onko normaalia etää anoppi soittaa joka päivä

saparo73

oikeesti kuka jaksaa anopin soittelua joka pvä?
asuu palvelutalossa ja joka pvä kiusaa soitoilla.....pojassa ei vikaa vaikka juo mut koko ajan miniän pitäis hoitaa kaikki....liekö muisti vai mikälie pettää...unohtaako omat nuoruutensa jutut kuten alkoholin käytön ja miehensä rienaamisen....ym.kauanko pitää kestää anoppia ennenkuin räjähtää?

9

738

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen4

      varmaan muistisairaus alkanut, tai alkamassa. Rankkaahan tuo on, mutta koita kestää. Vaikeita juttuja.

      • hfyjugv

        muistisairaitten kanssa pitää keksiä rutiineja, joita itse jaksaa ja sit niistä jankata. Kuten esim. että soitat iltasoiton (etkä puhu muuten) tai että käyt joka toinen lauantai. Pidä näistä positiivisesti kiinni--muistisairaan päivä voi olla pelkoa täynnä, joten "mehän nähdään ens lauantaina" voi olla ihan tarpeeksi vahva viesri
        Eikä kannata puhua liian pitkään.


    • Oletko fiksu?

      Ei sairaruksille mitään voi, että mitä se sinulta on pois vaikka vähän ymmärtäisitkin ja kuunteleisit anoppiasi. Itse en siedä omaani ollenkaan emmekä ole tekemisissä (kumpikaan ei halua) , mutta tuossa tilanteessa jo on eri asia, kun toinen on avuton vanhus. Silloin on minusta -ainakin minun- pystyttävä ottamaan kontaktia edes vähän. Kaipa jo tiedät ettei anoppisi elä ikuisesti ja tuo sairaus on sairaus joka etenee..?

    • Mariamartta

      Voi! Onneksi vain soittelulla häiritsee...

      ONNEKSI sinun ei tarvitse HOITAA häntä.
      Asiat voisivat olla pahemmin!

      Sain vuonna -70 sairaan, vammautuneen anopin bonuksena, kun menin avioon.
      Anoppi asui samalla tontilla uudessa pikku mökissään.
      Mieheni ja minä asutimme päärakennusta.

      Mies oli ainoa lapsi.
      Anopin hoito toimi eräänlaisena "kunniavelkana" siitä, että mieheni myöhemmin peri talon.

      Hoidin aivovaurin saaneen anoppini henk.kohtaisen hygienian, vaatteet, ruokailun, siivouksen.
      Siis koko paketin.
      Anopilta saattoi odottaa mitä vain: haistattelua, kiukuttelua, harmittomia lyöntejä.. Tuli naurua myös ja kiitosta.
      Vaikka olin niin onnettoman nuori, käsitin että anoppi oli sairas, silloin kun mieli ailahteli laidasta laitaan.

      Silti se oli älyttömän raskas taakka työssä käynnin ja omien lasteni hoidon rinnalla...

      ...jota taakkaa sain kantaa vuoteen 2008 asti, jolloin anoppi kuoli.
      Siis 38 pitkää hoitovuotta.

      Varmaan kuulostaa älyttömältä, niin kaipaan häntä toisinaan!
      Jos joutuisin tällä kokemuksella uudelleen samaan tehtävään, ottaisin rennommin ja tekisin monia asioita suuremmalla hellyydellä kuin silloin tein.

      • Upeope 16

        Tässä se näkyy taas! Erittäin moniin maailman asioihin pätee: Mitä vaativampaa, sen antoisampaa.


    • roikuu ne akat

      Ei tarvitse olla sairas anoppi. Ne voi silti soittaa ainakin kerran päivässä. Jotkut äidit ei vaan irrota lapsistaan. Yleensä pojistaan. Oli suhde kuinka on, nii kyllä se riippuvuutta on, jos 50 vuotiselle pojalle soitellaan tämän tästä. Tällainen ihminen haluu oikeesti elää yhä perhettä. Varmaan olisi onnellinen jossain välimerellä mis koko uusi sukupolvi pyörii vanhan rouvan helmoissa ja hän voi leikkiä kuningattarena. Aatelkaa kunnon emäntää maatalossa, kyl niissäki miniät oli ihan piikaaa. Tää on monen vanhanki miehen äidin salahaave.

      • huknggyukjgh

        Vaimot ei vaan kestä jos miehellä on läheiset välit äitiinsä... ihan eri asia jos vaimolla on läheiset välit omaan äitiinsä...

        En ole anoppi, vaan raskaana oleva miniä. Anopin kanssa ok välit, oman äitini olen toivottanut helvettiin vuosia sitten.
        Mutta kyllä tässä lähemmäs 40 vuoden ikään mennessä on tullut yhtä sun toista nähtyä kavereiden käytöksestä. Herkkänahkaisia draamakuningattaria ollaan ja pääsääntösesti ovat ukkonsa alistaneet. Ei se mies ole joka tänä päivänä on perheenpää... miehiä viedään kun pässiä narussa.


      • Heppikevonen 16
        huknggyukjgh kirjoitti:

        Vaimot ei vaan kestä jos miehellä on läheiset välit äitiinsä... ihan eri asia jos vaimolla on läheiset välit omaan äitiinsä...

        En ole anoppi, vaan raskaana oleva miniä. Anopin kanssa ok välit, oman äitini olen toivottanut helvettiin vuosia sitten.
        Mutta kyllä tässä lähemmäs 40 vuoden ikään mennessä on tullut yhtä sun toista nähtyä kavereiden käytöksestä. Herkkänahkaisia draamakuningattaria ollaan ja pääsääntösesti ovat ukkonsa alistaneet. Ei se mies ole joka tänä päivänä on perheenpää... miehiä viedään kun pässiä narussa.

        Riippuu kokonaan siitä, mitä tarkoitat "läheisillä väleillä". Ystävälliset suhteet ovat täysin eri asia kuin sairas riippuvuus tai käskyttäminen ja/tai alistuminen.


    • roikkuu ne akat

      Juu. Roikkuu ne äidit tytöissäkin. Ja onhan noita aina sekaantuu muijan äiti asioihin. Meillä muijan äiti on pahempi. Vaik kirjoitin tossa, että yleensä miehen äiti. Ollaan siinä tilanteessa että molemmat mummut on vieny meiltä hermot. Hoitokotiaikaa odotellaan vähän innolla, ettei tarvii koko ajan olla höykytettävänä ja juosta asioille vuoroon kumpaankin suuntaan. Vaik siihe menee ikuisuus, on sen verta nuoria prkle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe