Kuinka vaikeaa on saada USA työviisumi? Miten prosessi tarkalleenottaen menee?
USA Työviisumi
Worker89
61083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mika koulutus?
Jos olet sellaisella alalla, jonka osaajista ei ole pulaa Jenkeissä, niin hankalaa on.
Eli onko viisumia mahdollista saada vai ei?
Kaikkihan on mahdollista, eri asia kuinka helppoa se on.
Aloita homma sillä, että etsit jenkeistä itsellesi työnantajan joka suostuu sponsoroimaan sen viisumin sinulle (l. firma hakee sinulle sen viisumin). Poikkeuksena jos kuulut ns. " persons with extraordinary abilities" -kategoriaan, jolloin voit hakea viisumia myös itse (edellyttää, että olet vähintään kansallisella tasolla tunnustettu oman alasi huippu).
Lue tuolta lisää:
http://www.travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1323.html
Toinen työviisumikategoria on Investor Visa, eli sijoitat rahaa liiketoimintaan USA:ssa. Minimisumma on joko 1'000'000 USD tai 500'000 USD sijoitettuna korkean työttömyyden alueelle (lainattu pääoma ei kelpaa, pitää olla ns. omaa rahaa). Investoinnin on luotava kahden vuoden kuluessa vähintään 10 kokopäiväistä työpaikkaa (viisumihakijan perheenjäsenten työllistymistä investoituun yritykseen ei lasketa).
Edelleen, alla olevasta linkistä voit lukea lisää.
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_5780.html
Tuolla systeemilla etta ensin kysytaan apua ja sitten ei vastata viikkokausiin ei helpolla mitaan heru. USAssa edellytetaan tyohonhakijalta oma-aloitteellisuutta ja tarmokkuutta. Jos tyon ja viisumin saakin niin ilo voi jaada lyhytaikaiseksi kun on innokkaampiakin tulijoita.
Taalla on hire/fire at will meininki, ei tarvitse mitaan syyta laittaa tyontekija pellolle.
Viittaatko nyt ylläolevaan vastaukseen, vai keskustelun aloittajan toimintaan?
Jos keskustelun aloittaja olisi vakavissaan USA:han pyrkimässä, hän olisi kyllä osannut etsiä kaiken tarvittavan tiedon itsekin - jos ei, niin aika heikoissa kantimissa se työpaikan saantikin tulisi olemaan. Ammattitaidotta ja kielitaidotta voi ulkomailla työskentelyn hyvin pitkälle unohtaa... oli kyse sitten mistä maasta tahansa.