Vaihtoehtoiset viritykset?

Olen soittanut muutaman vuoden sillä perinteisellä virityksellä. Mitä "hyötyä" on ns. vaihtoehtoisista virityksistä? Luin näistä Wikipediasta, mutta ihan se käyttö ei avautunut. Ilmeisesti saundit muuttuvat. Soinnutkin pitää opetella tätä varten ihan uudestaan. Valaiskaapa hieman, kiitos.
11188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Virittämisestä yleensäkään ei ole rokissa mitään hyötyä.

Äänestä

Drop-vireissä 6.kieli viritetään samaan kuin 4.kieli mutta oktaavia alemmas. Näin ollen voimasointujen eli viitossointujen soittaminen yksinkertaistuu ja helpottuu. Metallimusiikissa yleistä.

Äänestä

No esim. slidellä soitettaessa viritetään mielellään niin, että vapaat kielet tuottaa valmiiksi jonkun soinnun, koska putki rajoittaa aika paljon mitä ääniä on mahdollista soittaa yhtäaikaa.

En tiedä varsinaisesti, mutta veikkaan että monet kitaristit on vaa kyllästyneet perinteiseen vireeseen ja hakeneet uusia juttuja noista erikoisvireist?! Ainakin ite on huomannu, että kun miettii uusia juttuja, niin kaikki tahtoo helposti pyöriä samojen kuvioiden ympärillä. Erikoisemmilla virityksillä saattaa löytää ihan uusia juttuja, mitä ei normivireellä tule ajatelleeksikaan.

Tietysti toi alavireeseen virittäminen tuo aika paljon raskautta lisää semmoista kaipaavalle?!

Äänestä

Kannattaa kokeilla erikoisvireitä. Soita aluksi vaikka ihan samoilla soinnuilla kuin aiemminkin ja kuuntele, miten Drop-D soundaa, miten DADGAD soundaa jne. Voit saada hauskan kuuloisia ideoita omiin biiseihin. Kokeile vaikka ihan perussointukuluilla, esim. C-Am-F-G tai tutuilla biiseillä.

Äänestä

Kiitos vastauksista. Katselin tuota videota ja viritin kitarani DADGAD vireeseen. Puoli tuntia meni saman tien... Hyviä progejuttuja tuolla vireellä saa myös.

Äänestä

Siis Drop-D virehän on DADGHE. Eli normaali E-vire missä 6.kieli on pudotettu E:stä D:n.

Dsus4-vire eli mainitsemasi DADGAD jossa 1.-2.ja 6.kieli lasketaan yhden sävelaskeleen alemmas.

Äänestä

Nuo Drop-viritykset ainakin on ihan syvältä ja poikittain. Auttaa tappamaan tehokkaasti kaiken kunnollisen soundin kitarasta.

Äänestä
  • Jees. olet oikeassa. Ei tosi äijä tartte droppia

    Äänestä

  • Jos haluaa sen tietyn syvyyden biisiin, sen saa vain Drop-D vireellä. Lisäksi on olemassa kappaleita, jotka on varta vasten sävelletty DropD-vireelle. Esimerkiksi:

    1) Moby Dick - Led Zeppelin
    2) Dear Prudence - The Beatles
    3) Everlong - Foo Fighters
    4) Slither - Velvet Revolver
    5) Black Hole Sun - Soundgarden
    6) Killing In The Name - Rage Against The Machine
    7) Your Body Is A Wonderland - John Mayer
    8) Last Resort - Papa Roach
    9) Higher - Creed
    10) Animals - Nickelback

    Äänestä

Tässä tapauksessa on pakko soittaa Dropped D:llä jos haluaa kyseisen soundin.
e----------------------------------
h----------------------------------
g----------------------------------
d-------------------------3-------
a---------6p5p3-----------5h6-
d--0-0-0---------0-0-0---------

Normaali vireella se pitäis soittaa mm.näin
mutta ei kuulosta enää niin hyvältä kuin ylempi koska D-nuotin pitää soida matalalta
e----------------------------------------------
h----------------------------------------------
g----------------------------------------------
d-----------------------------------3---------
a---------------6p5p3----------------5h6----
e--10-10-10---------10-10-10-----------

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaatte kirjoitti:

Olen soittanut muutaman vuoden sillä perinteisellä virityksellä. Mitä "hyötyä" on ns. vaihtoehtoisista virityksistä? Luin näistä Wikipediasta, mutta ihan se käyttö ei avautunut. Ilmeisesti saundit muuttuvat. Soinnutkin pitää opetella tätä varten ihan uudestaan. Valaiskaapa hieman, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu