Olin menneen viikon kasvisruokavaliolla tulevan vesipaastoni takia. Poistin siis ruokavaliostani kaikki liha- ja maitotuotteet sekä tietenkin vaaleaa jauhoa sisältävät tuotteet. Eilen yritin tehdä suolihuuhtelun, litraan vettä yksi ruokalusikallinen puhdasta suolaa ja se kurkusta alas. Itse sain kylläkin vain 1/4 alas enkä sen kuummin huomannut eroa normaaleista vessakäynneistä.
Painoa mulla on 71kg. Eli lievää ylipainoa. Paastoan siksi koska olen innokas kokeilemaan kaikkea uutta ja olen kuullut että vesipaastolla olisi monia myönteisiä vaikutuksia. Toisaalta myös painonpudotus ja ruokavalion muuttaminenkin olisi tarkoituksena. Joogaan, meditoin, venyttelen ja keskityn itseeni. Vesipaastoan luultavasti kymmenen päivää. Tosin juhannuskin on tulossa joten pitää keksiä syy miksi en herkkuja sitten syö. Tänään on ensimmäinen paastopäivä.
Minun vesipaasto
8
385
Vastaukset
- paastoaja
Onnea paastolle!
- kahdesti vuodessa
"Eilen yritin tehdä suolihuuhtelun, litraan vettä yksi ruokalusikallinen puhdasta suolaa ja se kurkusta alas." Suolihuuhtelu tehdään kylläkin laittamalla vettä ihan toiseen päähän kuin suuhun;))
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suolihuuhtelu
"Hieman" hakusessa sinulla tuo paastoaminen.
Ja _tyhjennykseen_ kannattaa käyttää glaubersuolaa, ei ns. tavallista suolaa.
http://www.apteekkituotteet.fi/Glaubersuola-30-g
Paasto aloitetaan nimenomaan tuolla glaubersuolalla.
Miksi juuri vesipaasto? Miksi ei muunlainen. Terveellisempi.- oikaisua
Vesipaasto on kaikista terveellisin, mutta myös selvästi raskain. Suolihuuhtelusta ei ole kuin haittaa, koska se tuhoaa tarpeellista bakteerikantaa.
- saman h.
oikaisua kirjoitti:
Vesipaasto on kaikista terveellisin, mutta myös selvästi raskain. Suolihuuhtelusta ei ole kuin haittaa, koska se tuhoaa tarpeellista bakteerikantaa.
No suolihuuhtelua ei tehdä kylläkään yläkautta. Vähän on paastoasiaan perehdytty.
- oikaisua
saman h. kirjoitti:
No suolihuuhtelua ei tehdä kylläkään yläkautta. Vähän on paastoasiaan perehdytty.
Ei tehdä yläkautta ja vielä vähemmän se kannattaa tehdä alakautta.
- shiha
Hahaha, teit "suolihuuhtelun" juomalla litran vettä? XD Vitun pöljä, suolihuuhtelu tehdään ammattilasten toimesta perseen kautta, ei juomalla. Hihihihi, en kestä, täällä on niin saatanan tyhmää jengiä. Miten te olette noilla aivokapasiteeteilla selvinneet hengissä näinkin pitkään?
- Suoli tyhjäksi!
Sen voi hyvin tehdä itsekin. Apteekista saa tarvittavan pussin ja letkulla, ohjeet ovat muistaakseni mukana. Olen ollut pari kertaa nestepaastolla, ja tuossa suolihuuhtelussa ei ole mitään ongelmaa itsekään tehtynä.
Näiden mutupaastoilijoiden vaan pitäisi ymmärtää, että se suolihuuhtelu on tärkeä osa paastoa. Miettikää nyt itsekin, mitä se tekee elimistölle kun suolen sisältö seisoo ja muhii sisuskaluissa paikallaan yli viikon?? - niiiin
Suoli tyhjäksi! kirjoitti:
Sen voi hyvin tehdä itsekin. Apteekista saa tarvittavan pussin ja letkulla, ohjeet ovat muistaakseni mukana. Olen ollut pari kertaa nestepaastolla, ja tuossa suolihuuhtelussa ei ole mitään ongelmaa itsekään tehtynä.
Näiden mutupaastoilijoiden vaan pitäisi ymmärtää, että se suolihuuhtelu on tärkeä osa paastoa. Miettikää nyt itsekin, mitä se tekee elimistölle kun suolen sisältö seisoo ja muhii sisuskaluissa paikallaan yli viikon??vieläpä einesruuat, monilla alkoholi.
Suoli on hyvä tyhjentää. Parasta on ottaa oikea rytmi elintapoihin. Oikeastaan ihminen ei tartte kuin kerran päivässä ravitsevan aterian, loppupäivän voi juoda nesteitä. Aamuisin suoli toimii itsestään! Ihmiset syö ihan liikaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824827- 1882198
- 1321832
- 351567
- 1751455
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161391ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj221391- 351126
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3191120- 781013