Imeytyvät hiilihydraatit nolla

pohdintaa.

Mitä tämä tarkoittaa kun joissakin tuotteissa (sokerialkoholi tuotteet) on hiilihydraatit 100g joista sokeria 0g, sokerialkoholeja 100g?
Mainitaan myös että imeytyvät hiilihydraatit nolla. Eli jos tuote on tehty sokerialkoholeista nekö eivät imeydy? Tarvitseeko niitä siis laskea?
Karpaan ja syön n. 30-60g hiilareita päivässä, laitan maustamattomaan jogurttiin tai rahkaan karppisokeria, joskus olen tehnyt vieraille karppileivonnaisia johon laitan tuota. Eli siis vaikka leikisti laittaisin koko pussin 400g kerralla, siinä ei ole hiilihydraatteja jotka imeytyisivät?

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älyvapaa VPK

      Ei voi olla totta. Tämä on päivän (viikon) ainoa asiallinen aloitus. Eikä yksikään sianrasvakarppauksen asiantuntija joita täällä riehuu 24/7 osaa sulle vastata! Tai ehdi, kun pitää laittaa kaikki siasta saatu energia riitelyyn hiekkalaatikolla kuka tönäisi ensin ja kuka sitten ja miksi...

      Nostetaan nyt ylös, jos saisi vähän huomiota. Minuakin tämä kiinnostaa, vaikka en sokeria käytäkään edes tuossa muodossa.

    • pohdintaa.

      Joo tätä oon pohtinu, toivottavasti joku nyt osaisi sanoa. :D

    • Älyvapaa VPK

      Ei noista vanhuksista näköjään ole kuin itsensä kanssa tappelemiseen.

      Löysin tuollaisen linkin, jos siitä olisi jotain apua:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Sokerialkoholit

      Tuon mukaan sokerialkoholit eivät imeydy täysin vereen. Tuossa sinun sokerissasi oli maininta, että imeytyvät hiilihydraatit 0. Mikähän mahtaa olla 0-arvoinen sokerialkoholi?

      Wikipedian linkissä on lista sokerialkoholien kalorimääristä, joten aika tujua tavaraa ovat kuitenkin. En söisi, menee lisäaineiden puolelle :-)

      • pohdintaa.

        Kiitti :D
        Reps: "Ei noista vanhuksista näköjään ole kuin itsensä kanssa tappelemiseen." XD
        En ymmärrä tuota imeytymis asiaa, tässä on linkki esimerkki tuotteesta, missä sanotaan tuo 0
        http://www.hiilariton.fi/sukrin-500g-p-873.html


      • Älyvapaa VPK
        pohdintaa. kirjoitti:

        Kiitti :D
        Reps: "Ei noista vanhuksista näköjään ole kuin itsensä kanssa tappelemiseen." XD
        En ymmärrä tuota imeytymis asiaa, tässä on linkki esimerkki tuotteesta, missä sanotaan tuo 0
        http://www.hiilariton.fi/sukrin-500g-p-873.html

        Tuohan väittää, että hiilareita ei tule! Eli jos niitä pelkäät, käytä rauhassa.

        Ps. Jossain kohtaa kannattaa kyllä nostaa hiilareita laihtumisen jälkeen, ettei käy kuin palstan papoille ;-)

        Onko tuo karppisokeri toiminut? Leivonnassakin? Aikas jännä, tuolla saisi hurjasti kaloreita alas... Vois vaikka kokeilla joskus. En pelkää hiilareita koska tarvitsen niitä aika paljon rankkaan urheiluun, mutta tarkka niistä olen kuitenkin :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe