Huomasin viime viikolla, että oikeassa ylähampaassani on pyöreän muotoinen ruskea täplä. Täplä sijaisee aika lähellä ienrajaa, mutta ei kuitenkaan ihan reunassa.
Ajattelin ensin että kyseessä on pelkkä värjäymä, mutta nyt alkaa huolestuttamaan. Onko tuo sittenkin reikä tai joku vastaava? Hammasläärärille täytyisi varmaan mennä, mutta onko jollain kokemuksia vastaavista tapauksista? Mistä on kyse?
Ruskea täplä hampaassa
18
10349
Vastaukset
- Tiaknoosi
Reikä.
- taukuh
Voi olla myös tummempaa hammaskivee
- hamppipeikko
Itselläni on hampaissa samanlainen. Muistaakseni hammaslääkärini sanoi joskus, että siitä kohtaa hampaasta on kiille mennyt lopullisesti. Ymmärtääkseni nämä "pilkut" tulee juuri niihin kohtiin jotka on vähiten harjauksen piirissä.
Vähän niinkuin autossa rautaan tulee ruostepilkku josta sitten alkaa se suurempi tuho. Hampaassa sille vain ei voi oikein paljon tehdä enää pelastukseksi. Korkeintaan iskeä laminaatin tai kokokruunun sen oman vioittuneen hampaan päälle.
Nämä jututkin tosin on yksilöllisiä, joten sinun tapaukseen voi lopullisen vastauksen antaa vasta hammaslääkäri. - adsvbhkvbkb
Paskaa
- Mitääh
Olisko pinaattia?
- ppp8
Hammaspeikko !
- hammas lääkär
syöpä
- ...
Kariesbakteeri.
- jukk9
se on piste näkökentässä, ei hampaassa.
- 3+8
Hammaskiveä tai reikä kiilteessä.
- pilkku.hampaassa
Mullakin oli joskus etuhampaassa ruskea täplä, sellainen pistemäinen. Kaikki aina kysyivät "onko sulla reikä hampaassa". Hammaslääkäri sanoi sen olevan reiänalku, jolle ei tartte tehdä mitään.
Kerran kävin sitten suuhygienistin luona poistattamassa hammaskiveä ja täplä katosi kokonaan pois. Kun ihmettelin tätä, hän sanoi sen olevan vain värjäymä. Mielestäni tää oli uskomatonta et hammaslääkäri sanoi sen olevan muuta. No se pilkku ei tullut enää takaisin... - kosolti
se on värjäymä
- etsillaitaas
Kuka nyt hammaskruunua laittaisi yhden pienen reiänalun takia!!! Kallista lystiä ja melko kivuliastakin kun hammas joudutaan hiomaan ohkaseksi pilariksi ja kruunu sen päälle.
Itsellä on kaikki hampaat kruunutettu ja maksoi jotain 26 tuhatta euroa kolmisen vuotta sitten. Ja jos on huonot aihiot niin lisälaskua tulee reilusti lisää kun joudutaan rakentamaan kiinnikkeet kruunuille esim ruuveilla. - On se
Se on syöpä
- terkkari1
kuppa :)
- selvänäkijä.
Ruskotäplikäs hampaassa johtuu anuksen nuolemisesta.. hieman tarkkuutta siihen touhuun, ettei ole hampaat paskassa.. kjäh.
- fxlhj
Se on passskkaa
- 2357
Minulla on ollut ruskea piste hampaassa jo vuosia eikä ainakaan suuhygienistit ole huomauttaneet asiasta kertaakaan, joten tuskinpa se mitään vakavaa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745