rakennekynsien tekeminen ja hygienia liikkeessä

ihmettelijä 2

Osaako kukaan sanoa mitä kuuluu kynsiä laittavan liikkeen työntekijän desinfioida ja putsata asiakkaiden välillä?
Olen muutaman kerran käynyt eräässä liikkeessä jossa putsataan vain siveltimet ym työvälineet sekä uunit, mutta kertaakaan en ole tekijän nähnyt putsaavan hoitopöytää... myös pölyä löytyy työtasoilta, nurkista sekä väripurkeista ainakin osa on vuotanut ja ne näyttävät likaisilta.

6

588

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+16

      Pöydänkin putsaaminen kuuluu päivittäiseen puhdistukseen, samoin tuolit.

      Jokaisella asiakkaalla tulisi olla oma viila, työntekijällä olisi hyvä olla suusuoja, kertakäyttöiset hanskat ja essu. Kaikki asiakkaaseen kosketuksessa olleet välineet tulee putsata ja desinfioida asiakkaiden välillä. Myös kynnet tulee desinfioida ennen aloitusta.

    • oh noes 75

      Tiedän (ainakin) erään liikkeen Tampereella jossa päivittäiseen puhdistukseen kuuluvat uunit ja tasot joihin asiakas koskee... muut tasot putsataan/siivotaan kunnolla kun muistetaan tai jaksetaan. Ja en yhtään ihmettelisi vaikka uunitkin unohtuisivat puhdistukselta kun liikkeessä kiire.
      Pitäisi kai huolestua...

    • haloo hei!

      Eiii....ttu mitä vouhotusta.. kätellessäkin saat enemmän pöpöjä kun ammattilaiskynsisalongista. terveitä kynsiä ja käsiä siellä hoidetaan. viila koskee desinfioituun kynteen eikä sitä ole mitenkään syytä vaihtaa hygienia syistä asiakkaalle uuteen. koulutuksessa neuvotaan vaihtamaan uuteen siksi että viilaaminen sujuu nopeammin kuin kuluneella viilalla. menkää tärisemään kotihinne ja hinkatkaa omat nurkkanne vaikka kloorilla jos siitä hyvä mieli tulee ja jättäkää kynsimuotoilijat rauhaan. oma on moganne jos käytte amatööreillä jotka ei tiedä/välitä. jättäkää ammattilaiset rauhaan!!

      • 4+5

        Huomaa, ettet tiedä mistä kirjoitat :D Hygienia on erittäin tärkeää.


    • haloo hei!

      jos luet oikein tarkkaan niin missään ei lue että olisin sitä mieltä että hygienia ei ole tärkeää. päinvastoin tunnen suurtakin vastuuta asakkaistani ja jokainen minun asiakkaani tämän kyllä tietää. on kuitenkin ero vouhottaa asioista jotka eivät asiakkaan oloa vaaranna kuin puhua oikeista asioista. esim suun suojaava lappu ei kynsikemikaaleista nousevalle höyrylle tee yhtään mitään. sitä siis käytetään vain lookin vuoksi. pitäisi olla kunnon hengitysmaski joka tulee vaihtaa 2-4h välein uuteen jotta teho säilyisi. huomaa ettet sinä todella tiedä asioista mitään. olet varmaan joku siivousalan tai muuten vaan siivousfriikki. kynsialalla tärkeintä on tuntea kemiallisesti aineet joilla ollaan tekemässä. ensimmäinen asia joka kynsimuotoilijan tulisi tehdä on käsien, tekijän ja asiakkaan desinfiointi ja sen jälkeen asiakkaan kynsien tutkiminen. jos jotain epäilyttävää näkyy niin työ keskeytetään siihen.eli ammattilaisen käsissä ei ole mitään mahdollisuuksia minkään taudin leviäminen tms. pintojen ynnä muiden puhdistukset on itsestään selvyys! ei niistä erikseen tarvi vouhottaa! jos olet jossain epäilyttävässä paikassa käynyt niin vaihda jumaliste paikkaa äläkä yleistä ja morkkaa kaikkia! kyllä saan puolustaa omaa osaavaa ammattikuntaani jos joku tollasta lokaa viljelee ja näin aion jatkossakin tehdä!

    • goggenh

      sinulle ihmettelijä 2. kynsipöytä on helpompi siivota silloin kun asiakas ei ole paikalla koska itse ainakin poistan pöydältä kaiken suuren eli kynsiuunit käsituen tms. tätä en koskaan tee asiakkaan nähden. sähköviilan terät käytän joka asiakkaan välillä desi aineessa ja joka päivän päätteksi teen niille pidemmän liotuksen/steriloinnin. joka asiakkaan välillä myös pyyhin käsituen, uunin alapinnan, kynsinauha työntimen. suosittelen myös paikanvaihtoa mikäli epäsiistiltä näyttää. olen itsekin kuullut että muilla kuulemma geelit valuu pitkin uunia mutta tämä ei oikeuta haukkumaan jokaikistä tekijää!!
      viila kestää tehokkaana vain muutaman asiakkaan, varsinkin geeli tukkii viilat aivan silmänräpäyksessä. ei niitä niin monelle käytetä vaikka menevätkin nopeasti käytetyn näköiseksi. voittehan aina kysyä tekijältä miten hän toimii näiden asioiden suhteen. joku tekee varmasti erilailla kuin minä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4218
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3778
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      104
      3172
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1589
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1448
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1390
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1375
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1140
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1053
    Aihe