Kumpi on parempi, syödä tasaisesti tai olla kalovajeella tasaisesti, esim. 1600 kcal päivässä. VAI syödä esim. joka toinen päivä 1000 kcal ja joka toinen 2000 kcal? Perustelkaa vastauksenne, onko jommasta kummasta enemmän hyötyä? Itse kärsin laihduttaessa siitä, että on koko ajan nälkä ja pohdin mikä sopisi kohdalleni parhaiten..
Tasainen kalorivaje vai ei?
puaavi
150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Riippuu varmaan ihmisestä, mutta itselleni sopii seuraava tyyli: Pidän tasaista kalorivajetta aina n. 4 - 10 päivää kerrallaan. Sitten kun alkaa tuntua, että on liian nälkä ja/tai puhti alkaa hiipua, syön yhden tai kaksi päivää reilummin. En siis mitään mielettömiä mässäjäisiä, vaan suunnilleen niin että tulee plus-miinus nolla kalorit tai vähän yli.
Minulla ei ole varsinaisia tieteellisiä perusteita tälle, mutta aineenvaihdunta näyttäisi pysyvän tehokkaana, kun kroppa saa välillä reilummin ruokaa. Lisäksi jaksan liikkua ja touhuta huomattavasti paremmin saadessani välillä "tankin täyteen". Painoni putoaa hitaasti mutta suht tasaisesti. Lisäksi tämä on aika helppo noudattaa, kun suurin osa ajasta ollaan tasaisella vajeella. Ei tarvitse laskeskella tai aikatauluttaa, vaan aina kun siltä tosissaan tuntuu, ottaa vain reilummat mätöt ja jatkaa sitten normilinjalla.