Tällä palstalla on varmaankin paljon tietoa vaunuista.
Kysyisin: mikä olisi käytettynä hyvä ostos, jos haluaa sellaisen vaunun, jossa otsapinta on niin pieni, että se näkyy pienenä vastuksena eli pienenä kulutuksena. Siis voisi olla sellainen matalan puoleinen.
Mukavuuksia ja tilaa ei tarvitse olla niin hirvittävästi - kahdelle henkilölle riittää.
Lämmitystäkään ei välttämättä tarvitse.
Paino saisi olla tuhannen kilon tietämissä ja hintaa ehkä 5000 euroa.
Olisin kiitollinen vihjeistä.
minkä ostaisin?
9
6827
Vastaukset
- Neuvoja
Laita toinen mokoma euroja lisää niin saat uuden Sterckemanin ( tulikohan nimi oikein kirjoitettua)
- jaska
soliferissa on pienin ilmanvastuskerroin
- mb-320s
Tuo ilmanvastus ei yleensä ole tärkein ostosperuste . Käytättekö leirintäalueita:
Suosittelen käymään koeistumassa vaunuliikkeiden pihalla olevissa vaunuissa ja kuvittele millaista siellä on olla esim. miten ruuan laittaminen onnistuisi , oleskelu tuntuisi sadesäällä (vai pitäisikö akan sateella ajaa kuselle katajapuskan juurelle :) = hihi -sori ) haluatko sisävessa?suihku ?
Tällaiset käyttömukavuudet yleensä painavat pitemmän päälle .
Lämmitys pidentäisi käyttöaikaa -kevät-kesä -syksy ! Viimeksi mainittua suosittelen .- epätietoinen
On kokemusta sekä asuntoautosta että asuntovaunusta. Meillä oli parikymmentä vuotta sitten Solifer, jolla tehtiin matkaa lasten kanssa. Se tuntui ihan mukavalta.
Tänä kesänä kokeiltiin asuntoauton vuokrausta. Sekin oli mukava, mutta kallis. Ajateltiin pitempää reissua Eurooppaan ja asuntovaunu on se paras vaihtoehto, kun on sopiva turbodiesel vetoautoksi. Kovin isoa ei tarvita. - markus
epätietoinen kirjoitti:
On kokemusta sekä asuntoautosta että asuntovaunusta. Meillä oli parikymmentä vuotta sitten Solifer, jolla tehtiin matkaa lasten kanssa. Se tuntui ihan mukavalta.
Tänä kesänä kokeiltiin asuntoauton vuokrausta. Sekin oli mukava, mutta kallis. Ajateltiin pitempää reissua Eurooppaan ja asuntovaunu on se paras vaihtoehto, kun on sopiva turbodiesel vetoautoksi. Kovin isoa ei tarvita.Oletko ajatellut telttaperävaunua. Sillä tulee varmaan toimeen euroopassa kesällä.
- mijo
Kokemukset ko. vaunusta jäivät mukavina muistoina mieleen - tilaa sopivasti, keveyttä (katsastusvapaa) ja kevyttä vedettävyyttä. Katso vaikka http://netticaravan.fi tai keltaisenpörssin haulla löytyisikö lähipaikkakunnalta moista tutustuttavaksi.
karavaanari.info- mijo
Vuosimalli senverran uusi, että vaunu "kiilamainen" (oma oli -86) jolloin ilmanvastus on kohtuu pieni..
Ostakaahan sopiva vaunu mukaan euroopasta..?
- jat
Sprite Alpine on pieni ja kevyt vedettävä,enemmänkin kesäkäyttöön tarkoitettu,riippuu tietysti minkälaisella lämmityksellä varustettu.
- retkikulkuri
eikö noin pienessä vaunussa kuin alpine pärjää myöskin talvella,kun onhan siinä kuitenkin trumatikin lämmitin.luulis ainakin kun sisätila on sen verran pieni että riittää lämmittämään vaikka siinä ei solikan eristeitä olekkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1112436Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511203Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775122Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa333740Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963564Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503159Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092894Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132488Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie532185Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191985