Olisi tehnyt mieli mennä juhannusjuhliin, mutta en uskaltanut, kun kumminkin olisi katsottu pitkään ja kyselty että mitä nuori mies tekee yksin juhannusjuhlissa, joissa kaikki on kavereiden kanssa.
Mies yksin juhannusjuhlissa
En uskaltanut
48623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Itsellänikin kynnys on noussut liian korkeaksi lähteäkseni yksin edes lähibaariin. Ennen sitä meni avoimin mielin lippu korkealla tavatakseen jonkun kivan hepun.
Kaverit ei harrasta baareja kuin korkeintaan puolisonsa kanssa joten baarit pois suljettu vaihtoehto. Sinne vain silloin kun on seuralainen.
Mä kävin yksin juhannusjuhlissa, kokolla.
Yksin, koska ei ole naista eikä kavereita.
Oli se taas aika masentava kokemus. Paikalla oli noin 50 henkeä. Mä olin varmaan ainoa, joka olin yksin liikenteessä. Kukaan ei huomioinut minua, paitsi että pari humalaista teinipoikaa moikkasi mua.
En tajua, mikä minussa on vikana, kun kukaan ei tule juttelemaan minulle. Nytkin kokolla oli kolmisenkymmentä minun ikäluokkaani olevaa ihmistä. Oli varmasti sinkkunaisiakin, mutta ihan turha odottaa, että kukaan lähestyisi.
Viihdyin siellä vajaan tunnin verran jonka jälkeen lähdin kotiin saunomaan ja sitten nukkumaan.
Tällä lailla ne juhannukset ovat menneet aina, Kun ei ole kavereita, niin sitten ollaan yksin.
Harvemmin seurassa olevat tulevat yksinäiselle juttelemaan. Ja miksi tulisivatkaan? Eihän ne ole yksin.
Minä olin jo illalla kenkiä laittamassa jalkaan, kun muistin sitten juuri prikulleen tuon saman kokemuksen viime juhannukselta. Ajattelin että miksi lähteä masentamaan lisää itseään. Laitoin kengät takaisin eteiseen ja avasin uuden lonkerotölkin.
Kyllä se on myönnettävä, että sitä on luovuttanut kokonaan.
Täällä toinen samanlainen. Luovuttanut kokonaan. En olisi uskonut itsestäni että näin kävisi. Mihin toive katosi parisuhteesta?
kun havaitsin, että ihmiset ovat enimmäkseen itsekkäitä kakkapäitä.
Ei aikoihin tulosta, huomiota eikä menestystä = ei enää itseluottamusta.
Toive hiipuu hiljalleen ja lopulta katoaa.
"...ihan turha odottaa, että kukaan lähestyisi"
Mutta ethän sinäkään lähestynyt ketään. Luuletko oikeasti, että naiset lähestyisivät jotain perusjamppaa? Kyllä se on mies joka lähestyy yleensä naista. Joko alat opettelemaan sitä naisten iskemistä, tai sitten tumputtelet yksin jatkossakin.
Jos nainen ei lähesty, niin silloin sitä ei kiinnosta, joten ei miehenkään lähestyminen auta. Tulee vain ikävyyksiä kun naista häiritsee joku häirikkö. Paitsi jos olet YTM - silloin saat tehdä mitä vain.
Jos nainen ei luo minkäänlaista katsekontaktia saati että edes hymyilisi, niin mielestäni lähestyminen on aika hankalaa, pikemminkin mahdotonta.
Lähestymisen kokee silloin myös sopimattomaksi, eikä sellaiseen ala muuta kuin ne tietyt miehet jotka aina joka paikassa estoitta ja sopivuuksista mitään piittaamatta puskevat naisiin kiinni.
Tuo on totta. Katsekontakti, hymy ja lähestyminen välttämätöntä muuten antaa kuvan ettei kiinnosta.
Mitäs jos kuitenkin kiinnostaa eikä voi näyttää kiinnostustaan?
Mies ei tiedä että nainen on kiinnostunut.
Jos nainen menisi yksin juhlivien kaveriporukoiden keskelle, niin arvaa vaan moniko mies erkanisi kavereistaan tehdäkseen tuttavuutta.
Naiset jotka ovat yksinäisiä, eivät vastaa miehille edes netissä joten miten live elämässä ne löytää kumppanin. Miehen pitäis juosta syliin suoraan vai. Turha odottaa mitään jos itse ei tee mitään asialle.
vanhanaikainen ja katson, että on miehen on tehtävä aloite.
Idiootti olet.
Onnea valitsemallesi tielle, se on nykyään melko lyhyt ja kivinen...
Voit kiittää siitä vuosien tasa-arvo vouhotusta
Olen tehnyt aloitteita ja virheitä mutta sisimmässä tunnen että jos on oikea mies kyseessä kun juttelemme ja mies tuntuu mukavalta teen aloitteen. Se tulee luonnostaan vaikka sanoa että olisi kiva joskus mennä sinne tai tänne. Katson sitten jatkaako mies sanomalla että niin minustakin jolloin voitaisiin mennä yhdessä:)
Olen niin malttamaton innostuessani etten voi pidätellä enkä halua menettää hyvää tilaisuutta. On myös miehiä joiden kanssa mikään ei etene jostain syystä eteenpäin. Silloin parhain keino on siirtyä eteenpäin ja jättää mies rauhaan.
Laiska ja ylimielinen sinä olet, etkä mikään "vanhanaikainen".
"kun juttelemme ja mies tuntuu mukavalta teen aloitteen"
Heh, naisen logiikkaa. Kuulepas, jompikumpi on silloin jo tehnyt aloitteen, jos juttelette. Nainen yrittää tuonkin kääntää omaksi ansiokseen: minä tein aloitteen.
Riippuu tapauksesta. Mistä jutellaan ja mistä juttu alkaa. Usko pois olen usein se aloitteen tekijä.
Sellaiset naiset, joiden mielestä miehen on tehtävä aloite, saisivat kuolla vanhoina piikoina.
Sellaiset miehet, joiden mielestä naisen on tehtävä aloite, saisivat kuolla vanhoina poikina.
Kai sinäkin sitten pidät kodin siistinä ja hoidat muut naisten perinteiset tehtävät ilman valituksia? Vanhanaikaisena miehenä en ala kuuntelemaan nalkutuksia siitä, että mies ei tee kotitöitä tai muuta sellaista, joka eivät kuulu miehen tehtäviin.
Mene isompiin juhliin, itse olin eilen ihan yksin liikenteessä, kun miesystävä valitsikin kaverinsa seuran.Viihdyin mukavasti, ohjelmaa riitti ja tanssiakin sai. Myös itsensä pitää olla aloitteellinen keskusteluun ja tanssiinkin hakuun eikä nököttää nurkissa.Ja ainahan keskustelun voi aloittaa puhumalla vaiks säästä.Onhan se ilta vielä tämäkin lähde vaikka juhannustansseihin:)
Muuten ihan hyvä idea mutta kun en osaa tanssia.
Kyllä sitä oppii, kun on hyvä viejä tai sit löytyy samanmoinen ja opettelette yhdessä. Itsellänikin on vaihteleva tuo tanssitaito ja alussa hävetti lähteä tanssilattialle, mut rohkaisin mieleni ja nyt sinne onkin sit helppo sulautua joukkoon.
Muuten ihan hyvä idea mutta kun sillä tavalla ei saa naista. Turha vaiva.
Lavatansseihin...?
Hmmm..tulee mieleen hikisiä, iäkkäitä pariskuntia täpötäydellä lavalla. ATM:t juovat tanssilavan takana kossua taskumatista...
Naistarjonta kolmekymppisistä kahdeksankymppisiin, suurin osa naisista eronneita, leskiä tai sitten rouvia, jotka eivät ole saaneet miestään innostumaan tansseista. Onko lavoilla muka alle kolmekymppisiä lapsettomia sinkkunaisia? Tuskin.
Niin, lähtisinkö tansseihin etsimään itselleni naista? Mutta kun se tanssiminen ei ole koskaan k i i n n o s t a n u t. Olen myöskin varma, että vaikka olisin minkälainen parkettien partaveitsi tahansa, niin ei ne naiset mitään lähempää tutustumista ehdottelisi. Siitä olen varma, koska ei ne naiset koskaan missään muussakaan tilanteessa ole minulle mitään ehdottaneet.
Voinhan olla tietysti väärässä, mutta tällainen käsitys minulla on.
kahdessa asiassa oot väärässä:
1. ATM.t eivät juo kossua taskumatista, vaan suoraan pullonsuusta. YTM:t käyttävät taskumattia.
2. Lavatansseissa käy paljon alle kolmekymppisiä sinkkunaisia, mutta mielestäni he eivät mene etsimään miestä, vaan lähinnä pitämään hauskaa.
Lavoilla käy tosi vähän tanssitaitoisia/tanssimishalukkaita nuoria miehiä, joten naiset tanssivat usein keskenään.
Muuten tekstisi pitää paikkansa.
Sama ongelma minullakin että ei sitä oikein yksin voi mihinkään lähteä, tai voi tietysti mutta ei se vain tunnu hyvältä ajatukselta.
Niin kyllä se on aika turhaa lähteä nuoren miehen yksinään koskaan mihinkään tollaisiin juhannusjuhliin tai muihin juhlatapahtumiin, joissa varsinkin kaikki nuoret ovat aina yhdessä kavereidensa kanssa liikkeellä. Helposti siinä muut ihmiset alkavat ajatella kaikenlaista nuoren miehen yksinolosta ja miettivät sitä, että mikä oikein on saanut nuoren miehen lähtemään yksin tollaiseen tapahtumaan ja miksei hänellä ole siellä ketään kavereita mukana.
No näinhän se kyllä on. Hieman minua askarruttaakin se miksi tällaisen asian niin monet haluavat kiistää, ja ihan kiivaillen inttävät tätä vastaan.
Mutta tuo 'nuoren yksinäisen miehen ei kannata' on minusta vähän harhaanjohtava sanonta, sillä on kait ne alle 2-kymppisetkin jo miehiä, ja täysi-ikäisyyskin on nykyään18 vuotta.
Nimenomaan ihan nuorena, jotain 2-kymppiseksi asti, on sopivampaa miehen yksinäänkin liikkua ja tällöin myös sopivia menopaikkojakin löytyy, toki jengissä tai pariskuntana se siinäkin iässä on paremmin sopivampaa liikkua.
Mitä vanhemmaksi tulee niin sitä huonommin yksinäisenä miehenä sopii oikeastaan mihinkään joukkoon, eikä sopivia menopaikkoja myöskään liiemmin ole.
Se tietysti on että vanhemmiten siitä ei enää niin välitäkkään jos vaikka ei voikkaan mihinkään mennä kun sen niin hyvin tietää millaista se tällaissa menopaikoissa on. Tämä on hyvä näin, mutta toisaalta se on huono asia siinä mielessä että se helposti vielä varmistaa sen että pysyy vastakin yksinäisenä miehenä.
En käynyt minäkään missään juhlissa juhannuksena. Kun ei ole ketään, kenen kanssa menisi.
Tulihan sitä nuorempana jossain käytyä, mutta ei sitä enää näin yli kolmekymppisenä enää jaksa. Itsetunto on mennyt, se syö miestä niin helvetisti katsella kaveriporukoiden ja pariskuntien juhlimista. Itse joutuu olemaan aina yksin.
Näin juhlaviikonloppuina sitä tajuaa, kuinka vitun yksinäinen sitä oikeasti on.
Pisteenä iin päällä tapasin äsken naapurin seitsemänkymppisen pariskunnan ja he tiedustelivat, joko juhannusmorsiammet ovat jättäneet minut rauhaan, kun olin yksin liikkeellä. Teki mieli haistattaa paskat, mutta en kehdannut.
Onneksi huomenna on arki ja pääsee töihin.
Tämähän oli niinkuin minun päästä kirjoitettu.
Ihmisten kysely on tosiaan vielä suolaa haavoihin ja vähän tabascoa vielä päälle, joo kyllä on morsiammet jättäneet rauhaan ja niin on näköjään ne ns.kaveritkin.
Vituttaa nämä pitkät viikonloput ja olis nyt edes joku toivottanut sitä hyvää juhannusta, vaikkei siitä hyvää saa enää näillä eväillä...
Onneksi jouluun on puoli vuotta.
Nuo varsinkin vanhemman sukupolven ihmisten kommentit vituttavat kyllä välillä äärettömän kovaa. Ei heillä ole tietoakaan nykymaailman karusta meiningistä, jossa vain harva mies löytää seuraa, tai ainakin huomattavan suuri osa ei sitä löydä. Aiheuttaa kyllä joka kerta tuskallisen hymähdyksen, kun ei viitsi haistattaa päin naamaakaan.
Kysyisit niiltä vanhemmilta sukupolvilta neuvoa, kun he selvästikin ovat kuitenkin päässeet asian ytimeen ja sä et osaa päästä edes alkuun.
Vanhemmilla sukupolvilla ei ollut ongelmana, että 70 % naisista on lihavia ja Cosmopolitan pehmittää aivot jo pienenä. Eivät he tiedä nykymaailman menosta mitään, joten neuvoa on vähän turha kysyä.
Helvetin vässykät, ei kukaan yksinään menevää tuijota jollei nyhjää terroristin näköisenä nurkassa.
"helvetin vässykät"
"jollei nyhjää terroristin näköisenä nurkassa"
Just näin. Siinäpä se tulikin yksi ihan esimerkinomainenkin huomio yksin menopaikoissa liikkuvista miehistä.
On se tosiaankin niin monille vaikeata myöntää sitä, että miehen ei ole mukava liikkua yksin menopaikoissa. Näin vaikka toisaalta samalla annetaan todistusta siitä, että näin se juuri on omastakin näkökulmasta katsottuna. Yksinään liikkuvat miehet luokitellaan oitis surkeiksi vässyköiksi ja luusereiksi, jopa mahdollisiksi terroristeiksi demonisoidaan.
kukaan muu ei voi päättää sun tekemisistäsi kuin sinä itse
Just joo, että tällaisia ne komeat partamiehet filosofeeraa
Ei tähän kuule voi muuta sanoa kuin: "tyhmästä päästä kärsii koko kroppa". Mitä väliä on ihmisten luuloilla ja ajatuksilla.
"Ei tähän kuule voi muuta sanoa kuin: "tyhmästä päästä kärsii koko kroppa". Mitä väliä on ihmisten luuloilla ja ajatuksilla."
Se on kyllä totta että ei näillä tämänkaltaisilla jutuilla ole niin paljon merkitystä kaikille ihmisille, jo erilaisiin alakulttuureihinkin identifioituvia mellä on. Mutta se että sen tyhmyydeksi tulkitsee silloin jos näillä asioilla on merkitystä on vähintäänkin hämmentävä asia.
Minä käyn lähes joka viikonloppu yksin tanssimassa, eikä kukaan katso pitkään.. vaikka on sormus sormessa.. jos ei ole kaveria matkaan edes puolisosta, niin so what.
Nainen on parhaiten tarjolla yksin ollessaan sosiaalisessa aktiviteetissa miesten iskentää odottamassa. Varattu nainen on queen bee jonka pörräystä voi kivasti seurata ja vähän smoothit miehet kiusoitella.
Kun mies menee yksin juhannus kokolle tai tanssilavalle, noin kolmessa sekunnissa yleisö arvio hänen suorituskykynsä ja joko siinä porukassa on naisia joihin se riittää tai kuten tavallista ei riitä. Suomalainen haluaa suosiota olematta rohkea itse, siksi yksinolevaan ei täällä tutustuta. On helppoa pitää konekivääri puheita kavereiden kesken ja olla hyvää pataa. Suomessa on tuhansia ja tuhansia vähemmän suosittuja sinkkuja jotka vain odottaa ottamistaan.
Kyse on siitä että iskevän miehen tulee ylittää naisen rohkeus. Eli suosittu ytm saa tanssia munasillaan baarin pöydällä ja se on cool, mutta atm kossu päissään kun niin tekee niin se on putka reissu. Tietenkään erään palstalaisen oppien mukaan, ei missi luokan naista voi valita kiinnostumaan vähemmän laadukkaasta miehestä vaikka mies niin päättää.
Nimenomaan yksinäisen miehen tulee omata John Travoltan moowssit ja lähes (yksikään somelainen mies ei pysty haastamaan) Freddie Mercuryn lavashow jotta yksin tansseissa ja baareissa on voitettu muiden epäilys että toi mies on looseri ja naisasioissa huono.
Vanhemmat eivät tässä kulttuurissa enää saa kuin entisaikojen ympäristön kautta seuraa. Uudet somet, jatkuva trendien etsintä ja persoonan kulttuurin imeminen on täysin toista mitä vuosi kymmeniä sitten kun niitä ei edes ollut.
Väitän vahvasti että MA-kynnys on ollut silloin hyvin pieni. Perusnaamallakin on kauniin naisen mies saanut. Nykyään ei, tulee olla kuin Beckham ja Tony Halme (rip) yhdistettynä.
Tulikin siitä mieleen, eräs entinen koulukamunaiseni (ilman mitään romanttista aspektia välissämme) on laittanut Fasebookkiinsa parisuhde-statuksen juuri juhannuksena. Ok, mutta mies on tietysti kuvassa, on käsitatskaa, on lävärii, on letti-parta, on Gillette-kalju. Epäilemättä jännä, kipinöivä, muusikko jolla on pilkesilmäkulmassa ja loistavat moowssit. Tuo nainen on hoikka ja stailattu, kaunis kyllä. Mikä naisia vaivaa?
Mieheksi otetaan toinen toistaan kummallisempia jänniä-miehiä joilla ei ole mitään perinteisiin arvoihin miehen arvoissa saavutettua. Sitten moni mies saa melkein räät naamalleen jos vähän ujostuttaa tai on epävarmuutta ellei peräti hitaasti tutustumista naiseen. Jännä mies saa olla työtön, atm ei. Outoa vai kuinka?
Tekevätkö jännät miehet itsestään friikin näköisen jotta täysin varma on se nainen joka ottaa vastaan sellaisen miehen asiakaspalvelun romanttisessa mielessä? 99% Miehistä kuolaa Miss Suomen perään, mutta 1% miehistä tusinan naamalävistyksiä omaavan matrix-goottinaisen perään (arvot tietenkin stetsonista nakattuna).
Voi jessus, mikä vuodatus, mutta totta lienee joka sana...
Ei kannata, jos ei saa pillua.