon hyvää teknologiaa, mutta myös katolisen uskonnon julmuuksineensa.

Nyt mustaihoinen Obama haluaa estää laittoman maahanmuuton.......
joten odottelen jo sitä, milloin kalpeanaamaudmurtit lähtevät kotiinsa

Äänestä

No enmpä tiiä mitä ylpeyden aihetta mulla olisi. Joskus muinoin aatelinen sukuni ei tänä päivänä ole tavallista työläissukua monimutkaisempi kokoonpano. Eikä yksi sukuvaakuna sitä muuksi muuta. Eli mä tulen ihan tavallisesta suvusta perseaukisine perheineen. Kyl on hienoo. :)

Äänestä

Suku on mitä on, siihen ei pysty itse vaikuttamaan.

Maata tai ei, niin se ei muuta sitä kuka minä olen. On kyllä ihan mielenkiintoista tietää sukunsa historiasta ja ymmärtää paremmin mitä sukulaiset menneisyydessä ovat käyneet läpi. Isoisäni esim loukkaantui vakavasti sodassa, harvoin siitä puhui mutta hänen elämäänsä katsoo ihan eri kantilta tietäessään mitä hän on käynyt läpi.

Äänestä

Sukumme esi-isä on nettilähteiden perusteella Latvialainen maaorja jonka isäntä vapautti hänet 1700-luvulla.

Hän otti itselleen vapautustaan kuvaavan Ruotsinkielisen nimen ja muutti silloiseen Ruotsi-Suomeen.

Hän vaurastui Suomessa ja hänestä on poikinut useita sukuja kolmen vuosisadan aikana.

Minun sukuni oli vaurasta ja yläluokkaista nousukassukua vielä 1800-luvulla. 1900-luvulle tultaessa sukumme ja erityisesti se sukuhaara johon minä kuulun oli köyhtynyt ja olemme pelkkiä duunareita.

Tosin ärsyttävää kyllä suvussani on muutama, joka kuvittelee olevansa vähän parempaa sillä kun on saanut lapsilleen korkeakoulutuksen ja itselleen talon ja asuntolainansa maksettua ja tästä syystä äänestää kokoomusta vaikka tavisduunari itse onkin.
No tämähän taitaa olla aika yleinen tauti nykysuomessa...valitettavasti.

Äänestä

Kyllä. Suku on ollut minulle aina hyvin rakas ja läheinen, ja en osaa kuvitella itseäni kokonaiseksi kappaleeksi ilman sitä.

Terveisiä täältä ulkoavaruudesta.


(reps)

Äänestä
  • Sukumme jäsenet plumpsahtivat silloisiin valtameriin miljardeja vuosia sitten. Ainoastaan minä olen kavunnut syvyyksistä maalle, mutta kuitenkin kaipaan sinne takaisin jatkuvasti. Tämä on luultavasti geeneissäni.

    Tyhminkin sukuni jäsen ymmärtää, että takaisin ei ole paluuta.


    (avaruudellista naurua)

    Äänestä

  • Nasdaq kirjoitti:

    Sukumme jäsenet plumpsahtivat silloisiin valtameriin miljardeja vuosia sitten. Ainoastaan minä olen kavunnut syvyyksistä maalle, mutta kuitenkin kaipaan sinne takaisin jatkuvasti. Tämä on luultavasti geeneissäni.

    Tyhminkin sukuni jäsen ymmärtää, että takaisin ei ole paluuta.


    (avaruudellista naurua)

    Kun oikein tarkkaan kuuntelee tätä biisiä, niin saattaa (huom. saattaa) ymmärtää minua.

    Epilen kuitenkin vahvasti.


    (reps)


    http://www.youtube.com/watch?v=fsYJvbI9F3U

    Äänestä

  • Nasdaq kirjoitti:

    Kun oikein tarkkaan kuuntelee tätä biisiä, niin saattaa (huom. saattaa) ymmärtää minua.

    Epilen kuitenkin vahvasti.


    (reps)


    http://www.youtube.com/watch?v=fsYJvbI9F3U

    "Epilen"


    (reps)

    Äänestä

  • Nasdaq kirjoitti:

    "Epilen"


    (reps)

    Tuo biisivertaus oli hieman suhteeton, sillä eihän kukaan tiedä mitä kohtaa siinä kuuntelisi.

    (valittelevaa naurua)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äsai kirjoitti:

olla ylpeä sukujuuristasi?

Tuletko maanomistajasuvusta tms.

Eikö ole hienoa olla hyvän suvun jälkeläinen? :) Vaikka suku olisi sittemmin köyhtynyt, tiedät mistä tulet ja miten syvällä juuresi ovat. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu