1,2 litraisella moottorilla varustettu Fiat Bravo on nopein 1,2 litrainen vakioauto liikenteessä: 0-100 km/h 12,5 sek., huippunopeus 173 km/h!
Siinä jää Volkswagenit, Seatit, Pösöt, ja ties mitkä muut kakkoseksi!
Siinä jää Volkswagenit, Seatit, Pösöt, ja ties mitkä muut kakkoseksi!
Vastaukset 15
Vanhimmat
1,2 litraiset on tarkoitettu normaaliin liikenteeseen, eikä kilpa-autoiksi. Kaikilla pääsee 120 km/h, joka on Suomessa suurin sallittu nopeus. Laitapa Bravoon kaikille paikoille aikuinen matkustaja, tavaratilaan tavarat ja joulukuusi katolle, niin taitaa tuokin nopeus olla työn takana ilman alamäkeä. Pienet erot huipuissa tai 0-100 kiihdytyksissä eivät ole ratkaisevia. Jos haluat niillä kisata, niin aina löytyy hieman isompaa ja tehokkaampaa konetta joka hakkaa pienemmän.
Eipä ollut puhe mistään kilpa-autoilusta; olipahan vain kyse ihmettelystä, että mistä johtuu toisten autonvalmistajien heikot suoritusarvot. Hyvät suoritusarvot nimittäin ovat tärkeitä turvallisuustekijöitä; esimerkkinä mainittakoon ohitustilanteet maanteillä.
Eli ihmetyksen aihetta antaa mm. Volkswagen Polo 1,2:n suoritusarvot: 0-100 km/h 17,5 s.(!!!?), ja huippunopeus 152 km/h.
Ja sitä paitsi ei noita autoja pelkästään Suomeen (120 km/h korkein nopeusrajoitus) myydä; esim. Saksan Autobahneilla (ei nopeusrajoituksia) matkat siis (ainakin periaatteessa) taittuisivat nopeammin Bravolla, kuin tällä esimerkin saman kokoisella moottorilla varustetulla Pololla.
Että sellaista...
Tiedät varmaan sen, että teho ei synny tyhjästä, ja viritetty kone kuluu nopeammin. Eihän kyse ole kisakoneesta, mutta siitä on pienellä kuutiotilavuudella otettu enemmän tehoa. Samoin käytettäessä tätä tehoa saa kulumaan enemmän soppaa. Syynä lienee taas joku verokikka etelän markkinoilla. Pidemmän päälle kestävämpi ratkaisu olisi tehdä vaikka 1,3 kone, josta otetaan sama teho. Voisi olla vääntävämpi, eikä valmistus maksa yhtään enempää. Samassa lohkossa vain kampiakseli ja kiertokanget eri mitoilla.
Ei se nyt suoraanverrannollista ole toi tehon ja kulutuksen suhde vaan vaikuttaa hyötysuhde aika paljon
Jaa mielenkiintoista. On sulla sitten hyvä auto.
Kyllä; ei kai sitä muuten aikanaan valittu vuoden autoksi Euroopassa...
Vittu sä oot onneton 1.2 litrasen paskan fiatin omistaja HAHAHAHAHAHA! Nauran kun nään sut liikenteessä! Ja mitä arvoihin tulee, tehtaan ilmoitukset on täysin eriasia kuin todelliset lukemat. Kaikkihan tietävät jos ovat testejä lukeneet että makaronimaan halpa autot (fiatit) ovat aina yrittäneet loistaa suorituskyky ilmoituksilla joilla ei ole mitään pohjaa.
Ps; kun satut ton paskas kans mun viereen valois saat kyllä vajota maan rakoon, meikäläisen menopeli kun kiihtyy kakskertaa ripeämmin.
Niinkuin joku sanoi; lastaa autos täyteen ja saat työntää romus liikkeelle. Meikäläisen auton koneessa ei oo kuutioita säästelty ja voin kiihdytellä sun ohi vaikka olis auto täynnä ja vaunu perässä!
auton saanu? viimeks ku näin nii polkupyörllä ajelit?
ps. taitaa olla arka paikka sulle toi viiattien nopeus?
Ei muuten ole. Uusi Nissan Micra 1.2 litran koneella kiihtyi Tuulilasin koeajossa alle 12sek 0-100km/h. Valmistaja ei lupaa lähellekkään niin hyvää aikaa, mutta väliäkö sillä kun näyttää kuitenkin kulkevan.
Joo, mutta micra on pikku auto, punton kokoluokkaa, bravo on isompi. Näyttää pieneltä ulkoa, mutta oikeesti se on samaa kokoluokkaa kuin corollat yms.
Ja se on 1.6 koneellakin yks nopeimmista ton (kone)kokoluokan autoista. Kun ei oteta mitään ahdettuja tai gti vehkeitä mukaan.
Voi v...u mitä pa.kaa, mies puhuu autosta joka on täys pommi niikuin italo merkit yleensäkkin. Jos mulla olis tuollainen auto ja noin pienellä koneella niin en paljoo kehtais siitä huudella.
Nyt miehet järki käteen ja lopettakaa noiden alitehoisten prutkujen ostaminen tai älkää ainakaan tunnustako että omistatte semmoisen.
218hp 300NM vääntöä ja ajettu vain 340tkm... ei savuta! KKK-ahdin pitää pienempien fiudien puolta!
päivänvalon tämä herra näki 1986
Sinä olet varmasti onnellinen kun omistat persoonnallisen corollan Tms.
218hp 300NM vääntöä ja ajettu vain 340tkm... ei savuta! KKK-ahdin pitää pienempien fiudien puolta!
päivänvalon tämä herra näki 1986
... että olet valinnut näinkin haasteellisen tehtävän kuin kyseisten paskaläjien puolustamisen.
300NM on vääntöä siinä prässissä kun se rutistaa ton fiatin ruppanan kuutioksi romiksella ja heilauttaa sen sinne kasan päälimmäiseksi juuri sinne minne se kuuluukin. MENE HYVÄ MIES AUTOKAUPPAAN JA OSTA JOTAIN KIVAA ITSELLESI, jos muijas antaa luvan..
..taisi palaa pelleltä se helvetin lyhyt pinna poikki...=)))
Yleensä ihmiset, jotka arvostelevat italoautoja, eivät itse ole sellaista koskaan omistaneet. Mulla on vuosien varrella ollut useita autoja: japanilaisia, saksalaisia,ruotsalaisia ja jenkkejä. Nyt kaksi viimeistä on ollut Fiateja. Kaikkien muiden kanssa piti lähes asua korjaamolla, mutta Fiatteihin on voinut luottaa. vm. 94 Puntolla (55S 1.1moottorilla) ajoin 200tkm ilman isompia ongelmia (pakoputki, akku ja takatukivarsien helat vaihdettiin kukin yhden kerran) . Auto oli täydessä iskussa vaihtaessani sen Brava 80SX:ään (1.2 16v), jolla olen ajanut 120tkm yhtä huolettomasti. (pakoputki vaihdettiin juuri). Fiatit tarjoavat luotettavaa ja ennen kaikkea taloudellista kyytiä, kun niille tarjoaa hyvän kodin ja hellää huolenpitoa.