Miksi

hjkcgjvcvmbzukc

Se paskiainen petti minua ties kuinka monen kanssa, me elettiin aina sen ehdoilla, yhteiset rahat käytettiin häneen, se vei minun omaisuuttani lahjaksi muille, se vei rahani, omaisuuteni, perintöni. Vuosia valhetta valheen perään, henkistä ja fyysistä väkivaltaa... Sitten kun oli lypsänyt minut loppuun, niin otti nuoremman, jolla oli omaisuutta ja meidän yli vuosikymmenen suhde päättyi yhdessä illass "mä en rakasta suo enää", "mä olen nyt tosi onnellinen, sun pitää osata päästää irti". Hän lähti ja vei tuhkatkin pesästä. Minulla ei ollut voimia laittaa vastaan. Mustamaalasi minut kaikille kun piti saada näyttämään ero minun syyltäni.

Ja kaikesta tästä huolimatta edelleen välillä tulee kaipauskohtauksia.
Tiedän, ettei meillä ollut vuosien aikana yhtään oikeasti hyvää hetkeä ja minun roolini oli vain myötäillä hänen suunnatonta egoansa ja ylitöillä mahdollistaa hänen tapansa elää yli varojensa. Mutta silti...

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+15

      Ymmärrän katkeruutesi..tunnen itse samoin. Minulla erosta tulee tänään puoli vuotta ja hyvin samanlainen tarina.. me tosin emme olleet naimisissa. Tällä hetkellä makselen velkoja, jotka otin nimiini että mies voi maksaa omansa ennen kuin menee luottotiedot.
      Nettiprofiileja, monia eri prepaid-liittymiä sun muuta mahtui suhteeseemme. Ja mies ei omien sanojensa mukaan koskaan pettänyt, huoh... heti eropäivänämme loi taas uuden profiilin ja tällä hetkellä 4 tai 5 nainen menossa. Nyt on kuulemma aidosti rakastunut ja loppuelämän nainen kyseessä. Ikää miehellä vähän vajaa 50 v, eli ei mikään teinipoika enää.

      Olen katkera, surullinen ja pettynyt. Silti ikävöin edelleenkin. Tiedän, etten pystyisi enää palaamaan yhteen ja aloittamaan alusta, luottamus on menetetty. Mutta tunteilleen ei voi mitään. Olen vihainen itselleni sinisilmäisyydestä; miten tässä iässä voin olla niin tyhmä etten tajua ajoissa viheltää peliä poikki? Nytkään se en ollut minä joka lähdin, vaan miestä alkoi kiinnostaa muu elämä.

      Miksi tämä unohtaminen ja irtipäästäminen on niin pirun vaikeaa?? Olen luvannut itselleni, että joskus annan anteeksi, mutta unohda en koskaan. En halua olla katkera ja kaunainen nainen vanhana, mutta tällä hetkellä sitä kyllä olen. Kai tämä joskus helpottaa..?

    • Buko tietää

      Ei rakkaus ole järjellinen asia. Rakkaus on koira helvetistä, kuten edesmennyt kirjailija Charles Bukowski sanoi.

      En itse oikein näe nykyään mitään arvoa rakastumisella. Liian usein olen nähnyt kun se on pilannut ihmisen elämän. Monet ihmiset ovat sen vuoksi hyväksyneet itseensä kohdistuvaa väkivaltaa ja nöyryytystä. Kun rakastaa jotakuta, niin itsesuojeluvaisto tuntuu katoavan jonnekin. Surullista nähdä kun joku hieno nainen tuhoaa itsensä jonkun narsistisen paskiaisen takia. Tai kun joku mies heittää elämänsä hukkaan pelkän huoran vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11315
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3843
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3009
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      115
      2369
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2035
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      996
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      770
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe