Olisiko itsemurha sittenki ratkaisu?

Voimatonpoika

Elämäni on mennyt vuoden sisällä pahasti alas. Huonot kotiolot, masennus, yksinäisyys, huono isä-suhde, tuttavani kuolema, yms. Jos haen apua niin joudun todennäköisesti huostaanotettavaksi haen apua heti kun olen 18 ja nyt olen 15. Sossut ovat luonteeltaan kyynisiä ja sen takia en uskalla hakea apua. Mietin jokapäivä että mitä seuraaviksi? Mitä sitten tapahtuu? Yhessä vaiheessa olin niin masentunut että söin jopa särkylääkkeitä kunnes yhtäkkiä sekosin, olen erittäin väsynyt ja en jaksais enään.

4

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämässä eteenpäin

      Haluaisitko kuitenkin asua mieluummin kotona kuin jossain uudessa paikassa. Sossun hekilökunnassa on monenlaisia ja ei nykyään noin vain laiteta asumaan kodin ulkopuolelle. Tosi asia on että sijoituspaikkoja on niukasti. Pelkäätkö myös että sinun ongelmiasi vähätellään. Jos nuori kokee vaihtoehtona jopa kuoleman, niin hänen avuntarpeensa on todellinen.
      Nyt kesäaikaan porukat on lomilla, mutta kannattaa silti saada asiansa ajoissa vireille.
      Oliko kuollut tuttava sinun ikäluokkaasi ja tuliko kuolema yllättäen? Kerro elämästä ja tuntemuksista täällä. Kirjoittaminen auttaa ja saat vertaistukea.
      Luulo ei ole tiedon väärti. Sinulla on mielessä epämääräistä pelkoa: avun hakeminen tuo elämääsi enemmän etua kuin mitä pelkäät siitä aiheutuvan.

    • jkkii

      kyllä

    • SOS-kriisikeskus vastaa:

      Hei nimimerkki Voimatonpoika,
      Ikävä kuulla vaikeasta tilanteestasi ja sinua kohdanneesta menetyksestä. Hyvä kuitenkin, että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Nimimerkki elämässä eteenpäin toi kommentissaan esiin hyviä ajatuksia avun hakemisen tärkeydestä. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara.

      Itsetuhoiset ajatukset ja kuoleman miettiminen ovat yksi masennuksen keskeisimmistä oireista. Usein niissä ei ole kuitenkaan kyse siitä, että ihminen todella haluaisi kuolla vaan itsemurha nähdään keinona päästä pois sietämättömästä tilanteesta. On kuitenkin muita ratkaisuja ja apua pahaan oloon on saatavilla.

      Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.

      Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:
      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset Käynnit eivät maksa mitään.

      Jos haluat mieluummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahden kesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15–19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Voimia ja kaikkea hyvää elämääsi!

      SOS-kriisikeskus/Sara

    • onhan se ratkaisu :)

      saatana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      449
      6483
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      175
      3854
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      105
      2498
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1979
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      126
      1345
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1124
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1029
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      993
    Aihe