Työaikapankit

Onko kokemusta työaikapankeista?
Miten toimii?
3704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

koska minun entisellä työpaikkani ei sellaista saanut tehdä, eikä uskaltanut edes puhua. Uhkasivat istua minut ulos ja niinhän ne lopulta tekivätkin ei tosin istuen vaan uhkaillen.

Äänestä
  • Meillä on ollut muutaman vuoden käytössä. Eli kun teet ylitöitä voit halutessasi pistää perusosan "pankkiin, korotusosat maksetaan tilissä. Ja kun olet sopinut esimiehen kanssa "pankkipäivän" pitämisestä, sinulle maksetaan 8* KTA. Näin nekin joilla ei ole esim. pekkasia tai palvelusvuosivapaita ym, voivat tarvittaessa saada "palkallisen" vapaan.

    Äänestä

Kyllähän meilläkin se on. Eli tarkoittaa meidän firmassa sitä että teet ylitöitä aina 70 h asti ja jos ei ole töitä olet kotona -70 h asti. ylityö korvauksia ei makseta. ja saat heti varotuksen työsopimusrikkomuksesta jos niitä et voi vaikka tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ville kirjoitti:

Onko kokemusta työaikapankeista?
Miten toimii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu