Olen 15-vuotias, ja ongelma on se, että minulla on kutinaa alapäässä, siis ihan häpyhuulilla ja niiden ympärillä. Alapääni on muutenkin tumma, tai siis ensin on normaalin väristä ihoa, mutta sitten tulee soikionmuotoinen alue joka on selvästi tummempi kuin muu iho, siis pimpslooran ympärillä on tumma soikio alue? Mistä se johtuu? Ja muutenkin alapääni haisee... Ja toinen häpyhuuleni on pidempi, kurttunen ja tumma, ja se kutiaa usein, mutta on tunto hieman lähtenyt? Pelotta että on jokin tauti. Enkö ole pessyt alapäätä tarpeeksi usein? Mikä neuvoksi, pelottaa oikeasti! Enkä vanhemmille kehtaa puhua, hävettää... Voinko mennä lääkärille/gynekologille puhumaan, vai tuleeko niin iso juttu että äitiki saa tietää? Vai onko ongelmani yleistä, että tarviiko edes mennä mihinkään lääkäriin/gynolle?
Vika alapäässä?
apua!
5133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo tumma väritys tulee varmaan geeneistä. Onko vanhemmilla tummia geenejä?Hygieniasta huolehtiminen päivittäin on tärkeää hajuhaittojen eliminoimiseksi. Harvoin nuo kohdat ihan symmetrisiä ovat, hanurissa on aina kurttuja.
Jos liikaa pesee nin iho kuivuu niin saattaa ärtyä ja silloin kutisee. Jos kutina ei hellitä kannattaa varata aika lääkäriltä, saattaa olla loisia, satiaisia. Jos noita ötököitä on niin kutina on silloin enemmän karvoitusalueella. Saattaa olla myös jokin hiivasairaus. Olet iässä, jolloin aineenvaihdunta on vilkasta ja haarukka haisee enemmän kuin mummoiässä.
Jos lääkäriin meno on kiusallista, niin tilaa aika naislääkärille. Heille ihmisen anatomia on työtä ja rutiinia. Älä jää kovin kauaa huoliasi murehtimaan.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00948
Lueskele tuosta hiivasienitulehduksesta kokeeksi.
Se on ihan normaalia, jos häpäreissä on kokoeroa, tai on tummempaa ihoa, rypytkin varmaan ihan normaalia.
Kutinaan, että, jos on taipumuksena suihkutella vain kuumalla vedellä, niin suosittelen kokeilemaan maksimi kylmää vettä, vaikka ajatus saattaakin tuntua...liian kylmältä. Kuuma vesi on iholle pahasta, varsinkin, jos suihkuttelee päivittäin.
Alapesu kerran päivässä korkeintaan ja pelkällä vedellä. Näinollen et saa pesuaineista mitään haittaa etkä pese liikaa.
Alushousut pitää olla 100% puuvilla, joka on parasta intiimialaueen iholle.
Alapää tuoksuu alapäälle eli se ei ole koskaan hajuton.
Jos olet ollut yhdynnässä, niin sulla voi olla vaikka mikä tauti.
Voi olla myös hiivaa.
Voit mennä ihan terveyskeskukseen maanantaina, jos vielä vaivaa.
Vanhemmat eivät saa tietää käynnistäsi mitään.
Ihan kaikilla ihmisllä on omanlaisensa pimpsa ja kaikenlaista kokoeroa on.
kiitos paljon kaikille vastauksista!! auttoi ja helpotti paljon:)