Olen 16-vuotias poika joka on haaveillu pitkän aikaa dj urasta ja en tiedä että mitä kannattaa amatöörin hankkia?? Budjetti 200-400 euroo... tietokone löytyy jo omasta takaa ei oikeen muuta mutta... :/ artisti Dj:n ja beatmixaus hommat kiinnostaa tarkemmin sanottuna ja olen ala ikäne niin ei oikeen mihinkään pääse edes oppipojaks :/ ja ku asuu kauhajoella niin oikeen oo mitään koulutus paikkaakaan lähellä :/ joten voiko joku linkata jotain hyviä tutorialia/tipsejä josta vois olla apuu?? Kiitos jo valmiiksi :)
Dj:iiksi??
5
480
Vastaukset
- Frostcurrent
Youtubessahan noita tutoriaaleja on vaikka millä mitalla. Recordingrevolution on hyvää neuvoa aloittelijoille ja kokeneemmillekkin konemuusikonaluille. Perus studiotouhua, joka on hyvä pohja myös sitten livesoitossa jos semmoisesta tykkää.
Suosittelen hommaamaan koneellesi Logic Pron tai Ableton liven (riippuen siitä onko mac vai PC) ja alat vaan tekemään omia kompositioita ja biisejä tai mixtapeja muiden biiseistä. Joku midi-kiippari on hyvä jos soitella tykkää. Myös pari kunnon lähikenttäkaiuttimia kannattaa hommata ja/tai jotkut 60-90€ kuulokkeet. Ideana ois se, ettei ääneen tulisi kauheesti vääristymää matkalla äänilähteestä korvaasi (huoneiston resonanssi/kaiku ym). Kotiteatterilla on vähän huono miksata mitään tosissaan.
Alussa toisto ja harjoittelu on tärkeintä. Kunhan saat jonkun mukavan ohjelman käsiisi (Monet käyttävät Ableton Liveä, itselläni on Logic Pro 9, mutta Live on myös tuttu) ja pääset vähän kasaamaan biittiä ja bassolinjaa ja tunget sinne melodiaa ja nostatusta (youtubessa tähän kaikkeen kattavat ohjeet) niin pääset vauhtiin. Vuosi pari tota touhua ja olet jo pitkällä!
Musiikkiteknologia on oiva kouluttautumissuunta peruskoulun tai lukion jälkeen, samoin myös kulttuuriala näin yleisesti.
Onnea harjoitteluun ja menestystä! - Mixermies
Sama homma itselläni musa hommat kiinnostaa. Tällä hetkellä "kotistudiolta" löytyy Ableton live ohjelmisto, Novation launchpad, akai mpk mini piano sekä numarkin mixtrack. Youtube aika hyvä paikka mistä löytyy paljon tutoriaaleja sen kautta itsekkin löytänyt ja oppinut paljon, aika paljon opettelua vaatii erityisesti ohjelmistot joita jo jonkun verran tullut käytettyä ja opeteltua. Ja edellistä lainatakseni toisto ja harjoittelu tärkeää.
- Ma'fer
Hommaa ittes 18-vuotiaaksi ja mene töihin niin saat vähän enemmän budjettia ja osta kunnollinen DJ MIDI -kontrolleri. Ja postaa SoundCloudiin uploadaamasi demo osoitteeseen [email protected] niin katsotaan.
- Frostcurrent
Luin vähän huonosti tossa kesällä ton kysymyksen. Jos siis Artisti DJ-hommat kiinnostaa, niin hommaa noi laitteet. Muuten vaa levysoittimet ja mikseri ja kiinni äänentoistoon ja beatmiksailua harjoittelemaan.
- herkko1
onko fl studio hyvä ohjelma käyttää novation launchpadin kanssa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827732Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415302Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/874145Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y592812- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5752165Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi101934Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.721184