Apua!!

Kimm92

Morjesta !
Olen 21 vuotias yli-painoinen miehen alku.
Painoa minulle on kertynyt 112kg ja olen 186cm pitkä.
Tavoitteenani olisi kuitenkin saada paino tuonne 90kg paikkeille, onko tämä mahdollista vuoden loppuun mennessä? (about 5kk aikaa siis)
Miten minun tulisi aloittaa? Ja miten jatkan siitä eteenpäin?

Kiitoksia jo etukäteen avustanne!

Terv; Liikakiloista kärsivä.

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okhl

      22kg 5kk:n aikana eli noin 20 viikossa on mielestäni nuorelle miehelle mahdollista, mutta vaatii pitkäjänteisyyttä ja keskittymistä asiaan. Laihdutustapoja on monia, toiset laskevat kaloreita ja toiset hiilihydraatteja. Perusterveellinen tapa on vähentää herkkujen syömistä ja lisätä liikuntaa. Sekä jättää alkoholi pois tai ainakin juoda harvoin.

      Minusta sinun kannattaisi miettiä millaisesta liikunnasta pidät ja miten sitä voisit lisätä. Voisit vaikka viikon ajan pitää ruokapäiväkirjaa ja tarkastella sen pohjalta mitä epäterveellisiä asioita sieltä löydät ja mitä voisit jättää pois.

      Laihdutuksen tueksi kannattaa tutustua esimerkiksi netissä kiloklubiin tai keventäjiin. Henkilökohtaista ohjausta saat terveydenhoitajalta tai vaikkapa kuntosalin personal trainerilta. Tietoa on paljon saatavilla.

      Nyt kun olet nuori niin kannatta aloittaa elämäntapojen uudistus. Yleensä nuorella ja varsinkin miehellä putoaa paino aika hyvin, joten voit saada paljon aikaan! Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4320
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      89
      3576
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe