Oon 13 v. tyttö ja tykkään touhuilla pienten kanssa. Tuun hyvin toimeen ja keksin kaikkee tekemistä. Mietin voisinko päästä lapsenvahdiksi tms. jo tän ikäsenä. Omia sisaruksia ei ole. Oisko mahkuja mihinkään?
Lasten hoitoa?
4
236
Vastaukset
- näin on
Luulenpa, että ei ton ikäsenä oo koska lapsista on niin hirveen iso vastuu ja noin nuoreen tuskin hirveesti luotetaan. Mitä esimerkiksi tekisit jos lapsi tukehtuu/saa jonkun kohtauksen/pyörtyy/sattuu joku "sairaalajuttu" yms? En suosittelisi tuota hommaa 13 vuotiaalle. Ja taitaa olla niin että 13 vuotiasta ei saa ottaa minkäänlaiseen työhön, 14 on se raja kevyelle työlle. Ja lapsenhoitoon varmaan kaivataan vähintään jotain 17-vuotiasta.
- 4fh
17-vuotias sitten osaa toimia tuossa tilanteessa?
- minävain1
Itse olen 15-vuotias ja täytettyäni sen verran tammikuussa rupesin sitten etsimään just näitä lastenhoitotöitä. Mulla on jo 3 pikkusiskoa muutenkin, eli vauvojen vaippoja on tultu vaihdeltua ja pikkuisten kanssa leikittyä jo monet vuodet. :)
Aloitin itse ihan sillä, että kokosin luotettavanoloisen ilmoituksen. Kannattaa antaa itsestä pirteä, mutta tietysti totuudenmukainen vaikutelma ja kirjoitusvirheitä kannattaa vältellä. Näin saadaan kasaan koko työnhaun perusta.
Aluksi oli tosi hankalaa ja töitä ei meinannut tulla. Huomasin myös, että jos niitä töitä oikeasti haluaa, sähköpostia kannattaa tarkkailla haukkana. Alussa minäkin tein ne aloittelijan virheet; en siis katsonut sähköpostia tarpeeksi usein ja osa keikoista meni jo jollekin toiselle. :/ Työnhausta teki myös vaikeampaa se, että mä olen aika nuori eikä 15-vuotiaisiinkaan vielä luoteta tietenkään yhtä paljon kuin täysi-ikäisiin.
Nyt yhteydenottoja tulee päivittäin ja kaikki hoitokeikat on tähän mennessä sujuneet hyvin. Moni on kehunut mun ilmoitusta ja sitä miten kypsän vaikutelman musta sen avulla sai. Kyllä sä voit periaatteessa jatkaa yrittämistä, mutta noin nuori ei helposti töitä saa eikä palkastakaan kannata liikoja tinkiä. Mitä nuorempi niin sitä vähemmällä palkalla saa yleensä kelpuutella. Vaikka tosin mulla ei oo mitään valittamista, se on yleensä se 7-8€/h. - tosi1
Luulen että sinun ikäisesi ei saa pienten lasten parista vielä töitä koska siinä on hirveen iso vastuu, ja ensinäkin sinulla ei ole sellaista kokemusta viel tuon ikäisenä! Mitä tekisit iha oikeasti jos lapsi saisi sairas kohtauksen tai muuta sellaista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1565570
- 1135367
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465012Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa302953Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252497- 512327
- 432154
- 231838
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na141574Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101536