Riippuu tietysti alasta mutta kuinka monta prosenttia enemmän saa yötyöstä palkkaa verrattuna päivätyöhön? Nimenomaan prosentit kiinnostavat, ei eurot.
Meinaan että jos tekisi pelkkää yötä verrattuna pelkkään päivävuoroon. Pitäähän siitä saada kymmeniä prosentteja enemmän?
Meinaan että jos tekisi pelkkää yötä verrattuna pelkkään päivävuoroon. Pitäähän siitä saada kymmeniä prosentteja enemmän?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ne prossat on sovittu alan työehtosopimuksessa.
Jossain saa 10 prossaa tunnille, jossain 20, jossain ei yhtään mitään.
Kerro sellainen ala jossa yöllä saa aivan samaa palkkaa kuin päivällä?
Ainakin merenkulkuala.
Hoitoalalla 30 % samoin Itellassa, paras kuitenkin leipomoalalla jolla työtunnit yöllä arkena 100 % eli kaksinkertaiset
Leipomoalalla saa yöllä tuplaliksan!
Hoitajana saa 40%/h yöltä lisää ja 22-07 eli 9h/yö elikkä n. 60€/yö yölisänä.
Monessa teollisuus alalla saa 8-15% luokkaa eli 1-2€/h 8h/yö
Sitten on aloja joissa ei lisiä makseta..
Myös monet pienet yritykset on hyvä esimerkki, joissa ei lisiä tunneta.
Kuka on naurattavalla kahdeksan prosentin lisillä yöllä töissä? Alat joilla ei saa mitään on aivan orjatyötä, mielummin olisin loppuikäni työttömänä kuin sellaiseen menisin.
Ne, jotka veroillaan maksavat suomen valtion ja kunnan menot. Ja nyt ei olla kunnalla tai valtiolla töissä.
No ei tuo Itellan 2 euron lisäkään nyt ketään lämmitä.
Tuntipalkka on aina sama, lisät on sitten eri juttu.
Vartija tienaa 1.85 € h yölisää. Eli siinä 10% paikkeilla se on. Kuukauden työtunneista jos tekee puolet yötyötä nii noin 150€ saa yölisistä. Verotkin tietysti pois!!
seksinmyyjät tienaa parhaiten
40 % on yötyölisä omassa toimistotyössäni. Mun mielestä liian vähän, 100% olisi sopiva.