Ruskea täplä hampaassa

Huolestunut mies

Huomasin viime viikolla, että oikeassa ylähampaassani on pyöreän muotoinen ruskea täplä. Täplä sijaisee aika lähellä ienrajaa, mutta ei kuitenkaan ihan reunassa.

Ajattelin ensin että kyseessä on pelkkä värjäymä, mutta nyt alkaa huolestuttamaan. Onko tuo sittenkin reikä tai joku vastaava? Hammasläärärille täytyisi varmaan mennä, mutta onko jollain kokemuksia vastaavista tapauksista? Mistä on kyse?

18

10030

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiaknoosi

      Reikä.

    • taukuh

      Voi olla myös tummempaa hammaskivee

    • hamppipeikko

      Itselläni on hampaissa samanlainen. Muistaakseni hammaslääkärini sanoi joskus, että siitä kohtaa hampaasta on kiille mennyt lopullisesti. Ymmärtääkseni nämä "pilkut" tulee juuri niihin kohtiin jotka on vähiten harjauksen piirissä.

      Vähän niinkuin autossa rautaan tulee ruostepilkku josta sitten alkaa se suurempi tuho. Hampaassa sille vain ei voi oikein paljon tehdä enää pelastukseksi. Korkeintaan iskeä laminaatin tai kokokruunun sen oman vioittuneen hampaan päälle.

      Nämä jututkin tosin on yksilöllisiä, joten sinun tapaukseen voi lopullisen vastauksen antaa vasta hammaslääkäri.

    • adsvbhkvbkb

      Paskaa

    • Mitääh

      Olisko pinaattia?

    • ppp8

      Hammaspeikko !

    • hammas lääkär

      syöpä

    • ...

      Kariesbakteeri.

    • jukk9

      se on piste näkökentässä, ei hampaassa.

    • 3+8

      Hammaskiveä tai reikä kiilteessä.

    • pilkku.hampaassa

      Mullakin oli joskus etuhampaassa ruskea täplä, sellainen pistemäinen. Kaikki aina kysyivät "onko sulla reikä hampaassa". Hammaslääkäri sanoi sen olevan reiänalku, jolle ei tartte tehdä mitään.
      Kerran kävin sitten suuhygienistin luona poistattamassa hammaskiveä ja täplä katosi kokonaan pois. Kun ihmettelin tätä, hän sanoi sen olevan vain värjäymä. Mielestäni tää oli uskomatonta et hammaslääkäri sanoi sen olevan muuta. No se pilkku ei tullut enää takaisin...

    • kosolti

      se on värjäymä

    • etsillaitaas

      Kuka nyt hammaskruunua laittaisi yhden pienen reiänalun takia!!! Kallista lystiä ja melko kivuliastakin kun hammas joudutaan hiomaan ohkaseksi pilariksi ja kruunu sen päälle.

      Itsellä on kaikki hampaat kruunutettu ja maksoi jotain 26 tuhatta euroa kolmisen vuotta sitten. Ja jos on huonot aihiot niin lisälaskua tulee reilusti lisää kun joudutaan rakentamaan kiinnikkeet kruunuille esim ruuveilla.

    • On se

      Se on syöpä

    • terkkari1

      kuppa :)

    • selvänäkijä.

      Ruskotäplikäs hampaassa johtuu anuksen nuolemisesta.. hieman tarkkuutta siihen touhuun, ettei ole hampaat paskassa.. kjäh.

    • fxlhj

      Se on passskkaa

    • 2357

      Minulla on ollut ruskea piste hampaassa jo vuosia eikä ainakaan suuhygienistit ole huomauttaneet asiasta kertaakaan, joten tuskinpa se mitään vakavaa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      3078
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1157
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1132
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1025
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      987
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      847
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      781
    Aihe