Minulla itselläni on vanhemmilta periytynyt geenivirhe, jonka vuoksi menetän todennäköisesti kaikki hiukseni. Olen nyt siis 22 ja minulla on aina ollut TODELLA ohuet hiukset, en ole nähnyt kenelläkään vastaavia. Aamuisin menee kauan, että alta kuultavan päänahan saa jotenkin piiloon. Hiuskiinnettä kuluu paljon, ja tuulisina päivinä on kamalaa...Auki näitä ei voi koskaan pitää.
Etenkin naisena tämä on todella raskasta. Onhan se totta, että tuuheat hiukset ovat kauniit ja kehystäisivät kasvoja aivan eri tavalla. Jos/kun nämä ohenevat vielä vähänkin, olen ajatellut vetää kokonaan kaljuksi. Koska peittäminen ei olisi enää mahdollista.
Haluaisin tietää, että voisitteko ihastua kaljuun naiseen (peruukilla tai ilman) jos luonne ym on muuten kunnossa? Pelkään jääväni yksin, sillä en ole koskaan seurustellut ja luulen, ettei niin tule käymäänkään. En usko, että on ketään joka kestäisi tällaista ongelmaa.
Etenkin naisena tämä on todella raskasta. Onhan se totta, että tuuheat hiukset ovat kauniit ja kehystäisivät kasvoja aivan eri tavalla. Jos/kun nämä ohenevat vielä vähänkin, olen ajatellut vetää kokonaan kaljuksi. Koska peittäminen ei olisi enää mahdollista.
Haluaisin tietää, että voisitteko ihastua kaljuun naiseen (peruukilla tai ilman) jos luonne ym on muuten kunnossa? Pelkään jääväni yksin, sillä en ole koskaan seurustellut ja luulen, ettei niin tule käymäänkään. En usko, että on ketään joka kestäisi tällaista ongelmaa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
kaljulla naisella tartteis sit olla tosi kauniit kasvot!
Tsekkaa Natalie Portmaninkuvat
http://www.youtube.com/watch?v=qxO0FJxOPXA
Tosiaan PANISIN!!!
Miksen? Ei se aina ole se ulkokuori ja ihmisessä on monta muutakin puolta kuin hiukset!
No hyvä jos joku ajattelee näinkin...niitä ei vaan tunnu kovin montaa olevan.
Haluaisin tähän vähän enemmän vastauksia ^^
Itse en koskaan ole ihastunut lyhyt hiuksiseen naiseen enkä kyllä pystyisi seurustelemaan naisen kanssa jolla ei ole hiuksia. Jos käyttäisi peruukkia ehkä sitten mutta sen täytyisi sitten olla kokoajan päässä tai sitten pipo koska kalju nainen näyttää omiin silmiin joltain alienilta.
Varmasti jotakuta hiuksettomuus ei haittaa mutta minua kyllä, eikä ollut tarkoitus loukata. Tämä vain oli oma mielipiteeni.
Ei tuo olisi minulle mikään ongelma, peruukilla tai ilmankaan. Suhteen alussa saattaisi peruukki olla ihan hyvä ratkaisu, mutta kunhan on ollut yhdessä pari vuotta, tuskin asiaa tulee enää edes ajatelleeksi.
Naisen kaljuus saattaisi kyllä olla ratkaisevakin tekijä tutustumisvaiheessa. En ainakaan osaa kuvitella ihastuvani naiseen joka on kalju. Olen kyllä sitä mieltä että loppupeleissä persoonallisuus on ehdottomasti kaikkein tärkein asia, mutta se on kyllä fakta omalla kohdallani, että ulkonäköön sitä tulee yleensä ensin ihastuttua, ja sitten vasta rakastuttua. Sen sijaan jos olisin jo aiemmin tutustunut naiseen ja rakastunut häneen, niin silloin mikään ulkonäöllinen seikka ei enää haittaisi. Ja mukavaan kaljuun naiseen voisin ehdottomasti tutustua kaverina, ja silloinhan voi olla että rakastuu myös tähän kaveriin. Tällä hetkellä olen rakastunut parhaaseen kaveriini, ja hän onkin sitten jotain maailman kauneinta, vaikkei missi olekaan.
Totta kai voisin :)
Helposti.
Pidän lyhythiuksisista naisista ja joillekin mielestäni sopii lyhyet paremmin kuin pitkät.
Kaljuus ei ole mikään este, tokl tietynkin riippuen kallon muodosta niin riippuu paljon miltä nainen lopulta näyttää.
Mutta mieluummin kalju kuin nuo nykyajan hassutukset eli sellaiset ylipitkät hiuksen pidennykset. Näyttävät naurettavilta.
Kuitenkin naiselta odotan sitä että hän on suhteellisen hoikka.
Jotenkin kalju ja pyöreä nainen ei kuulosta kovin innoittavalta.
Hiukset on eräs naiskauneuden tärkeimpiä juttuja. Mies voi olla kalju mutta nainen... ei käy.
ei olisi seurustelun esto mitenkään =) ei siis haittaisi =) että kelpaisi kyllä =)
Rakuuna, älä sure hiuksiasi, löydät miehen vaikka olisit kalju.
Lohdutan sinua sillä että nykyaikana on olemassa vaikka minkälaisia peruukkeja, ja kun niiden käyttöön totuttelee niin siitä voi tulla myös hauskaa. Tiedän tämän koska olen auttanut monia syöpää sairastaneita läheisiäni ja asiakkaita hankkimaan peruukin. Olen myös itse hyväksynyt sen tosi asian että perinnölllisestä syövästä johtuen saatan tarvita itsekin peruukkia.
Olet vielä nuori, ja tähän aikaan kuuluu mitä hurjempia hiustrendejä joten voit vapautuneesti suunnitella itsellesi oman tyylin. Kalju nainen voi myös olla lumoavan kaunis kuten Sinead O'Connor on todistanut.
Ystävättäreni on jo 2-kymppisenä kalju, mutta se ei estänyt löytämästä miestä. Voi olla, että monelle ei kelpaa kaljuuden takia, mutta kuinka monta miestä sitä nyt yks nainen tarvitsee?
Sinead O'Connor nyt olikin todella seksikäs, hänellä tosin oli täydellinen kallon muoto. Mutta vetikö Sinead koskaan täysin kaljuksi? Kuvien perusteella hänellä oli yleensä hyvin lyhyt sänki.
Itselläni ei ole tosiaankaan sopivan mallinen pää kaljua varten. Näyttäisin luultavasti venytetyltä Hercule Poirotilta :D Ilman viiksiä tosin.
Olisi melkein parempi jos hiukset olisivat kadonneet ihmisiltä evoluution aikana. Kukaan ei pitäisi kaljua luonnottomana eikä kukaan osaisi myöskään kaivata mitään muuta. Eikä kenenkään tarvitsisi kärsiä ohenevista hiuksista.
Kalju saattaa olla hyvinkin seksikäs. Sinead O'Connorin jo joku sanoi ja toinen kalju kaunotar on Star Trek 1 elokuvassa ollut Persis Khambatta. Oli kylläkin Miss Universum mutta se kalju teki mielestäni vielä seksikkäämmän. Star Trekistä voisi mainita toisenkin esimerkin eli Patrick Stewartin joka oli kaljuna melko seksikäs vanhaksi mieheksi.
Riippuu toki kallon muodosta että näyttääkö hyvältä. Itselleni kalju ei sopinut koska kapea ja kulmikas kallo ei ollut kovin hyvännäköinen.
vedä jo ajoissa se kalju, koska vielä hassumpaa on takertua niihin hiuksiin kun ne jo vetelevät viimeisiäänkin.
sama pätee miehiin: Kalju mies voi olla charmantti, mutta mies joka säästää niitä kolmea karvaa ja kampaa niitä kaljun yli, ja lopun päänahan värittää kenkälankilla kaljun peittämiseksi, ,niin siinä tulee nimenomaan se epävarmuus vastaan..
jotain pelottavaa ihmisessä, joka ei hyväksy tosiasioita..Pelottaa, että mitä muuta se sitten teeskentelee olemattomaksi, kun kaikki muut ihmiset sivusta kuitenkin näkevät miten asia on.
Eli jos on kalju, niin on sitä reilusti, se on seksikästä, Tai sitten nimenomaan hyvä, ja omaan väritykseen soveltuva peruukki!
Kalju nainen! HYYYYIIII
En tiedä miten tää sydeemi täällä toimii mutta toivottavasti tämä viesti vielä tavoittaa sinut vaikka tulee yli puolivuotta myöhässä.
Jos haluat oikeasti toimivan suhteen niin sille toiselle tärkeintä tuskin on se että oletko kalju vai et. Sanoisin että sulla on suurempi mahdollisuus löytää merkityksellisempi suhde kuin suuremmalla osalla ihmisistä. Esimerkiksi toi "hyi kaljut" kommentin tekijä ei ehkä koskaan tule löytämään sielunkumppania ellei joku saa sen mieltä kuntoon.
En ole itsekään ollut vielä suhteessa, mutta tiedän että jos oikeasti ajatukset kohtaa jonkun kanssa niin se miltä toinen näyttää on toissijaista.
Minä olen nainen ja kalju. Sairastan pälvikaljua ja kilpirauhasen vajaatoimintaa, joten autoimmuunisairauksia on yhdelle naiselle riittävästi. Minulla ei myöskään ole ripsiä eikä kulmakarvoja.
Minä olen naimisissa, joskin hiukset lähtivät vasta seurusteluaikana. Vientiä riittäisi kyllä avioliiton ulkopuolellakin kaljusta huolimatta.
Peruukkia en käytä jatkuvasti. Se on todella kuuma! Kuinka moni mies käyttäisi karvahattua kesällä??
Ole Rakuuna ylpeä siitä mikä olet! Hiuksilla tai ilman. Moni arvostaa sitä, että nainen on sinut itsensä kanssa.
Minulla on samanlainen tapaus eli totaalinen alopecia, ei siis hiuksia, silmäripsiä tai kulmakarvoja. Peruukkia voi toki käyttää, mutta aina sitä ei jaksa pitää ja silloin tulee mentyä kaupungilla ihan rohkeasti kaljuna.
Seurustelukumppanin tapasin ennen sairauden puhkeamista ja hän on asiaan sopeutunut (tyyppi, joka toteaa, että hei, olet sairas, joten jätän sinut koska et nyt näytä klassisen kauniilta on paraskin päästää menemään) ja moni kavereistani ja jopa tuntemattomista ihmisistä on kaljua ihaillut. Jos se kummiskin on asia, joka on ja pysyy on kaljuuden kanssa vaan opittava elämään.
Tietty on myös näitä, jotka kokevat kaljun naisen oman päivänsä pilaajaksi ja saavat päähänsä avautua asiasta. Itseä jonkun satunnaisen idiootin valitus ei enää hetkauta suuntaan eikä toiseen, heitä ei tarvitse pitää osana kaveripiiriä arvostelemassa asiaa, joka ei heille kuulu millään lailla, se ihminen joka pitää sinusta aidosti pääsee kyllä yli sen asian, että olet kalju ja muista ei tarvitse välittää.
Olenko vähän outo? Aina kun näen naisen jolla todella lyhyet hiukset tai kalju. Tekisi mieli silttää tämän päätä. Mielestäni nainen voi olla todella kaunis siilitukalla tai kaljulla. Eli minulle sopisi erittäin hyvin kallju nainen tyttöystäväksi.
Millisiili tai kalju ei haittaa jos muuten kivan näköinen. Parempi se on muutenkin aina kuin heikosti itävä tukka.
Jos haluaa viettää loppuelämänsä toisen kanssa niin ulkonäöllä ei paljon pelasta jos persoona ei miellytä. Itse olen tavannut elämäni aikana monen näköisiä ihmisiä ja minua ei kiinnosta miltä joku näyttää kunhan hän on oma itsensä. Koen oloni hyvin epämukavaksi teeskentelijöiden ja luonnevikaisten hölmöjen seurassa. Rehellinen kun olen niin sanon että kyllähän minäkin huomaan jos jonkun ulkonäkö poikkeaa "normaalista" mutta se häiritsee minua hyvin harvoin ja silloinkin unohdan sen heti kun alan tutustumaan persoonaan. Jos ihminen on rehti ja avoin sekä haluaa kommunikoida kanssani niin ulkonäkö on silloin täysin epäolennaista. Jos taas he "esittävät rooliaan" eivätkä halua tai uskalla olla rehellisiä ja aitoja niin sitten homma ei toimi ja sille ei voi mitään mutta omasta puolestani olen avoin kaikille ihmisille. Monet listaavat itselleen millaisista ihmisistä eivät pidä. Olen sortunut siihen joskus itsekin mutta olen myöhemmin oppinut tuntemaan läheisesti ihmisiä joilla on juuri niitä ominaisuuksia mitä kohtaan olen ollut ennakkoluuloinen. Nämä kokemukset ovat avanneet silmäni näkemään sivuseikkojen ohi ja tajuamaan kuinka hienoa ja avartavaa on tuntea mahdollisimman paljon erilaisia ihmisiä. Minua ahdistaa pinnallisuus ja se kuinka vaikeaa on löytää aitoja ihmisiä. Ja lisättäköön vielä ettei kaljuus naisella ole mielestäni millään tavalla paha asia. Ymmärrän että se varmasti harmittaa ja jopa pelottaa. Me kaikki tarvitsemme hyväksyntää ja yhteenkuuluvuuden tunnetta. Tiedän kokemuksesta että niitä ilman jäämisen pelko voi olla karmea. Uskon kuitenkin että me kaikki voimme löytää onnellisuuden jos olemme rohkeita, kärsivällisiä ja avoimia emmekä piiloudu katkeruuden ja pelon taakse.