Tosi yllätys

Vaimon äiti tuli jokin aika sitten käymään meillä ja tuli juttu molempien suvusta.
Siinä selvisi,että minä ja vaimoni ollaakin sukua toisillemme.
Vaimon ukki ja minun mummo ovat olleet sisko ja veli.Veli oli jäänyt pitämään pientä maapaikkaa ja toiset sisarukset olivat hajaantuneet kuka minnekin.Tutustuttiin toisiimme opikeluaikana ja siitä se suuri rakkaus syntyi.
Nyt täytyy ryhtyä tekemään oikein sukunsa tutkimusta mitähän sieltä löytyykin.
121655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse huomasin että olen aatamille ja eevalle sukua.

Äänestä

No eipä käy kateeksi jos olet sukulaisesi kanssa naimisissa.

Äänestä
  • "Hyi että" haista vittu. Ei kävis kateeks olla sä.

    Äänestä

minä ja mieheni oltiin myös sukua, meidän molempien äidit oli kotoisin samasta saaresta( siis Venäjälle luovutettu ulkosaari). Meidän iso-isoisät oli veljeksiä. Kyllähän näitä sattuu joskus, ihan hauska juttuhan tuo on, kun sai joskus kertoa ihmisille, että olen sukulaisen kanssa naimisissa.

Äänestä
  • "sukulaisen" Voi vittu mitä idiootteja täällä pyörii. Joidenkin iso-iso isien jälkeläiset teidän kohdalla ovat niin kaukana toisistaan, että teitä ei voi sukulaisiksi sanoa.

    Äänestä

kunigaskunnan jäsenet ovat sukua keskenään ja vielä aika läheistäkin

Äänestä

Olen naimisissa serkkyni kanssa, kaksi kaunista lasta, hyviä koulussa ja lahjakkaita harrastuksissa. 11vuotta yhteiseloa takana ja tuntuu niin hyvälle edelleen.
Missään kohtaan emme ole törmänneet väheksyntään tai alentuviin sanoihin.
Näin asioiden kuuluu olla. Onnellinen perhe ja lapset terveitä. No jos toivomuksen saisin niin isompi vene olisi unelma!

Äänestä

Olen naimisissa mieheni kanssa ja lapsemmpe ovat sisaruksia keskenään.

Äänestä

Itse selvittäisin hetimiten, etten ole sukua mahdolliselle seurustelukumppanille. Vaikka serkut saavatkin mennä keskenään naimisiin, niin sukurutsausta se on.

Miten muuten häissä nämä "kummallekin sukua" olevat henkilöt istuivat :)? Ilmeisesti keskikäytävällä...

Äänestä
  • EI OLE SUKURUTSAUSTA VITUN T O O P E

    Äänestä

istu vaan kirkossa olevilla penkeillä.

Äänestä

Siis te ootte pikkuserkkuja toisillenne. Eipä tuo enää sukurutsausta ole, varmaan on täällä meidänkin kylillä vastaavia tapauksia ollut aikanaan paljonkin, kun tuntuu, että joka toisessa talossa oli ihmiset jollain tavalla keskenään sukulaisia. Yhden työkaverin kanssakin todettiin kun uutta sukututkimuskirjaa tutkittiin, että ollaan pikkuserkkuja, ei vaan olla tiedetty sitä. Koulussa mulla oli nimenomaan pikkuserkkuja vaikka miten paljon, yhden kanssa seurusteltiin vähän aikaa. Yksi iso julkkis on mun pikkuserkku, sekin selvisi sen sukukirjan avulla. Mistä näitä asioita olisi muuten tiennyt. Eli ihan mahdollista, että olisin itsekin voinut mennä oman pikkuserkun kans naimisiin jos olisi lempi leiskahtanut. Serkut sentään vielä kaikki tiesin, mutta pikkuserkku tai joku vielä kaukaisempi "kolmas tai neljäs" serkku on jo hankala hahmottaa. Se sukukirja oli metka, kun siitä selvisi, kenen kaikkien kanssa sitä itse asiassa onkaan sukua eikä ole ennen tiennytkään. Se on näitten maaseudun kyläkuntien yksi ominaisuus.

Suomi on pieni ja vähäväkinen maa. Kun mun tytär meni naimisiin miehen kanssa, joka oli ihan toiselta puolelta Suomea kotoisin, niin häissä tapasivat sitten kummankin isovanhemmat. Selvisi, että "mummot" olivat olleet lottakavereita keskenään ja oikein hyviä ystäviä vielä pitkään sodan jälkeenkin. Ajan saatossa vaan sitten toisensa kadottaneet. Äitini on elämän aikana monesti muistellut tuota kivaa ja iloista lottakaveriaan ja kaiken huipuksi minä olen saanut nimeni tuon lottakaverin mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeellinen maailma kirjoitti:

Vaimon äiti tuli jokin aika sitten käymään meillä ja tuli juttu molempien suvusta.
Siinä selvisi,että minä ja vaimoni ollaakin sukua toisillemme.
Vaimon ukki ja minun mummo ovat olleet sisko ja veli.Veli oli jäänyt pitämään pientä maapaikkaa ja toiset sisarukset olivat hajaantuneet kuka minnekin.Tutustuttiin toisiimme opikeluaikana ja siitä se suuri rakkaus syntyi.
Nyt täytyy ryhtyä tekemään oikein sukunsa tutkimusta mitähän sieltä löytyykin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu