Suomalaisia Ålesundissa (Norja)

Tyttö88

Itsellä olisi muutto mitä luultavammin Ålesund:in edessä seuraavaan 6kk:n aikana.
Miesystäväni on Norjalainen ja kotoisin ko. kaupungista.
Olisin kiinnostunut tietämään että onko Ålesundista mahdollista löytää töitä, jos ei puhu ollenkaan norjaa vai onko ensin opeteltava hieman kieltä ?
Olisin kiitollinen kaikenlaisesta infosta.

3

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Jaa-a, länsirannikon kaupunkina Ålesundissa puhutaan varmaan omaa murrettaan ja käytetään nynorskia kirjakielenä. Tavallisista norjan kielen oppikirjoista ei siis ole hyötyä kulttuurishokkiin valmistauduttaessa. Alkuasukkaat tapaavat puhua hyvin ruotsia ja kouluissa opetetaan englantia, joten sikäli suomalaiset ovat kohtuullisessa asemassa Norjassa. Oleskelulupakin heltiää automaattisesti, toisin kuin brittipuolisoille, jotka joutuvat käymään kotimaassaan kolmen kuukauden välein.

      Tästä saa kuvan tällä hetkellä avoimista työpaikoista Ålesundissa: https://tjenester.nav.no/stillinger/stillinger?l2=63103&rv=null&rpp=null

      • Mitä selität

        Mikä ihmeen oleskelulupa? Ei suomalainen Norjassa mitään oleskelulupaa tarvitse. Ilmoittaa vaan paikallisilla viranomaisille, että muuttaa Norjaan, ja sillä selvä.


    • itsekin sielläpäin asunu

      Riippuu minkälaisia töitä etsit, mutta kyllä sieltä voi englanninkielelläkin töitä löytyä. Aina tietenkin parempi jos kieltä hallitsee. Töitähän on Norjassa tarjolla todella paljon, läheskään kaikkea ei ilmoiteta paikallisen työkkärin (nav) sivuilla, vaan suosittelen hakemaan suoraan paikkoihin. Itseasiassa Ålesund kuuluu tuon alueen kaupungeista yhteen niistä ainoista jossa suurin osa itse asiassa EI puhu nynorskia, vaan bokmålia. Sitten taas melkein kaikissa lähipaikoissa puhutaankin nynorskia ja vielä paikallista murretta lisäksi. Oma mies on siitä lähisaarelta kotoisin. Onnea matkaan, Ålesund, ja Norja on mukavia paikkoja. Tosin ihmisiin tutustuessa voi mennä aikansa (kuten Suomessa)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3971
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3535
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2678
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1653
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe