Kahden viikon vesipaasto

Vesipaasto

Olen jo pidemmän aikaa ollut kiinnostunut vesipaastosta ja vihdoinkin löysin kalenteristani hyvän ajankohdan paastolle. Tarkoitukseni olisi olla seuraavat kaksi viikkoa vesipaastolla. Jos jotain erikoista kuitenkin tulee niin sitten tietenkin lopetan paaston. Juon paaston aikana vettä vähintään kymmenen lasia päivässä. Kävin viikko sitten lääkärillä kaiken varalta juttelemassa aikeistani ja sain siihen luvan. Viikon ajan nyt olen syönyt vain hedelmiä, kasviksia, vihanneksia, itsepuristettuja mehuja ja muuta vastaavaa.

Olen lievästi ylipainoinen, perusterve nuori nainen. Pituutta mulla on 171cm ja painoa 74kg. Suurin syy miksi kokeilen vesipaastoa on mielenkiinto. Haluan itse todistaa sen paraaneeko iho, putoaako paino, tuleeko olosta kevyempi ja mielestä ilosempi vesipaaston ansiosta. Suolihuuhtelua en tee. Ensimmäinen päivä vedellä alkaa huomenna.

5

221

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÖÖ...

      Pelkkää vettäkö sitte ajattelit juoda 2 viikon ajan ?

    • hannana1

      Voisitko kertoa enemmänkin tästä vesipaastosta? :)

      Esim päivän 'ruokavalion'?

      Mielenkiinnosta haluaisin itsekkin kokeilla ja tarkoitus olisikin käydä lääkärissä kyselemässä 'lupaa' :)

      • hölmöjen hommaa

        Vesipaastolla päivän ruokavalio on pelkkä vesi. Se on ainoa mikä suusta menee sisään. Sitten on päivittäiset suolihuuhtelut, joissa laitetaan jollain tehoaineella lantrattua vettä peräreiän kautta suoleen.

        Vesipaasto ei laihduta rasvaa. Se surkastuttaa lihakset . Lisäksi se poistaa nesteet ja suolen sisällön väliaikaisesti.

        Miksi haluat vesipaastota? Jos extremea haluat, juokse ennemmin maraton.


    • justlievästiylipaino

      Pystyykö sen nälän tukahduttaa vihanneksilla tai hedelmillä. Koulut alkaa kohta ja yritän saada ainakin 5kg ilman mitään säästöliekkiä

      • liholiholiholiho

        Paastossako?

        Voi helevatan typerys...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      422
      2137
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1898
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1572
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1416
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1256
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1105
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      968
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      955
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      878
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      745
    Aihe