Olen varmasti tyhmä tai jotain mutten aivan käsitä kaikkea siinä biisissä?
Esimerkiksi mikä on lekari?
Kiitos jos joku vastaa minulle !
Ei taida tietää tyttö - tulkintoja??
7
240
Vastaukset
- sukkahousut..
Ei se sana ole lekari, vaan leggari (= legginssit).
Mun mielestä se kohta siitä biisitä menee jotenkin näin:"... on glitterii, on leggarii..." - TYHMÄ(KÖ)
jaaaa.. oh, oompas mä tyhmä. Lisää tulkintoja ??
- Ukko taitaa tietää
Huonot sanat.
Kappaleessa käytetään mm kuohuviinistä epäasiallista lyhennettä "kuohari", vaikka oikeasti kuohari on perinteinen ammattikunta, jonka tehtävä on kuohita uros-eläin, eli poistaa tältä kivekset.
Kuohittu eläin on kuohilas..
Mainitaan biisissä myös korkkarit, jotka perinteisesti tarkoitavat suomen kielessä koripallotossuja, eikä korkokenkiä- hmmph2
Tuo nyt on täysin paskapuhetta. Eikös se ole kuohitsija?
Väittäisin, että jos kadulla kysytään niin 90% vastaajista vastaa, että kuohari on kuohuviini.
Ja urheilupiireissä olen pyörinyt kakskymmentä vuotta, enkä ole koskaan kuullut kenenkään käyttävän termiä korkkarit koripallotossuista. Sama 90% on varmaan katugallupissa sitä mieltä, että korkkarit on nimen omaan korkokengät.
Eiks koripallokengät pitäis olla ennemminkin korpparit. En kyllä ole sitäkään termiä kuullut. - M.O.Todistettava
hmmph2 kirjoitti:
Tuo nyt on täysin paskapuhetta. Eikös se ole kuohitsija?
Väittäisin, että jos kadulla kysytään niin 90% vastaajista vastaa, että kuohari on kuohuviini.
Ja urheilupiireissä olen pyörinyt kakskymmentä vuotta, enkä ole koskaan kuullut kenenkään käyttävän termiä korkkarit koripallotossuista. Sama 90% on varmaan katugallupissa sitä mieltä, että korkkarit on nimen omaan korkokengät.
Eiks koripallokengät pitäis olla ennemminkin korpparit. En kyllä ole sitäkään termiä kuullut.On äärettömän lapsellista luokitella toisen kommentti paskapuheeksi, jos oma ikä ja niin muodoin sanavarasto eivät riitä kattamaan suomen kielen kehitystä, monikerroksisuutta ja samojen sanojen erilaisia merkityksiä.
Kuohari-sanan merkitys on tosiaankin tuo aloittajankin esilletuoma kivesten poistaja.
Tämän voi itse kukin helposti tarkastaa vaikkapa Wikipediasta. Myös siellä käytetään sanaa kuohari nimenomaan aloittajan merkityksessä.
Myönnetään, että nuoriso lanseeraa helposti uusia muotisanoja monille asioille, jopa kuohuviinille kuten kuohari, skumppa jne, mutta eivät ne silti muuta sanan kuohari alkup merkitystä.
Nimimerkin hmmph2 sangen lyhyt pyörintäikä (20v) urheilupiireissä paljastaakin
hänen täydellisen tietämättömyytensä hyvinkin laajalti 50-80 - luvuilla käytetystä korkkari-sanasta . Tuolloin se oli nimenomaan koripallotossu. Vrt tennari, lenkkari jne.
Katugalluppeihin ei voi vedota, jos sellaisia ei ole tehty.
Myönnän, että korkkarille oli 60-80-luvuilla myös aivan toinen merkitys, jota myös itsekin aikoinaan käytin. Mutta se ei ollut korkokenkä vaan luonnollisesti KORKEAJÄNNITYS-sarjakuvalehti
- katkl
Kappaleessa käytetään myös sanaa "irroittaa", vaikka sen pitäisi olla "irrottaa". Tämä ylimääräinen i-kirjain on yleinen virhe etenkin laulujen sanoituksissa (eroittaa, kehoittaa jne.).
- :OO
Kui?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031645
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271432En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821260- 621153
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101028Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111999Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213806Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57763- 122733
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20708