40 vuotias mies jo täysi raakki!!

Tilastoasiantuntija: Yli 40-vuotias työtön mies syrjäytymisvaarassa

http://yle.fi/uutiset/tilastoasiantuntija_yli_40-vuotias_tyoton_mies_syrjaytymisvaarassa/6704085

40 täytettyään työtön mies voi jo alkaa odottamaan vajaan 30vuoden kuluttua tulevaa eläkettään!
18173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Onneksi meillä on Euroopan Unioni ja sen pohjaton EKP-setelikone turvanamme.

Ilman näitä emme tule pärjäämään. Lisäksi tarvitsemme Afrikasta 200.000 mustaa neeekerimiestä, jotka muka palkataan vanhustenhoitajiksi.

Suomen ikäluokat 40...65 v. ruokitaan sänkyyn EU:n rahoilla. Siitä eteenpäin mustan väestön tuomalal kansantulolla. Tää resepti toimii, kaikkialla Euroopassa.

Äänestä
  • Niinpä,miksei palkata aasiasta 200 000 ahkeraa,sopeutuvaa,rehellistä,suomen
    kielen vuodessa oppivaa naista vanhustenhoitajiksi?????
    Miksi vain tuodaan afrikan/lähi-idän rikollisia muslimimurhaajajätkiä suomeen?????
    Kuka niitä idiootteja tarvitsee ei edes typerät kapitalistit kun ne saastat ei halua
    Muuta kuin loisia elätteinä ja tehdä törkeitä rikoksia!

    Äänestä

työ uria pitäisi jatkaa niin alusta vai keskeltä vaiko lopusta sitä ei kerrota.

Äänestä

Riippuu miehestä. Ei iästä.

Äänestä
  • Niin, suomeenhan tulee somaliastakin 40 v. sotalapsia...

    Äänestä

millä eväillä kun pässit istuvat vallas ja kansa on lammaskansa!

Äänestä

"Muualla tulta säihkyy harmaahapset,
vanhoissa hehkuu hengen aurinko.
Meill' ukkoina jo syntyy sylilapset
ja nuori mies on hautaan valmis jo"

Ei taida olla Suomessa uusi asia kun Eino Leinokin siitä jo sanaili.

"Ja minä itse? Miksi näitä mietin?
Se merkki varhaisen on vanhuuden.
Miks seuraa käskyä en veren vietin,
vaan kansain kohtaloita huokailen"

Nuorisotyöttömyys 26% niin ei ole ihme että keski-ikäisetkin ovat paineissa kun ei vanhustenhuoltokaan toimi ja terveydenhuolto. -korjaan sairaudenhuoltokaan ei toimi.

Alusta loppuun menee päin viddua ja koulussa syötetään kumiperunoita lapsille maassa jossa on maailman kovimmat verot.

Äänestä

Olen vaalea Suomalainen ja 50 vuotiaana hakan kaikki alle 49 vuotiaat somalit älyllä.

Äänestä
  • Kalastus, kun loppu somalian rannikolla, alkoivat he kaappaamaan laivoja. Viisi-kuusi miestä kiipees laivaan, valtasi sen ja pyysi jokusen kymmenen miljoonaa lunnaita, sekä useimmiten sai sen. Se on nätti tienisti pekkaa päälle muutaman viikon hommasta.Siinä tarvitaan älyä ja rohkeutta!
    Mahtaa sun toivees samanmoisista miljoonista, kohdentua lähinnä ahkeraan lottoamiseen.
    Samon kertovat, että somalit saisi suomessakin enemmän kaikenlaisia tukia, verraten kanta suomalaiseen.Tiijä sitten onko totta. Mutta jos on, niin se vaatii todellista älyä, saada suomen virkakoneistolta enemmän kuin ohjeistus antaa myöden. Sitä sopii vaikka yrittää!

    Äänestä

Itse olen 65 ja kokoaikaisessa kolmivuorotyössä. Verenpaine ja kolesteroli kuin nuorukaisella. Paino 5 kiloa enemmän kuin armeija-aikana. Naiseni on 45 ja tyytyväinen sänkyelämään. Naintikerrat kuin nuorena. "aina sulla on kovana" -olen kuullut monesti. Aina se vaan on mielessä....
Kaverini tippuneet matkan varrella kelkasta, sairastuneet ja osa kuolleet. Vielä hengissä olevat ovat sairaseläkkeellä ja impotentteja.
Juoksen mennen tullen mäkiä ylös,pulssi saattaa olla pitkän laskettelurinteen noustessa juosten lähellä 200taa mutta tasaantuu minuutin aikana reilusti alle sataseen.
Kaikki ei oo raakkeja.....

Äänestä
  • Politiikastahan tuossa uutisessa on kyse eikä fyysisestä iästä tai kunnosta.
    Amerikan tehokkuus ja mediaseksikkyys ja dynaamisuuskupla koetettiin kopioida meille ja siinä hässäkässä syrjäytyi osaamisen lisäksi kaikki muukin ja muutkin ikäluokat.

    Naurettavaa pelleilyä nämä uutiset ja tutkimukset. Ihan kuka vaan sanoo mitä vaan niin osa porukasta juoksee sen pillin mukaan kuin päiväkotilapset jalkapallopelissä kaikki samaan suuntaan katsomatta sivuille.

    Ei toiminut tuo malli amerikassa eikä se toiminut briteissä eikä se toiminut ruotsissa ( nuo kolme on roolimallejamme ) niin olisi aika katsoa miten hommat hoidetaan menestyneissä nousussa olevissa maissa eikä noissa populaariklovnien ghetoissa.

    Äänestä

  • Eikä kaikki valehtelijoita kuten sinä surkimus!

    Äänestä

40 vuotiaat ovat jo auttamattomasti ulkona työmarkkinoilta nyt on tullut nuorten aika.

Äänestä
  • Nuorten aika on potkia huoltoaseman tiiliseinää Keravalla ja haaveilla tulevaisuudesta.
    Siihen on reilusti aikaa sillä töitä ei ole mutta se hyvä puoli on että on reilusti kavereita siihen hommaan.

    Äänestä

  • Sosiaalinen toiminta kirjoitti:

    Nuorten aika on potkia huoltoaseman tiiliseinää Keravalla ja haaveilla tulevaisuudesta.
    Siihen on reilusti aikaa sillä töitä ei ole mutta se hyvä puoli on että on reilusti kavereita siihen hommaan.

    Valkoiset työttömät nuoret potkii huoltoaseman seinää ja mamut potkii mummoja
    ja kaikkia kelle apinalaumallaan uskovat pärjäävänsä!

    Äänestä

no varmaan 40v työ väki osaa yhtä sun toista mutta niillä on jo oma mieli pide ei voi käskyttää kuin koiraa .tosin nuoremilla on varmaa atk taidot paremmat.

Äänestä
  • Nuorista jos löytyy osaajia jotka osaa myös tuoda sen julki niin he ovat kuumaa valuuttaa työmarkkinoilla juuri siksi koska heillä ei ole vielä kallista aikaa vievää perhettä eikä kovia menoja niin heille riittää palkaksi puolet siitä mitä nelikymppiselle.
    Ja valtio / sossu / kela tukee nuorten työllistymistä kuten mamujenkin joten ne on työnantajille käytännössä ilmaista työvoimaa.

    Tätä voidaan kutsua nimellä hyväksikäyttö ja kilpailun vääristäminen ja syrjintä.

    Sama palkka samasta työstä ja kaikki tuet hemmettiin niin silloin oikeat ihmiset on oikeilla paikoilla ja lafkat pysyy pystyssä ja valtio ei haaskaa verorahoja tekohengitykseen.

    Äänestä

Joo, eläkeikä sinne 80v.

heh!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomi nousuun kirjoitti:

Tilastoasiantuntija: Yli 40-vuotias työtön mies syrjäytymisvaarassa

http://yle.fi/uutiset/tilastoasiantuntija_yli_40-vuotias_tyoton_mies_syrjaytymisvaarassa/6704085

40 täytettyään työtön mies voi jo alkaa odottamaan vajaan 30vuoden kuluttua tulevaa eläkettään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu