Dieetti.

toukka97854

Tätä on voitu jo kysyä aikaisemminkin mutta se nyt maailmaa kaada jos kysytään uudestaan.

Elikkä olen tässä nyt kolme viikkoa ollut dieetillä. Eli ennen juhannusta aloitin tämän homman. Kysyisinkin vain että onko siitä haittaa jos pitää kerran viikkoon sellaisen ns 'hölläilypäivän'? Oli tossa viime viikonloppuna juhlat ja siellä tuli syötyä jonkun verran herkkuja, mutta se oli vain se yksi päivä, en ole muina päivinä dieetin aikana syönyt niitä. Olen pyrkinyt siihen että syön päivän aikana proteiinia 1,5-2g painokiloa kohden ja välttänyt liiallista rasvaa ja hiilareita. Toki aamulla syön sellaista mistä saa hitaita hiilihydraatteja. Tietenkään itselläni ei ole mitään hirveätä tarvetta syödä herkkuja oikeastaan laisinkaan mutta pointtini on se että olisiko siitä haittaakaan jos pitäisi vaikka kerran viikossa herkuttelupäivän, kohtuudella tietenkin.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä haluat?

      Olisiko siitä haittaa, jos pitäisit 2 herkuttelupäivää viikossa, kohtuudella? Entä 3, tai 4? Tai 5, 6, 7? Ei ole. Kohtuudella.

      Yksi lakupötkö tai pieni suklaapatukka (pätkis, dacapo) ovat ihan hyviä herkkuja. Siis yksi. Pieni.

      Jos et pysy kohtuudessa, siitä on haittaa laihtumisen ja terveyden kannalta.

      Kannattaisikin syödä kokoajan niin, että voi syödä lopun elämänsä samalla tavalla. Siinä oppii uuden tavan elää. Laihtuminen vaatii sen. Vanhaan ei ole koskaan palaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      372
      2654
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2110
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1156
    Aihe