Olen käyttänyt yasmin-merkkisiä e-pillereitä jo 6 vuoden ajan. En ole kertaakaan vaihtanut merkkiä, enkä kokenut ongelmia pillereiden käytön kanssa. Hormonitaso on ollut keholleni sopiva ja olen lääkärin suosittelemana syönyt yli 5 vuotta aina kaksi laattaa putkeen ja sitten pitänyt tauon. Pillerit helpottivat kuukautiskipuihini ja ne ovat aina säännölliset ja niukat, 3-5 päiväiset. Nyt ensimmäistä kertaa syödessäni toista laattaa, tulee rusehtavaa, aivan kuin kuukautisten ensimmäisen päivän vuotoa, melko niukkaa mutta onhan se todella inhottavaa. Olen nyt laatassa menossa 12/21 pillerissä, eli toisen viikon lopulla. Miten siis ehkäisytehon kanssa, jos lopettaisin pillerit nyt kolmannella viikolla? Katoaako teho? Pitäisikö minun lopettaa vai jatkaa laatta loppuun? Vuoto alkoi 2 viikon ekana päivänä ja on ollut jokapäiväistä. Jos lopetan, niin meneekö loput pillerit laatasta "hukkaan" ja aloitanko uuden laatan samaan aikaan kuin aina, vai lopetuspäivästä seitsemän päivän kuluttua? Kiitos asiallisista vastauksista.
Kuukautiset kesken e-pillerilaatan
Yasminin käyttäjä
2215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lue se pakkauksen ohje.
No toki niissä e-teho on, mutta aika usein käy noin kun syö laattoja putkeen.
Tauko ei saa olla sitä 7 vrk pidempi ja jos lopetat nyt ns. kesken niin totta kai lasket siitä päivästä sen tauon alkaneeksi kun se alkaa.....