Riippuu tietysti alasta mutta kuinka monta prosenttia enemmän saa yötyöstä palkkaa verrattuna päivätyöhön? Nimenomaan prosentit kiinnostavat, ei eurot.
Meinaan että jos tekisi pelkkää yötä verrattuna pelkkään päivävuoroon. Pitäähän siitä saada kymmeniä prosentteja enemmän?
Paljonko enemmän saa yötyöstä?
13
603
Vastaukset
- saa olla ilman
Ne prossat on sovittu alan työehtosopimuksessa.
Jossain saa 10 prossaa tunnille, jossain 20, jossain ei yhtään mitään.- En usko
Kerro sellainen ala jossa yöllä saa aivan samaa palkkaa kuin päivällä?
- koiravahti...
En usko kirjoitti:
Kerro sellainen ala jossa yöllä saa aivan samaa palkkaa kuin päivällä?
Ainakin merenkulkuala.
- vertaile
Hoitoalalla 30 % samoin Itellassa, paras kuitenkin leipomoalalla jolla työtunnit yöllä arkena 100 % eli kaksinkertaiset
- Rahaa kuin roskaa
Leipomoalalla saa yöllä tuplaliksan!
- Jaana Tupp
Hoitajana saa 40%/h yöltä lisää ja 22-07 eli 9h/yö elikkä n. 60€/yö yölisänä.
Monessa teollisuus alalla saa 8-15% luokkaa eli 1-2€/h 8h/yö
Sitten on aloja joissa ei lisiä makseta..
Myös monet pienet yritykset on hyvä esimerkki, joissa ei lisiä tunneta.- Näin se vain on
Kuka on naurattavalla kahdeksan prosentin lisillä yöllä töissä? Alat joilla ei saa mitään on aivan orjatyötä, mielummin olisin loppuikäni työttömänä kuin sellaiseen menisin.
- 7+1
Näin se vain on kirjoitti:
Kuka on naurattavalla kahdeksan prosentin lisillä yöllä töissä? Alat joilla ei saa mitään on aivan orjatyötä, mielummin olisin loppuikäni työttömänä kuin sellaiseen menisin.
Ne, jotka veroillaan maksavat suomen valtion ja kunnan menot. Ja nyt ei olla kunnalla tai valtiolla töissä.
- manseratti
Näin se vain on kirjoitti:
Kuka on naurattavalla kahdeksan prosentin lisillä yöllä töissä? Alat joilla ei saa mitään on aivan orjatyötä, mielummin olisin loppuikäni työttömänä kuin sellaiseen menisin.
No ei tuo Itellan 2 euron lisäkään nyt ketään lämmitä.
- lisillä tienaa
Tuntipalkka on aina sama, lisät on sitten eri juttu.
- vartijana yöllä ja päivä
Vartija tienaa 1.85 € h yölisää. Eli siinä 10% paikkeilla se on. Kuukauden työtunneista jos tekee puolet yötyötä nii noin 150€ saa yölisistä. Verotkin tietysti pois!!
- sutku nööri
seksinmyyjät tienaa parhaiten
- toimistotyöläinen
40 % on yötyölisä omassa toimistotyössäni. Mun mielestä liian vähän, 100% olisi sopiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle513326Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1412573Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.351258- 241164